ÇOCUKLARDA ÜFÜRÜMÜN ÖNEMİ

Çocukluk çağında üfürüm duyulması en önemli üç nedene bağlıdır; Kalbin ortasındaki duvarda delik bulunması, kalp kapaklarında darlık yahut yetersizlik olması, saf üfürüm.

Masum üfürüm: Çocukluk çağında duyulan üfürümlerinin yarıdan fazlası suçsuz üfürümlerdir. Suçsuz üfürümler kalpte rastgele bir bozukluk olmadan duyulur. Çocuklarda dakikadaki kalp atım sayısının erişkinlere nazaran daha fazla olması nedeniyle, süratli akan kanın kalpte yahut büyük damarlarda dolaşırken yaptığı türbulans (titreşim) sonucu duyulan uğultudur. Ateş ve kansızlık devirlerinde, dakikadaki kalp atım sayısı daha fazla olduğundan pak üfürümler daha şiddetli duyulur yahut duyulabilir hale gelir. Çocukluk çağının her devrinde suçsuz üfürüm duyulabilir. Bu üfürümün çocuklara hiçbir ziyanlı tesiri yoktur. Onbeş yaşa kadar kaybolabildiği üzere, erişkin yaşa kadar da devam edebilir. Üfürümün kaybolup kaybolmamasının hiçbir kıymeti yoktur.

Önemli bir yakınma yahut bulgu olmadan, yalnızca üfürüm duyulması doğuştan (delik, darlık gibi) yahut edinsel (kalp romatizması gibi) bir kalp hastalığına da bağlı olabilir. Tecrübeli bir çocuk doktoru duyduğu üfürümün temiz üfürüm yahut kalp hastalığıyla bağlantılı olabileceği konusunda fikir sahibi olsa da, biz çocuk kardiyoloji uzmanları olarak kesin teşhisin lakin ekokardiyografi ile konulacağını söyleyebiliriz. Ekokardiyografik inceleme sonucunda, çocukta kalp hastalığı saptanmazsa ve duyulan üfürüm pak üfürüm kabul edilirse izlemi yapılmaz.

Çocukluk çağı kalp hastalıklarının erken teşhis ve tedavi sonuçları sıklıkla yüz güldürücü olmaktadır. Lakin gecikilmiş olaylarda tedavisi mümkün bir hastalığın bile, tedavi talihi kalmayabilir. Hekiminiz çocuğunuzda yakınma olsun yahut olmasın, üfürüm duyduğu için önerdiği taktirde, fazla vakit kaybetmeden bir çocuk kardiyolog tarafından çocuğunuzun kıymetlendirilmesi uygun olur.

Başa dön tuşu