Çocuklarda Reflü

GÖR yani mide içeriğinin yemek borusuna yanlışsız geri gelmesi sıklıkla izlenen bir durumdur lakin bu asitli içeriğin yemek borusu dışına, boğaz ve üst teneffüs yollarına gelmesi (ekstra ösefageal ya da laringofaringeal reflü) önemli sıkıntılar oluşturabilmektedir.

Bebekler oturmaya başlamadan evvel yemek borusunun üst ve alt ucundaki sfinkter ismi verilen kapak düzeneklerinin yeterli çalışmaması, yatar konumda çok vakit geçirmeleri ve yemek borusunun kısa olması nedeni ile sık izlenen GÖR, kas denetiminin artması ve oturma ile çoklukla tabiatıyla düzelmektedir. GÖR yemek borusunun alt ucunda mide ile bağlandığı noktadaki kapak misyonu gören kasların işlevinin bozulması ile oluşur. Yüksek asit özellikteki mide içeriğinin yemek borusu yolu ile üst çıkması bu bölgelerde önemli asit zedelenmelerine yol açabilmektedir.

GÖR bulguları nelerdir?

Bebek ve çocuklarda GÖR bulguları epeyce hafiftir ve bir sorun oluşana kadar fark edilemeyebilir. En bariz şikayet göğüste yanma hissi olmasına rağmen çocuklar ekseriyetle bu hissi tanım etmekte zorlanırlar ve yemekten sonra oluşan karın ağrısı ya da göğüste rahatsızlık hissi olarak söz edebilirler.

Ciddi reflü midede, yemek borusunda, boğazda, ses tellerinde, akciğerlerde, sinüslerde, kulaklarda ve dişlerde çeşitli sorunlara neden olabilir. Çocuklarda GÖR ile birlikte en sık izlenen bulgular huzursuzluk ve ağlama, iştahsızlık, yutma zahmeti, gelişme geriliği, kilo kaybı, geğirme, kusma, mide ağrıları, boğaz ağrısı, teneffüs zahmeti, ses kısıklığı, kronik öksürük, besinlerin hava yoluna kaçması, uykuda teneffüs durması (apne), hava yollarında darlık oluşması, astım, kronik sinüzit, kulak iltihapları ve kulakta sıvı birikimi, diş çürümeleridir. Çocuğun kolay kusması reflü ihtimali düşündürmelidir. GÖR bir yaş altında resen geçebilirken daha ileri yaşlara gitgide bu ihtimal azalır ve tedavi ihtiyacı artar.

GÖR tanısı nasıl konulur?

Tanı ekseriyetle kıssa ve muayene ile konulabilir. En sık başvurulan test metotları ise şu biçimdedir;

Asit ölçümü:

Burundan yemek borusuna yerleştirilen ince bir tel üzerindeki asit ölçen algılayıcılar 12-24 saat boyunca daima ölçüm yaparak bilgileri bir bilgisayar sistemine aktarırlar. Sonuçta hastada mide asidinin ne sıklıkla yemek borusuna geldiği ve bu periyotların şikayetlerle örtüşüp örtüşmediği denetim edilir.

İlaçlı yemek borusu sinemaları:

Baryum içeren kontrast husus içilirken radyolojik kayıt yapılarak yutma işlevi yemek borusunun yapısı kıymetlendirilir.

Mide boşalma testi:

Zayıf radyoaktif husus içeren süt içirildikten sonra özel bir kamera ile hususun mide barsak kanalındaki seyri takip edilir.

Başa dön tuşu