Göz Kapağı Estetiği

Göz bölgesi, insan yüzünde en fazla dikkat çeken ve yaşlanmanın tesirlerini en fazla gösteren alandır. Bilhassa de göz kapakları cilt yapısı olarak epey hassas yapıya sahip bölgelerdir.

Göz kapaklarının, yapısı bakımından hayli hareketli olması, tıpkı vakitte çok ince ve hassas bir deri yapısına sahip olması, yüzümüzde yaşlanmanın tesirlerini daha net formda görebildiğimiz bir bölge olarak ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Son teknolojik gelişmeler ve yapılan çalışmalar ışığında, göz kapağı estetiği uygulamalarında kullanılan usullerle birlikte sorunun kaynağına bakış açısında değerli bir değişim meydana gelmiştir. Standart olarak yapılan göz kapağı ameliyat tekniklerinde gözlemlenen yetersizlikler ve meseleler tespit edilerek, uygulamalarda kıymetli basamaklar kaydedilmiştir. En değerlisi ise göz kapağı estetiğinin, artık torbasız göz kapakları oluşturma uygulamalarıyla sonlu tutulmayarak, yüzü bir bütün olarak ele alan süreçler haline gelmiş olmasıdır.

Böylece sorunun tek başına değil, temel sebepleri doğrultusunda çözülmesini sağlayarak, estetik operasyonlarda daha tesirli ve başarılı tedavi sonuçları alınmasını sağlamaktadır.

Göz Etrafında Meydana Gelen Yaşlılık Bulguları Nelerdir?

Göz kapakları, yüzdeki en hassas ve ince yapıda cilt niteliğine sahip yerdir. Birebir vakitte epeyce hareketli olması bakımından da göz kapakları, vaktin tesirlerini çeşitli faktörler sonucunda şu formda ortaya koymaktadır;

-Yaşın ilerlemesiyle alın bölgesi aşağı yanlışsız inmektedir. Bu aşağı hakikat sarkmayla bir arada, kaşlar vakitle üst göz kapaklarının üzerine düşmeye başlamaktadır. Bu sarkmanın oluşturduğu baskı sebebiyle, göz kapaklarında aşağıya gerçek kayma meydana gelmektedir. Göz kapağı düşüklüğü olarak isimlendirilen bu durum, gözün görüş açısını olumsuz etkilemekte ve vakitle göz kapağı tembelliği üzere meseleler oluşturabilmektedir.

-Gözün içinde bulunduğu ve göz küresini çevreleyen yağ torbalarını, alt göz kapağından ayıran bir zar bulunmaktadır. Bu elastik yapıdaki ve bariyer vazifesi gören zar, vakitle elastikiyetini kaybedip gevşeyerek, yağ torbalarının yükünü taşıyamaz hale gelmektedir.

Bu durumda ise, yağlar dışarıya gerçek taşma göstermekte ve göz torbaları ortaya çıkmaktadır.

-Göz kapaklarında bulunmakta olan deri, bütün insan bedenindeki en ince ve hassas nitelikteki deridir. Bu deri yapısı, altta bulunan epeyce hareketli kaslara yapışık durumdadır.

Dolayısıyla yapılan her bir göz hareketinde, göz derisinde kırışma ve sarkma meydana gelmesi ihtimali daha çok artmaktadır. Yaşlanmanın belirtilerinin en çok ve en erken belirli olduğu yer göz kapaklarıdır ve göz etrafında oluşan “kazyatağı” ismi verilen kırışıklıklar bu duruma en bilindik örnektir.

-Yanakların üst sonu ve gözaltı hududunda vakit içinde derin bir oyuk meydana gelmektedir.

Gözaltında meydana gelen bu oyuk, yanaklarda aşağı yanlışsız sarkma oluşmasından kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağında, çeşitli etkenler sonucu meydana gelen üstte da belirttiğimiz birtakım bulgular sonucunda göz kapağı estetiği uygulanabilmektedir. Göz kapağı estetiği, sarkık ya da kırışma gözlemlenen göz kapaklarını daha genç ve sıkı bir forma sokan uygulamalardır.

