BURUN TIKANIKLIĞI SİNÜZİT YAPAR MI ?

“Sinüzit yüz kemiklerinin ortasında bulunan havalı boşlukların yani sinüslerin iltihabıdır. Yüz de zonklayıcı bir ağrıya sebep olur,burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı da eşlik eder

Baş ağrısı çoklukla sinüzitten mi kaynaklanır ?

Hayır, bu söz yanlış olur. Baş ağrılarının büyük kısmı yaklaşık yüzde 85’i tansiyon tipi baş ağrısıdır, yüzde 5’i ise sinüzit kökenlidir. Tabi başka nedenler de var.

Sinüzit kış periyodunda daha sık görülüyor kış hastalığı diyebilirmiyiz ?

Sinüzit bilhassa tedavisi yapılmamış nezle, grip sonrasında gelişebilir. Kış aylarında daha sık soğuk algınlığına yakalandığımız için sinüzite bir tarafıyla kış hastalığı da diyebiliriz lakin yaz periyodunda de sinüzit olan ve bu durumdan muzdarip pek çok hasta var.

Sinüzit tekrarlayabilir mi ?

Uygun tedaviye karşın sık sık sinüzit oluyorsanız altta yatan kesinlikle bir sebep vardır. Ya burun tıkanıklığı yapan kemik eğriliği, burun eti büyümesi ya da kişinin alerjik yapısı sinüzite neden oluyordur. Nadiren öbür sebepler de olabilir tabi, araştırmak gerekir.

Sinüzite bağlı ortaya çıkan hastalıklar nelerdir ?

Sinüs enfeksiyonu etraf doku ve kemik yapılara yayıldığı takdirde yüz kemiklerinde iltihaba, körlüğe, menenjitte ve beyin absesine neden olabilir. Bunlar son derece tehlikeli ve acil tedavisi gereken durumlardır. Bilhassa çocuklarda sinüzit dikkatle izlenmesi gereken bir durum.

Tedavinin püf noktaları nelerdir ?

Uygun antibiyotik kullanımı gerekebilir. Bunun yanında takviye tedavisi de verilebilir. Akut durumlarda tedavi mühleti çoklukla 10-14 gün ortasında değişir. Kronik hadiselerde ise bir ay ilaç tedavisi sürdürülmelidir. 7 günden fazla süren burun akıntınız ya da uzamış nezle, gribiniz varsa sinüzit olma ihtimaliniz epey yüksektir. Bu nedenle soğuk algınlığı deyip geçmeyin, tedbirinizi kesinlikle alın.

Peki ne vakit ameliyat gerekiyor ?

Hastalığın kronikleştiği durumlarda, ilaç tedavisine cevap alınamadığında ameliyat gerekir. Sinüslerin havalanmasını tekrar sağlamak için sinüs kanalları endoskopik sinüzit ameliyatı ile temizlenir. Şayet enfeksiyon göz, beyin ve etraf kemik yapılara yayılırsa yani komplikasyon gelişirse cerrahi tedavi devreye girer. Kronik bakteriyel sinüzitlerde cerrahi tedavi epeyce yüz güldürücüdür.

Sinüzitten korunmak için ne önerirsiniz ?

Bağışıklık sistemimizi hasebiyle direncimizi düşüren yorgunluk, uykusuzluk ve makûs beslenmeden uzak durmak gerekir. Burun tıkanıklığı kesinlikle tedavi edilmeli. Ayrıyeten ıslak saçlarla soğuk havaya çıkılmamalı. Mesken ve iş yerimizdeki havanın nemi çok düşük olmamalı.Uzamış grip ve nezleye bilhassa dikkat edelim

Burun tıkanıklığının sebepleri nelerdir ?

Burun iç kısmındaki kıkırdak ve kemikten oluşan orta bölmenin eğriliği yani deviasyon epey değerli bir sebeptir. Burun eti büyümeleri ve alerjik şahıslarda ortaya çıkan polipler de burun tıkanıklığı yapar. Sigara ve hava kirliliği de kıymetli nedenler ortasındadır.

Sigara nasıl burun tıkanıklığı yapar, açıklayabilirmisiniz ?

Sigara dumanı burun ve sinüslerdeki temizleme işlevini bozar. Böylelikle partiküller ve tozlar burnun içinde kalır bu durum burun iç yüzeyindeki dokunun ödemlenmesine neden olur, burun etleri şişerek büyür.

