Boyunda Kireçlenme Nedir?

  • Boyunda Kireçlenme Nedir?

Halk ortasındaki bu “boyunda kireçlenme” tabiri, hekimlerin gözüyle yeni kemik oluşumları yahut tıbbi tabiri ile “osteofit”, “epin” lerdir.

Peki niçin ortaya çıkar bu kemik oluşumları?

Bunlar omurgalar ortasındaki çok hareketliliğin, tıbbi ismi ile “instabilite”nin ortaya çıkardığı ağrıya, tabiatın bulduğu bir tahlildir. Yani tabiat çağdaş tıbbın vida ve çubuklarla kemikleri kaynatmasına, yani tabipler ortasındaki deyimiyle “füzyon”, “enstrümentasyon”, halk ortasındaki tabiriyle “platin ameliyatı”na emsal bir tahlil bulmaya çalışmaktadır.Kimi vakit bedendeki kalsiyum oranını ayarlayan sistemlerin bozulmasıyla da, benzeri çok kemikleşmeler ortaya çıkabilir.

Ancak bu yeni kemik oluşumları sonları sıkıştırarak “kanal daralması”, “spinal stenoz” ya da “boyun fıtığı”na emsal yakınmaları da ortaya çıkarabilmektedir.

Sonuçta bu kemiklerin temizlenmesinden, yani ameliyattan diğer bir deva bulunmamaktadır. Doğal ki yapılması gereken ameliyat kimi vakit kolay ve tehlikesiz kapalı ameliyatlardan, kimi vakit açık ve karmaşık ameliyatlara kadar değişebilmekte; yani hastaya platin ameliyatı yapılması da gerekebilmektedir.

Başa dön tuşu