SEPTUM DEVİASYONU (Burun İçi Eğriliği)

Septum deviasyonu nedir?

Septum deviasyonu, burun direği yahut orta çizgisindeki eğrilikleri tanımlamak için kullanılan bir tabirdir. Olağanda düz olan ve burun boşluğunu sağ ve sol olmak üzere ikiye ayıran bu yapı, doğumdan yahut sonradan meydana gelen travmalar nedeni ile eğrilebilir. Burun eti, burun kemiği, kıkırdak tabirleri halk ortasında kullanılan öbür isimleridir.

Septum deviasyonu neden olur?

Septum deviasyonu doğum sonrasında annenin doğum kanalından çıkarken yahut sonradan travmalar nedeni ile oluştuğu düşünülmektedir.

Kimlerde septum deviasyonundan şüphelenilmedilir?

Burun tıkanıklığı, burundan nefes almakta zorluk, horlama, ağız teneffüsü, sık sık sinüzit kıssası, baş ağrısı, koku almada bozukluk, uyku bozuklukları şikayeti olan şahıslarda septum deviasyonu olabileceğinden detaylı KBB muayenesi gerekmektedir.

Septum deviasyonu tanısı nasıl konur?

Yukarıda bahsedilen şikayetleri olan hastalar septum deviasyonu açısından muayene edilmelidir. Burun içinin endoskopik olarak incelenmesi ile septum deviasyonu ve burun tıkanıklıklarının tanısı kolay ve gerçek biçimde konulabilir.

Septum deviasyonu tedavisi nasıl yapılır?

Septum deviasyonu, tedavisi cerrahi olarak yapılabilen bir hastalıktır. Burun orta sınırındaki kemik ve kıkırdak yapılarındaki eğrilikler cerrahi olarak düzeltilebilir. Bu ameliyata septoplasti denmektedir. Septoplasti ameliyatı hem hasta büsbütün uyutularak hem de bölgesel olarak uyuşturularak yapılabilmektedir. Olağan şartlar altında 30-45 dakika süren operasyondan sonra tamponsuz yahut kolay, küçük tamponlar konmaktadır. Daha evvelki yıllarda burun içerisinde konan şerit biçiminde uzun bez tamponlar artık kullanılmamaktadır. Bu nedenle septoplasti ameliyatları evvelce söylendiği kadar sıkıntı ve ağrılı süreç olmamaktadır.

Septoplasti sonrası burun kemiği tekrar büyür mü?

Usulüne uygun yapılmış ameliyat sonrasında eğri olan burun kemiği ve kıkırdağı tekrar büyümez. Septoplasti ameliyatının başarısı %85 civarındadır.

Ameliyat sonrası neler olacak?

Ameliyat sonrası tampon kullanmak biir mecburilik değildir. Tabiatıyla emilen dikişler kullanıldığından dikiş almaya gerek olmayıp, hastanın ameliyat sonrası pansuman ve bakımı çok kolaylaşmıştır. Ameliyatın erken devrinde birinci 2 gün burundan bir ölçü sızıntı ve birinci 7 gün burun tıkanıklığı beklenen bir durumdur. Hastanede yatmayı gerektirmeyen bu ameliay sonrası hastalar birkaç günde işlerine dönebilmektedir.

Başa dön tuşu