Bel sağlığı için ne gibi kurallara dikkat edilmelidir?

Hareketsiz kalmayın. Yetersiz hareket, bedendeki doku ve organların gereği üzere beslenmesini düzenleyen, ömür için kıymetli metobolizma olaylarını olumsuz istikamette tesirler. Yeteri kadar hareket etmeyen organizmada, belirli beden bölgelerinin beslenmesi aksar ve metabolizma artıklarının beden dışına atılması azalır. Yetersiz hareketin en kıymetli olumsuz sonucu, kas ve kemiklerin zayıf kalmasıdır. Hareketli olmak, tüm beden işlevlerini canlı tuttuğu üzere, aşınma, yıpranma ve kuvvet yitirilmesini de önler. Tüm eklemler üzere, omurga disklerinin beslenmesi de emme-basma tulumba düzenekleriyle gerçekleşir. Bu yüzden daima oturmak yahut ayakta durmak bel hastası için sakıncalıdır. Beden durumunun sık sık değiştirilmesi, omurganın kemik yapısının ve disklerin daha âlâ beslenmesini sağlar, münasebetiyle vaktinden evvel aşınıp yıpranmasını önler.
Bel ve sırtınızı dik tutun. Omurga için en rahat ve uygun olanı bel ve sırtın düz durduğu konumdur. Güçlü bel ve karın kasları, belin düz durmasını kolaylaştırır. Bu nedenle de sistemli idman gereklidir.
>Makûs duruş sırtta kamburluğu, belde de iç çöküklüğü artırır. Erken periyotta kalıcı kambur oluşur.
>Yerden bir şey alırken öne hakikat eğilmeyin, çömelin. Omurganın en çok zorlandığı konumlardan biri, gergin dizlerle öne eğilip yerden bir şey almaktır. En düzgünü çömelmektir. Bu durumda omurga düz duracağı için çok daha az zorlanır.
>Sizin için ağır cisimleri kaldırmayın. Ağır kaldırmak, belin alt bölgesindeki diskleri zorlar. Sık sık bel ağrısından yakınanlar, katiyen ağır yük taşımamalıdır. Şayet ağır bir yük taşıma mecburiliği varsa, eldeki eşya olabildiğince bedene yaklaştırılarak, hatta dayanarak götürülmelidir.
>Taşıdığınız yükleri ikiye bölün ve bedeninize yakın tutun. Bu biçimde omurgaya binen yük eşit dağılacağı için diskler tek taraflı zorlanmayacaktır.
>Otururken belinizi düz tutun ve sırtınızı bir yere dayayın.
>Vaktin birçoklarını oturarak geçiren beşerler, daima masa başında çalışanlar, daima otomobil kullanmak zorunda olanlar için bu değerli. Daima masa başında oturmak zorunda olanlar, ayakların altına küçük bir yükselti yahut iskemle koysunlar ve kolları da koltuğun yanlarına dayasınlar. Otururken de sık sık durum değiştirsinler.
>Ayakta dikilirken dizleri gergin tutmayın. Yüksek topuklu ayakkabılar da beli çukurlaştıracağı için omurgayı zorlar. Topukları ve tabanları yumuşak ve alçak topuklu ayakkabı giyilmelidir.
>Yatarken bacaklar gergin olmasın. Sırtüstü yatarken dizlerin altına konacak küçük bir silindir yastığın büyük yardımı dokunur. Yan yatarken de dizlerin ortasına yastık konmalı. Yüzüstü yatış bel ağrısı olanlar için uygun bir konum değildir.
>Spor yapın, imkanı olanlar için yüzme bel ağrısında yapılabilecek en ülkü spordur. (serbest, sırtüstü) Ayrıyeten süratli tempolu yürüyüş yapılabilir ve bisiklete binilebilir.
>Omurga kaslarını tertipli çalıştırın. Bu da sistemli idmanla olur. Bu idmanlar hiçbir vakit zorlanarak ve sert yapılmamalıdır.

Başa dön tuşu