Sinüzit: Ciddi Bir Sağlık Problemidir

Sinüzitler:Sinüzit, burun boşluğu etrafındaki sinüs denilen havalı boşlukların infeksiyonudur. Kısa vadeli gelişen infeksiyonlara akut sinüzit; tekrar eden ve 3 aydan fazla süren infeksiyonlara kronik sinüzit ismi verilmektedir. Akut sinüzitler bir üst teneffüs yolları infeksiyonu üzere davranıp misal formda tedavi edilirken, kronik sinüzitlerde ilaç tedavisinin yanında cerrahi tedaviler de kullanılmaktadır.
Tanı:Hastalığın kıssası, burun endoskopik muayenesi ve radyolojik araştırmalarla teşhis konulur. Radyolojik incelemede Bilgisayarlı Tomografi (BT) en faydalı tekniktir.
Bulguları:Baş-yüz ağrısı, burun tıkanıklığı, öksürük, halsizlik ve burun akıntısı, geniz akıntısı, balgam üzere kuvvetli geçirilen bir nezleye misal şikâyetler bulunur. İlaç Tedavisi: Akut ve kimi kronik sinüzitlerde 10-14 günlük bir uygun antibiyotik tedavisi ve burun içerisindeki şişlikleri gidermeye yönelik kimi ilaçlar kullanılır. Kronik sinüzit tedavisinde sebep olan etmene yönelik cerrahi tedavi en uygunudur. Yalnızca ilaç tedavisi yararlı olmayacaktır.
Cerrahi Tedavi (Endoskopik Sinüs Cerrahisi)
Son10- 15 yılda kronik sinüzitlerin cerrahi tedavisinde büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Burun çalışma düzeneğini (fizyolojisini) ve sinüzit oluşma sistemini göz önüne alan bir cerrahi süreç uygulanmaktadır. İşlevsel Endoskopik Sinüs Cerrahisi genel ismi verilen bu tekniklerde cerrahın tecrübe ve bilgisi çok kıymetlidir. Bu cerrahi uygulamada endoskop yardımıyla burun içerisinden çalışılarak sinüslere ulaşılır. Etraf doku zedelenmeden sinüsler temizlenir ve doğal kanalları açılarak operasyondan sonra fizyolojinin tekrar nizamlı çalışması sağlanır.
Operasyonun sonuçları nasıldır?
Burnun ve sinüslerin en ince detayı gösteren endoskoplar yardımı ve özel mikrocerrahi aletleriyle yapılan ameliyat uygun bir teknik ve hasta takibiyle sinüzit problemini çözülebilir.
Ameliyat kolay mıdır?
İşlevsel Endoskopik Sinüs Cerrahileri doktor için güç hasta için kolay ameliyatlardır. Operasyonu yapacak doktor tüm teknik ekipmana ve bilgi, tecrübe birikimine sahip olmalıdır. Lokal yahut genel anestezi altında yapılabilen bu cerrahi teşebbüs 1-2 saatlik bir müddette tamamlanmaktadır. Operasyon sonrası devir çok kolay geçmekte ve ekseriyetle burnu büsbütün kapatan bir tampon kullanılmadığı için hasta kısa vakitte olağan faaliyetlerine geçebilmektedir.
Ne kadar vakitte güzelleşirim?
Hastalar çoklukla birinci ameliyat gününde taburcu edilmekte ve ayaktan takip edilmektedir. Burnu kapatmayan bir tampon 1-2 gün içerisinde çıkartılarak hasta takibe alınmakta ve 5. günde hastalar işine dönebilmektedir. 3 haftalık bir erken takip periyodundan sonra hastalar uzun devirli takibe alınırlar.

Başa dön tuşu