DOLGU UYGULAMALARI

Dermal dolgu uygulaması; yüzün muhtaçlık duyduğu hacim ve biçim düzeltmelerinde ve vaktin tesiriyle oluşan kırışıklıkların giderilmesinde kullanılan bir formüldür. Dolgu unsurlarının kalıcılığı, kullanılan esere nazaran değişmekte olup, ortalama 6-12 aydır. Daha uzun kalıcılığı olan sentetik gereç içeren dolgularda mevcuttur.

Dermal Dolgu Uygulamasında Kullanılan Gereçler Nelerdir?

Dermal dolgu uygulamasında kalıcı sentetik ve süreksiz dolgu materyalleri kullanılabildiği üzere, süreç yağ ve doku enjeksiyonu ile de gerçekleştirilebilmektir. Uzun vakittir faydalanılan dolgu uygulamasında daha evvelce kullanılan sentetik ve yarı-sentetik materyallerin insan bedeni ile çok uyumlu olmadığı ve bedenin dolgu uygulamasıyla cilde aktarılan materyallere hassaslık göstermesi sonucu istenmeyen yansılar verdiği gözlenmiştir. Bu cins durumların yaşanmasını önlemek hedefiyle estetik tahliller üzerine araştırma ve geliştirme çalışmaları ile dolgu gereci olarak faydalanmak üzere en uygun ve muteber seçenek olan ‘hyalüronik asit’ kullanımı yaygınlaşmıştır.

Hyalüronik Asit Nedir?

Hyalüronik asit, en besbelli özelliği ciltte su tutmak ve hacim oluşturmak olan bir husustur. Hyalüronik asitin sahip olduğu bu özellik, yüzde gerçekleştirilmek istenen hacim ve hal düzeltmelerinde ve tekrarlayan mimiklerin derinleştirdiği doku bozulmalarında ve de vaktin tesiriyle oluşan kırışıklıkların açılmasında pratik bir fonksiyon üstlenmektedir. PRP uygulamasında kullanılan platelet üzere hastanın zati kendi bedeninde var olan bir unsur olma özelliği ile hastanın bedenine ahengi konusunda en telaş oluşturmayan ve hasebiyle dolgu uygulamalarında en sık kullanılan alternatif olmaktadır. Kalıcılığı 6-12 ay ortasında değişmekte olup, yüz bölgesine uygulanabilmektedir. Uygulanacak bölgeye ve hacim kaybının derecesine nazaran kullanılacak hyalüronik asit dolguları farklılık gösterir..

Dolgu hangi bölgelere uygulanır?

Dolgular en çok burundan dudağa uzanan çizgiler, dudak üstü çizgiler, elmacık kemiği ve yanak, kaş ortası çizgiler ve dudak dolgunlaştırmak için dudakta uygulanır.

Dolgu ağrılı bir uygulama mıdır?

Uygulama öncesi anestezik krem ile ya da lokal anestezikler ile uyuşturulduğundan hasta acı yahut ağrı hissetmez.

Belirli bir mühlet beklenildikten sonra antiseptik bir unsurla cilt temizlenir ve uygulama enjeksiyon ya da kanül formülüyle yapılır. Birebir bireye, çökük alanının derinliğine nazaran birden fazla dolgu unsuru kullanılabilir. Derin çökmelerde birinci uygulama sonrasında 3 ay içinde tekrar yapıldığında daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Dolgu süreci yapıldıktan ne kadar vakit sonra günlük yaşama dönülebilinir?

Dolgu hususu uygulaması yaklaşık 10-20 dakika üzere kısa periyodik bir süreçtir, Süreç tamamlandıktan sonra işinize dönüp günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Uygulama sonrasında üç gün boyunca ağır fizikî aktiviteden kaçınılmalı, masaj yapılmamalı, sıcak/soğuk ortamlardan kaçınılmalıdır (kızarıklık ve şişlik kaybolana kadar). Sonraki gün cilt bakım eserleri kullanılabilir. Yan tesir olarak kızarıklık, şişlik, morluk vb. görülebilir.

Işık Dolgusu

Cilde ışığı yansıtma kapasitesini geri vermek için mezoterapi ve dolgu teknikleri ortasında yeni bir konsepttir. 3 hafta aralıklı 3 seansla tesirli bir uygulamadır. Birinci enjeksiyon ve kümülatif seanslardan itibaren gözle görülür sonuçlar ortaya çıkar.

Dermal Dolgu Riskli Bir Uygulama Mıdır?

Dermal dolgu uygulamasında dikkat edilmesi gereken konular, mutlaka kaliteli ve güvenilir dolgu gereçlerinin kullanımı, dermal dolgu uygulamasını gerçekleştirecek kişinin alanında uzmanlığı ve hijyenik uygulama şartlarının sağlanmasıdır. Böylece uygulamanın yan tesir riskleri en aza inmektedir. Süreç sonrası enjeksiyon uygulanan bölgelerde hafif şişlik, kızarma ve morluk oluşması olağandır ve bu tesirler birkaç gün içerisinde geçmektedir.

Başa dön tuşu