Çocuklarda Geniz Eti Sorunları

Çocukluk periyodunda bir çok kent efsanesi dolaşır geniz eti konusunda işte uzmanından detaylar. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Rauf TAHAMİLER ile Doç.Dr.Mehmet EKEN “Geniz etinin çocukluk çağında alınmasının sakıncalı olduğuyla ilgili niyet gerçek değil, bir kent efsanesidir.” diyor.
Tedavi edilmeyen geniz eti büyümesi, çocuklarda, horlama, ağız açık ahenge, alt-üst çene oranının bozulması, yüzde asimetri oluşması, büyüme geriliği, işitme kaybı, güç uygunlaşan sinüzit atakları ve tedaviye dirençli orta kulak iltihaplarına yol açabiliyor.

Geniz eti, bademcikler üzere çocuğun boğazına bakmakla görülmüyor. Geniz eti, üç yaşına kadar bedenimizin savunma düzeneğinin bir kesimi olarak misyon yapıyor. Lakin, savunma hücresini salgılama misyonunu üç yaşından sonra bırakıyor.
Geçirilen enfeksiyonlar ve varolan alerjiler, burun ve boğaz ortasına yerleşmiş bir doku olan geniz etinin büyümesine neden oluyor. Art geriye geçirilen enfeksiyonlar ve alerji atakları sonrasında geniz bölgesini büsbütün kaplıyor.
Geniz etinin yarattığı en büyük sıkıntılardan biri yüzde asimetri oluşmasıdır. Şayet çocukta daima ya da sık tekrarlayan geniz eti büyümesi ya da iltihabı varsa, geniz etinin alınması gerekebilir. Çocuklar, geniz eti alındıktan sonra daha sık hastalanmaz; zira, bedende geniz eti üzere vazife yapan öteki dokular tıpkı işlevleri gereğince yapabilir.

Neler Geniz Eti’ne İşaret Ediyor?
Geniz etinin büyümesi halinde çeşitli belirtiler görülebiliyor. Aşağıdaki belirtilerden biri yahut birkaçının oluşması geniz etine işaret edebilir:
Burundan nefes almakta güçlük
Daima ağızdan nefes alma
Burun tıkalı üzere genizden konuşma
Nefes alırkan hırıltılı ses çıkması
Uyku sırasında horlama
Uykuda birkaç saniye müddetle nefesini tutma (uyku apnesi)
İştahsızlık ve gelişme geriliği

Ameliyat Sahiden Gerekli mi?
İltihaplı geniz eti, öncelikle antibiyotiklerle ya da alerji ilaçlarıyla tedavi edilmeye çalışılır. Şayet geniz eti iltihaplı değilse çocuğun durumuna nazaran bir mühlet beklenebilir. Çünkü, çocuklarda geniz etinin bir ölçü büyümesi olağandır. Vakitle çocuğun geniz eti zaten küçülebilir.
Lakin çocukta nefes alma zahmeti, uyku apnesi, sık tekrarlayan geniz eti iltihabı ve konuşma bozukluğu üzere şikayetler varsa, ve bu problemler iltihap devri geçtikten sonra da devam ediyorsa, beklenmeden ameliyat yapılabilir. Şikayetler ağırlaşıp hayati risk oluşursa üç yaşın öncesinde de ameliyat edilebilir.

Geniz Eti Ameliyatı Sırasında Neler Olur?
Yaklaşık 15 dakika süren ve güç olmayan bir operasyondur. Süreç, ağzın içinden girilerek genel anestezi altında yapılır. Geniz eti ameliyatı için, deride bir kesi yapılmasına da gerek yoktur.
Ameliyat Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli?
Çocuklarda ameliyat oldukları günün gecesinde, uykuda, fark edilir bir teneffüs rahatlaması yaşanabiliyor. Kimi çocuklarda ise, genizde ve burunda biriken salgılar nedeniyle rahatlama bu kadar erken ve bariz olmayabiliyor; çocuk hırıltılı nefes almaya, horlamaya ve ağızdan teneffüse devam edebiliyor. Ameliyat bölgesinin tam güzelleşmesi ve ameliyat öncesi şikayetlerin düzelmesi için 1-2 hafta geçmesi gerekiyor. Kimi çocuklar alışkanlık kazandıkları için, ağız teneffüsüne devam edebiliyor. Aileler bunu fark ettiğinde çocuğun burnundan nefes almasını kendisine hatırlatmalıdır.
Yetişkinler de Bu Sorunu Yaşar Mı?
Geniz eti, ilerleyen yaşlarda da yeniden hayat kalitesini düşürecek oranda sorun yaratabiliyor. Burun tıkanıklığı şikayetiyle hastaneye başvuran erişkinlerin%20’sinde geniz eti tespit ediliyor.

Başa dön tuşu