Dikkat! Başımızda Bir Futbol Topu Taşıyoruz.

Meslek hayatımda hastalarımdan ve toplumsal etrafımdan en sık duyduğum cümlelerden biri de “sinüzitim var yahut sinüzit oldum” cümleleridir. Çabucak çabucak herkesin muzdarip olduğu ya da muzdarip olduğunu düşündüğü bu “sinüzit ” nedir? Sinüsler nedir ve ne işe faydalar?

Anatomik olarak başımızın içinde, yüzümüzün ön kısmında altı adet sinüs boşluğu vardır. Bunlar, beyin zarına komşu beyin dokumuz ile üst çene kemiğine komşu olarak yerleşirler ve başı iki başka kısma bölmüş olurlar. Komşulukları olan en kıymetli anatomik yapılar beyin, göz sonu ve başa giden ana şah damarlarıdır.

Peki, bu kadar kıymetli ve hayati dokular ile komşu bu sinüs boşlukları ne işe faydalar?

Bunlar sinüzit ameliyatları sırasında anatomik hayati komşulukları nedeniyle en çok dikkat edilmesi gereken noktalardır.

Sinüslerin anatomik yerleşim yerleri ve yapılarının birinci ve en kıymetli özelliği içi büsbütün yumuşak doku ile kaplı ve epeyce ağır olan başımızı hafifletmeleridir. Bunu bir futbol topuna benzetebiliriz. Hepimizin bildiği üzere içi hava dolu bir futbol topunun tartısını yalnızca topu çevreleyen hususların yükü teşkil eder. Topun içindeki hava boşluğunu bir unsur ile doldurursak ağırlaşır ve oyun için uygun olmaktan çok uzak olur. Eski Taksim stadındaki çamurlu ıslak yerde gülle üzere olan topa misal. Eski futbolcuların anlattığı üzere o topa kimse baş vurmak istemez. Sinüsler de içlerindeki hava sayesinde bedenimizin en üst kısmında bulunan başımızı daha hafif hale getirirler. Böylelikle hafif bir yapı olarak omuriliğimize yük yapmadan ve baş hareketlerine kısıtlama vermeden uygun bir yapıda olmalarını sağlar.

Diğer bir kıymetli özelliği de içinin teneffüs epiteli ile kaplı olması nedeniyle geçen havanın çok daha fazla yüzeye temas ederek, her nefes alışverişimizde akciğerlerimize ısınmış, nemlenmiş ve temizlenmiş bir halde gitmesini sağlamasıdır. Sinüsler ile birlikte burun etleri bir klima üzere, geçen havanın ısıtılmasını ve nemlenmesini sağlarlar. Böylelikle temizlenen hava, ziyanlı partiküllerden ve mikroplardan kurtularak akciğerlere masraf.

Solunum yollarımızın giriş yeri olan sinüslerimizi ve burun etlerimizi birbirinden ayıran burun bölmemiz sağlıklı nefes alıp vermemizi sağlar. İçi boş hava dolu sinüsler başımızı hafiflettikleri üzere tıpkı vakitte aldığımız nefesin kalitesini de arttırırlar. Buralarda oluşan hastalıklar ömür konforumuzu direkt olarak tesirler. Başımızdaki “futbol topuna’’ yeterli bakalım zira onun ömür kalitesi maçtaki performansımızı direkt tesirler.

Başa dön tuşu