Burun tıkanıklığı ile sinüzit ortasında nasıl bir irtibat var ?

Herşeyden evvel sinüslerin işlevlerini sürdürebilmeleri için uygun havalanmaları gerekir, burun tıkanıklığında sinüs havalanması olumsuz etkilendiği için sinüzit gelişebilir. Ayrıyeten sinüslerin içindeki sıvının nizamlı olarak boşaldığı kanallarda da tıkanıklık oluşması sinüzite taban hazırlar. Bu nedenle sık tekrarlayan sinüzit ataklarını önlemek için altta yatan burun tıkanıklığının nedenini bulmak ve tedavi etmek kıymetlidir.

Burun kemiği eğriliği yani deviasyon ameliyatı hangi yaştan itibaren yapılabilir ?

Burun kemiği eğriliği ameliyatı yüz kemiklerinin gelişimi tamamlandıktan sonra yapılabilir. 17-18 yaştan itibaren ameliyat yapılabilir.

Ameliyat nasıl gerçekleştiriliyor ?

Benim tercihim genel anesteziden yana olsa da lokal anestezi ile de yapılabilir deviasyon ameliyatı. Burun kanallarını daraltan kıkırdak ve kemik kısım düzeltilmesi burun iç kısmından yapılan kesi ile gerçekleştirilir fakat kimi durumlarda açık teknik yaklaşıma muhtaçlık duyuyoruz. Bilhassa nefes almayı önemli formda etkileyen burnun dış kısmındaki eğriliklerin, çökmelerin olduğu durumlarda işlevsel burun estetiği yapmak gerekir. Burun dinamik bir yapı münasebetiyle yalnızca deviasyonun ve ya burun etlerinin burun tıkanıklığa yol açtığını düşünmek yanlış olur. Burun kanatları, burun çatısı, burun kökü ve aks eğrilik problemleri burun tıkanıklığı yapabilir.

Peki burun eti büyümesinde ne yapıyorsunuz ?

Öncelikle konka şişmesi olarak da bilinen burun eti büyümesini düzgün tanımlamak gerekir. Alerjik olaylar da kesinlikle alerji tedavisi yapılmalı. Tomografi ile teşhisini koyduğumuz burun eti büyümelerindeyse bazen ilaç tedavisi, bazen radyofrekans cerrahisi yapıyoruz, vakit zaman da küçültme cerrahisi ile bu sorunu çözüyoruz.

Burun ameliyatlarından sonra düzgünleşme süreci nasıl oluyor ?

Burun ameliyatları günümüzde eskiye nazaran daha konforlu, örneğin hastaların dehşetli düşü olan tampon kullanılmadan cerrahi yapılabiliyor. Bazen burna hiçbir şey yerleştirmiyoruz, oluklu silikon ismini verdiğimiz aparatları ise en fazla 24-48 saat burunda tutuyoruz ancak hasta burundan nefes alıp verebiliyor. Güzelleşme süreci ise epeyce süratli. En ağır ameliyatlarda bile en geç yedinci gün toplumsal hayata dönülebilir. Ağrı ve morluk şahıstan şahsa nazaran değişmekle bir arada rahatsız edici boyutta değildir.

Burun ameliyatı olan fakat burun tıkanıklığı devam eden pek çok hasta da var, bu durum açıkcasu ameliyat olmak isteyenleri de korkutuyor, görüşlerinizi öğrenebilirmiyim ?

Burun aslında epeyce dinamik bir yapı. Burun teneffüsünü etkileyen pek çok faktör var. Burun kemiği eğriliği ve burun eti büyümesi dışında burun kanatlarındaki çökme, burun sırtındaki darlık, burnun kıkırdak yapısının zayıf fakat cildinin kalın ve sarkık olması üzere pek çok neden burun tıkanıklığına sebep olabilir. Bence burada en değerli nokta teşhisin hakikat konulması. Burun kemik eğriliği sıkıntısının halletseniz bile burun kanadında nefes alma sırasında oluşan içe çökmeyi tespit edemediğiniz ve düzeltmediğiniz sürece nefes alma sorunu geçmez. Deneyimli ellerde burun ameliyatı sopnrası revizyon ihtimali epeyce azdır % 5 civarındadır, ki bunlar da 15-20 dakikalık küçük müdahalelerle halledilecek sorunlardır

Başa dön tuşu