Burun Tıkanıklığı & Kemik Eğriliği & Burun Eti Ameliyatı

Fonksiyonel burun estetiği ameliyatı; burunda nefes almayı güçleştiren problemlerin, burun estetiği ameliyatı ile birlikte düzeltildiği ameliyatlardır. Hasta yalnızca görsellik için değil birebir vakitte burundan rahat nefes alabilmek için de işlevsel burun estetiği ameliyatına muhtaçlık duyar. Burun içindeki kemik kıkırdak eğrilikleri, burun eti büyümeleri, burun sırtı orta çatının dar olması üzere durumlarda burun estetiği süreçleri yapılırken, burun tıkanıklığı sebep olan bu tıp sıkıntılar da düzeltilir. Kısaca hastalar hem nefes açısından hem de estetik açıdan mutlu olurlar.

KEMİK EĞRİLİĞİ AMELİYATI

Burun boşlugunu ikiye ayıran burun orta duvarına septum denir. Burun orta duvarı bir kıkırdak ve iki kemikten oluşur. Burun orta duvarı, burnun tüm yapıları ile birlikte anne karnında gelişmeye başlar ve bu gelişim 17-18 yaşına dek sürer. Bu yaşlardan sonra ise burnun büyümesi durmuş kabul edilir. Burun orta duvarı, gelişim sürecinde yahut darbeler nedeniyle sağa yahut sola bazen de her iki istikamete eğilebilir. Bu durum tıbbi olarak septum deviasyonu olarak isimlendirilir ve burun tıkanıklığı yapar. Burun tıkanıklığı dışında burun kanaması, tekrarlayan sinüzit atakları, yüzde ağrı ve baş ağrısı yapabilir. Burun içindeki bu eğriliğin tedavisi burun ameliyatı ile mümkündür. Septoplasti ameliyatı yapılmadan evvel burun içinde burun tıkanıklığı yapabilecek burun eti büyümesi üzere başka nedenler araştırılır. Burun tıkanıklığı ameliyatında ekseriyetle septoplasti(burun içindeki eğriliğin düzeltilmesi) ile birlikte burun etlerinin küçültülmesi süreci de yapılır.

BURUN ETİ AMELİYATI

burun içinde sağda üç, solda üç olmak üzere toplam 6 adet burun eti mevcuttur. Burun etleri tıbbi olarak konka diye isimlendirilir. Konka dediğimiz bu burun etleri havayı ısıtıp, nemlendirip, mikroplardan temizleyip bizim daha hoş hava almamızı sağlar. Lakin bu burun etleri büyüdüğünde burun pasajını daraltarak burun tıkanıklığı yapabilir. Burun tıkanıklığı ameliyatlarında sıklıkla büyük burun etlerinin(konka hipertrofisi) küçültülmesi süreci yapılır. Varsa burun içindeki eğriliklerde birebir seansta düzeltilir.

Başa dön tuşu