Çocuklarda Göğüs Ağrısı

Göğüs ağrısının çok çeşitli nedenleri vardır ve göğüste bulunan neredeyse her yapıdan kaynaklanabilir. Bunların ortasında akciğerler, kaburgalar, göğüs duvarı kasları, diyafram ve göğüs kemiği ile kaburgalar ortasında yer alan eklemler vardır. Bu dokuların hasarlanması, enfeksiyonu yahut iritasyonu göğüs ağrısından sorumlu olabilir. Daha az olarak ağrı farklı bir bölgeden (karın gibi) kaynaklanıyor olabilir. Göğüs ağrısı gerilim yahut anksiyetenin belirtiside olabilir. Çocuklarda nadiren göğüs ağrısı kalpten kaynaklanabilir.

Hangi Hastalıklar Göğüs Ağrısına Neden Olur?

Göğüs ağrısı altta yatan önemli bir hastalığın belirtisi olabilir. Neyse ki çocuklardaki birçok göğüs ağrısının altında benin (iyi seyirli) ve kendini sınırlayan hastalıklar yatar. Aşağıda göğüs ağrısına neden olan birtakım hastalıklar listelenmiştir.

Kostokondrit

Yaralanma

Stres ve Anksiyete

Prekordiyal Catch Sendromu

Reflü

Kostokondrit göğüs kemiği ve kaburgalar ortasındaki eklemin inflamasyonuna (miropsuz iltahabı) ikincil olarak meydana gelir. Bilhassa ergen ve ergenlik öncesi kız çocuklarında meydana gelir lakin rastgele bir yaşta da görülebilir.

Sıklıkla viral hastalıklar ve sık öksürmeden kaynaklanır ve çoklukla bu hastalığa üst teneffüs yolu belirtileri eşlik eder. Birkaç hafta sürebilir. Derin nefes alıp vermeyle ağrı olabilir lakin nefes darlığı ekseriyetle olmaz. Nefes darlığı varsa öbür hastalıklar düşünülmelidir.

Kostokondritin özelliği göğüs kemiğinin kenarlarındaki çöküklüklere karşılık gelen kostokondrol eklem üzerine uygulanan baskı ile hassasiyet ortaya çıkarılabilir.

Çocuklarda Hangi Kalp Hastalıkları Göğüs Ağrısına Neden Olur?

Yetişkinlerin bilakis çocuklarda kalp kaynaklı göğüs ağrısı epey enderdir. Göğüs ağrısı nedenlerine göz atarken aşağıdaki durumların epey ender görüldüğü unutulmamalıdır.

Perikardit

Koroner Arter Anomalileri

Mitral Kapak Prolapsusu (Çökmesi)

Arter Anevrizması

Göğüs Ağrısının Öbür Nedenleri

Kalp zarının inflamasyonudur. Ekseriyetle tedavi edilebilen yahut kendi kendini sınırlayabilen enfeksiyonlara bağlı meydana gelir; ancak daha önemli nedenlere bağlı olarak da görülebilir. Perikardit ağrısı tipik olarak serttir, sternum ortasında hissedilir ve omuzlara yayılabilir.

Oturur konumda ve öne eğilince ağrı azalır. Öksürük, nefes darlığı ve ateş de sıklıkla göğüs ağrısıyla birlikte bulunur.

Çocuğumda Göğüs Ağrısı Varsa Ne Yapmalıyım?

Paniklemeyin. Göğüs ağrısının çoğunlukla selim ve kendini sınırlayan hastalıklara bağlı olduğunu unutmayın. Kalp hastalığı yahut öbür önemli bir hastalık olma ihtimali çok düşüktür.

Fakat çocuğunuzda şiddetli bir göğüs ağrısı varsa yahut göğüs ağrısına nefes darlığı, ateş, terleme ya da 200’ün üzerinde bir kalp suratı eşlik ediyorsa çabucak bir doktora göstermelisiniz. Spor yaparken göğüs ağrısı olan çocuklar kesinlikle çocuk kardiyolojisi uzmanına denetime gitmelidir.

Bu belirtiler yoksa birden fazla göğüs ağrısını kıymetlendirilmek için uygun vakti bekleyebilirsiniz. Emin değilseniz hekiminizi aramalısınız.

Çocuğumun Doktora Görünmesi Gerektiğini Düşünürsem Hangi Doktora Gitmeliyiz?

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı göğüs ağrısının nedenleri kıymetlendirir ve çocuk kardiyolojisi, göğüs hastalıkları üzere branşlara gerekirse yönlendirir. göğüs ağrısı nedenleri farklı uzmanlık alanları çatısı altındadır. Uzmana görünmeniz gerektiğinde hangi tabibin daha uygun olacağına hekiminiz karar verecektir.

Çocuğum Bilhassa “kalbim ağrıyor” Diyorsa?

Küçük çocukların birçoklarında göğüste en çok bildikleri organ kalptir. Bu yüzden her türlü göğüs ağrısını belirtmek için bu ifadeyi kullanırlar.

İyi haber şu ki, bu çocuklar kalple ilgili olan ve olmayan göğüs ağrılarını nadiren ayırt edebiliyorlar, bu yüzden kalbi suçlamalarında haklı çıkmaları pek de muhtemel değil.

Kötü haber ise, aile ve çocuğa bakım veren şahıslar bu ifadeyi bir kere duyduğunda bundan kalbin sorumlu olmadığına onları ikna etmek hayli sıkıntı olabiliyor.

Kalp ağrısı yakınması olan çocuklar göğüs ağrısı olan öteki çocuklar üzere kıymet derecesine ve bağlantılı belirtilere dikkat ederek değerlendirilmelidir.

Başa dön tuşu