Burun Kanamasına Dikkat

Burun kanamaları çoğunlukla can sıkıcıdır. Fakat bazen korkutucu ve ömrü tehdit edici boyuttadır. Uzmanlar burun kanamalarını iki kümeye ayırmaktadırlar.Ön burun kanamaları burun ön kısmından gelen kanamalardır. Ayakta duran yada oturan bireyde burun deliğinden akan kanama halinde kendini gösterir. Art kanama: Burun gerisinden olan kanamadır. Kanama genize doğrudur. Otururken yahut ayakta dururken bile kanama boğaza hakikat olur. Hasta sırt üstü yattığında ön kanama bile olsa her iki istikamette kanama olabilecektir. Art burun kanamalarının tanınması epey kıymetlidir. Bu kanama tipi bir uzmanın takibini gerektirmektedir. Art kanamalar çoğunlukla yaşlı bireylerde görülür. Bu hasta kümesi çoklukla yüksek kan basıncı (tansiyon) olan şahıslar yada travma geçirmiş bireylerdir. Burun kanamaları çocuk yaş kümesinde ekseriyetle ön kanama tipinde olmaktadır. Kuru hava yahut kış aylarında görülen kabuklanmalar kanamaya neden olmaktadır. Bundan korunmak için nemlendirici bir kremi burun orta bölmesine parmak ucu ile sürmek yararlı olacaktır. Bu gayeyle vaselin üzere kremler kullanılabilir. Günde üç kere kullanılması önerilir. Lakin gece yatmadan evvel sürülmesi kafidir.Burun kanaması sık tekrarlıyorsa hekiminize görünmenin yararı vardır.

ÖN KANAMALARIN DURDURULMASI >Siz yada çocuğunuzda ön burun kanaması varsa şunları uygulayınız: Burunun ucundaki yumuşak kısmını başparmağınızla başka iki parmağınız ortasına alınız Burunu parmakla sıkıştırılmış olarak yüzünüze gerçek bastırın.Beş dakika bu türlü bekleyiniz. (Saat tutunuz.)Başınızı kalbinizden daha yüksek tutmaya dikkat ediniz. Bu nedenle oturmanız yada başınız daha yukarda uzanmanınız önerilir.Burun ve yanağınıza buz tatbik ediniz. (Bir plastik torba içine buz doldurarak. )

KANAMA DURDUKTAN SONRA TEKRAR KANAMAYI ÖNLEMEK Sümkürmemeye dikkat ediniz.Yerden ağır bir şey kaldırmak yada buna misal zorlayıcı hareketler yapmayınız.Başınızı kesinlikle göğsünüzden daha yukarda tutmaya çalışınız.

TEKRAR KANAMA OLURSA Burun içindeki tüm pıhtıları sümkürerek temizleyiniz.3, 4 kez her iki burun deliğine dekonjestan burun spreyi sıkınız.Tekrar en baştaki 1. ve 3. basamaktaki üzere buruna baskı yaparak sıkınız.Doktorunuzu arayınız.

NE VAKİT TABİBİ ARIYALIM YADA ACİL SERVİSE BASVURALIM? Şayet kanama durmuyorsa yahut tekrar kanamaya eğilim gösteriyorsa;

Eğer kanama nedeniyle yorgunluk ve halsizlik hissediliyorsa.

Eğer kanamanız burun önüne kanamadan çok boğaz ardına hakikat oluyorsa.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu