Elektroensefalografi (EEG)nedir?

Elektroensefalografi (EEG) çekimi ortalama 23 tane küçük elektrodun bir çeşit jel yardımı ile saçlı baş derisine yerleştirilmesi ve bir bilgisayar yardımıyla beynin elektriksel aktivitesinin kaydedilmesi biçiminde yapılır. Epilepsi teşhisinde ve tipinin belirlenmesinde ve birçok nörolojik problemde tanıya yardımcı bir tetkiktir.
Her rutin uyanık EEG çekiminde göz açma-kapama, 3 dakika boyunca çocuğa derin nefes alıp verme formunda hiperventilasyon (HV) ve aralıklı ışık uyarısı formunda fotik stimülasyon üzere aktivasyon formülleri uygulanır. Emel epileptik odağı yahut olağandışı aktiviteyi faal hale geçirmektir.

EEG çekim öncesi hazırlık gerekir mi?

Büyük çocuklarda rutin uyanıklık çekim öncesi özel bir hazırlık basamağı gerekmemekte olup saçın bir gün evvelden yıkanmış olması, saça sprey, jöle vs. sürülmemesi kâfi olmaktadır. Bebeklerde randevuya geleceğiniz günün gecesi çocuğunuzu her zamankinden geç yatırıp erken kaldırmanız tavsiye edilir. Hastaneye gelirken yolda uyumamasına dikkat edilmelidir.

Uyku EEG’Sİ çektirecek hasta ; EEG kayıt sırasında derin uykuda 1 saat uyuyabilecek formda uykusuz bırakılmalıdır. Bebeğin uykusuz bırakılarak o saatte doğal uykuda olması yeğlenmektedir. Karnı tok olursa daha düzgün uyur. Saçların pak olması artefaktsız çekim sağlar. Çocuk EEG’si çocuk nöroloğu tarafından kıymetlendirilir ve raporlanır. Erişkin nörologlar tarafından çocuk EEG kıymetlendirilmesi yanlışlı yorumlara yol açabilir.

EEG Ziyanlı mı? Radyasyon içerir mi?

Hastaya elektrik verilmesi kelam konusu değildir. EEG ile akıldan geçen kanılar okunmaz ve zeka ölçülemez. Her yaşta beşere EEG çekilebilir. EEG’de RADYASYON TESİRİ YOKTUR ve ziyan vermez.

EEG çeşitleri nelerdir?

Rutin (Uyanık) EEG , Uyku EEG, Uyku-Uyanıklık EEG, 1-3-8 Saatlik EEG Moniterizasyonu,Tüm Gece EEG ve 24 saat EEG moniterizasyon üzere temelde tıpkı lakin birtakım müddet ve durum farklılıkları olan incelemeler planlanabilir.

Başa dön tuşu