Göz kapağı estetiğinde, göz kapağında meydana gelen fazla deri, gevşeyen kas dokusu ve oluşan fazla yağ, yapılan uygulamalar sonucunda ortadan kaldırılabilmekte, göz kapaklarında genç bir görünüm sağlanabilmektedir.

Göz Kapağı Estetiğine Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Göz kapağı, tüm insan bedenindeki en ince ve hassas cilt yapısına sahip olması bakımından,zamanla tesir eden faktörlerin tesirlerini en süratli formda gözlemlememizi sağlayan yüz bölgesidir. Bu doğrultuda göz kapağı estetiğine sebep olan faktörler şu formda sıralanabilmektedir;

-Yaşlanma; kişinin göz kapaklarında öteki faktörlerinde tesiriyle bariz formda vaktin tesirlerini bulgulamamıza sebep olmaktadır. Yaşlanma doğal bir süreçtir ve bu süreçte oluşan tesirler göz kapaklarında sarkmalara sebep olmaktadır. Ayrıyeten göz kapağı kaslarında gevşeme meydana gelmesi ve oluşan torbalanmalar da yaşlanmanın, göz kapağı estetiğine sebep olan faktörlerini oluşturmaktadır.

-Genetik faktörler; kişinin doğuştan getirdiği yatkınlıklara ya da direk olarak gözlemlenebilen göz kapağı düşüklüklerine sebep olabilmektedir.

-Yerçekimi; hayatımız boyunca tesirlerini yaşadığımız bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.Ancak daima hareketli olan göz kapağı, ince ve hassas yapısı yeterince de yerçekiminin tesirlerini ziyadesiyle ortaya koymaktadır.

Göz Kapağı Estetiğinde Tedavi Yöntemleri

Göz kapağı estetikleri, lokal yahut genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilebilen ve göz kapaklarımızdaki mevcut fazlalığın alınmasını sağlayan operasyonlardır. Göz kapağı estetikleri, temel olarak iki öge üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Üst Göz Kapağı Estetik Ameliyatı

Göz kapağı estetiklerinde, üst göz kapağında gerçekleştirilen ameliyatlarda;

-Üst göz kapağının katlanma yerine kesi atılmaktadır.

-Üst göz kapağında sarkma oluşmasına sebep olan fazla deri ve gerekli görüldüğü nitelikte yağ torbacıkları alınmaktadır.

-Yaklaşık olarak 1-1,5 saat diliminde gerekli süreçler gerçekleştiril-mektedir.

Üst göz kapağı ameliyatlarında uygulanan kesi, gözün katlanma çizgisinde yer aldığı için oluşabilecek olan iz, fark edilmeyecektir.

Alt Göz Kapağı Estetik Ameliyatı

Göz kapağı estetiklerinde alt göz kapağında gerçekleştirilen ameliyatlarda;

-Kirpik altı civarına bir kesi atılmaktadır.

-Göz kapağında sarkma meydana gelmesi sonucu, alt göz kapağında meydana gelen fazla deri son derece dikkatlice ve güzel hesaplanarak alınmalıdır.

Alt göz kapağı bölgesinde 3 başka kısımda yağ fazlalığı bulunmaktadır.Yeni tekniklerde bu yağ dokusu  mümkün olduğunca az çıkarılmakta , kalan kısım göz altı ve yanak bölgesinde dağıtılmaktadır.

Böylece hem daha genç bir görünüm elde edilir hem de göz altı torbalarından kurtulmuş olunur.

-İşlem 1- 1,5 saat diliminde gerçekleştirilmektedir.

Alt göz kapağı estetiklerinde kesi kirpik civarında gerçekleştirildiği için birinci haftadan sonra belirginliği azalacak ve yaklaşık bir yıl sonra fark edilemeyecek seviyede kaybolacaktır.

Başa dön tuşu