Profiloplasti Ne Demek?

Profiloplasti; yüzün profilinin düzeltilmesi manasına gelir. Gereksinim görülen bölgelere uygulanan operasyonlardır.

Temel amaç hastalarımızı doğal ve uyumlu yüz sınırlarına kavuşturmaktır. Bu müdahaleler sayesinde kişi estetik bir profile sahip olmuş olur.

Profiloplasti Ameliyatları;

Burun estetiği (Rinoplasti)

Üst göz kapağı estetiği (Blefaroplasti)

Estetik dolgu

Endoskopik kaş kaldırma

Çene Estetiği (Mentoplasti)

İşlemlerini ve buna benzeri yüz uzuvlarının ameliyatlarını kapsayabilir.

Profiloplasti süreçlerinde hastalarımızın yüzünü bir bütün olarak görüp yüzün bütünlüğünü bozmayacak formda süreçler gerçekleştirilir.

Burun Estetiği

Doğuştan gelen estetiksel problemler ya da bir kaza sonucu meydana gelen problemler nedeniyle burun yapısı olağana göre çok daha farklı bir biçime sahip olabiliyor. Bu durum hem organın olağana oranla daha sıhhatsiz çalışmasına, hem de görsel olarak rahatsızlık vermesi sonucunu doğuruyor.

Burun estetiği ise tüm bu sıkıntıları ortadan kaldıracak operasyonlar bütünü olarak tanımlanıyor. Burun estetiği operasyonlarında sırf burun küçültme ya da burnun kemikli yapısının ortadan kaldırılması üzere atılımlar yapılmıyor.

Bununla birlikte burun büyütme ve buruna istenilen hali verme üzere müdahaleler de kelam mevzusudur.

18 yaşını geçmiş herkes burun estetiği olabiliyor ve yapılacak tetkikler sonucunda burnun muhtaçlığı olan operasyon modeli de uzman tarafından belirleniyor. Profiloplasti uygulamalarında dikkat edilmesi gereken mevzulardan başta geleni burun estetiğidir. Burnumuz yüzümüzün tam ortasında bulunur ve bu nedenle manzaramızı büyük ölçüde tesirler. Her kişi kendine özel yüz sınırlarına sahip oldukları nedeniyle şahsa özel bir operasyon planı çıkartılması değerlidir.

Estetik Dolgu

Profiloplasti uygulamalarında kullanılan süreçlerinden biri başkası de estetik dolgu operasyonlarıdır. Estetik dolgu operasyonlarıyla bireylerin yüzlerinde oran yakalamak maksadıyla gerekli bölgelere dolgu yapılabilir.

Alın, kaş ortaları, göz etrafı, dudak kenarları ve nazolabial kıvrım denilen dudak yanak kavşağındaki derin kırışıklıkların giderilmesinde kullanılır. Elmacık kemikleri etrafının doldurularak yüze daha genç bir görünüm vermek için ve dudakların dolgunlaştırılmasında da kullanılırlar.

Kullanılan unsurlar çeşitli yoğunluklarda yüz bölgesinde kullanım için özel olarak hazırlanmış makul bir müddet sonra bedenden atılan jel kıvamında sıvılardır.

Uygulanacak bölgeye ve hedefe nazaran yoğunluğu belirlenir. Çoğunlukla anestezi gerektirmez.

Endoskopik Kaş Kaldırma

Alındaki kırışıklar yüze daha yaşlı bir imaj verdiği üzere kaşların yaşla birlikte aşağı hakikat yer değiştirmesi de bireye kızgın ve itici bir manzara verir.

İşlem genel anestezi ya da sedasyon altında yapılabilir. 1. haftalık düzgünleşme müddeti sonunda hasta günlük hayatına geri dönebilir.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapaklarındaki cilt fazlalıkları, sarkmalar ve torbalanmalar için uygulanan cerrahilerdir. Bu sorunlar kişinin yorgun, bitkin ve yaşlı görünmesine çok tesir eder. Cerrahi üst ve alt göz kapaklarına uygulanabilir. Lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir.

Üst göz kapağı cildine yapılacak kesi güzelleşirken hafif bir iz bırakır. Bu sırada fazla cilt ve yağ torbacıkları alınabilir. Cerrahi alt göz kapağına kirpik altından yapılan kesi ya da içeriden yapılan kesi ile iz bırakmadan yapılabilir. Bu sırada fazla cilt ya da yağ torbaları alınabilir yahut yağ torbalarının yeri değiştirilerek göz ile burun ortası oluktaki çöküklükler giderilebilir.

Ameliyat sonrası şişlikler ve hafif morluklar 1. haftada düzgünleşir bu cerrahi ile yüze daha genç ve dingin görünüm verebilir. Ayrıyeten profiloplastik uygulamalarda yüzdeki oranı sağlamak gayesiyle blefaroplasti operasyonlarına başvurulur.

Başa dön tuşu