Alice in Wonderland Sydrome: Alis Harikalar Diyarında Sendromu

  • Alice in Wonderland Sydrome: Alis Mükemmeller Diyarında Sendromu

Alis mükemmeller diyarında sendromu cisimlerin formlarında ve yapılarında eyilme, bükülme, azalma ve genişleme biçiminde illüzyonlar ve hallüssinasyonlar görme ile karakterize bir hastalıktır. Bu hastalık ismini 1865 yılında Lewis Carroll (Charles Lutwidge Dodgson) tarafından yazılmış olan “Harikalar Diyarında Alis’in Maceraları” isimli klasik kıssadan almıştır. Bu kıssada Alis bir anda uzunluğunun uzadığını bir anda şişman olduğu görmekte olup öyküde ki bir çok canlıda yapısal farklılıkların olduğu söz edilmektedir. Müellifin kendisinin migren hastası olduğu ve tecrübelerini hikayeleştirdiği speküle edilmektedir. Hastalıkta mikropsi (cisimleri olduğundan küçük görme), makropsi (objeleri olduğundan büyük görme), telopsi (cisimleri uzakta görme), metamerhopsi (cisimleri çok şişman, çok ince, kısa, uzun üzere görme), pelepsiya (cisimleri olduğundan yakın görme) olabilmektedir. Bazen kimi hastalarda alis mükemmeller diyarında sendromu gibisi hastalıklar da olabilmektedir. Bu da teşhis kriterlerini tam destekleyemiyen hastalar için kullanılmaktadır.

Bu hastalığın tam nedeni bilinmemektedir. Migren, epilepsi ve birtakım enfeksiyonlar (ebsstein barr virüs enfeksiyonu) sebep olarak atfedilmektedir. Bu sebeplerden en güzel bilineni tabi ki migren baş ağrılarıdır. Baş ağrısı aurası ya da baş ağrısı çekildiği anda görsel sorunlar yaşayan hastaların bu şikâyetleri atak sonrasında tabiatıyla kaybolmakta ve atak tekrar yaşadığında bu tecrübesi tekrarlamaktadır. Uzun yıllar bu tecrübeleri tekrar edebilen hastalar mevcuttur. Kimi epilepsi tiplerinde bilhassa oksipital epilepsisinde bazan hastalar görsel illüzyonlar ve hallüssinasyonlar yaşamaktadırlar. Beyindeki epileptik aktivitenin farklı alanlara yayılması ile endişe ve dehşet hisleri dahi yaşıyan hastalar vardır. Oksipital epilepsilerde bazan görmeme, yarı görme, renkli görme usulünde nöbetler olabilmektedir. Enfeksiyonlar içerisinde en ünlüsü ebsstein barr virüsünün yaptığı tablodur ki hastalar görsel olaylar yaşayarak aileleri korkutmaktadırlar.

Görsel hadiseleri olan hastaların çocuk nöroloji uzmanı tarafından kıymetlendirilmesi ve altta yatabilecek çok farklı hastalıkların ortaya konulması açısından çok değerlidir.

Başa dön tuşu