Beyin Kanamaları

Beyin bedenin en fazla kanlanan organlarından biridir. Bedenin ağrılığının yalnızca 1/40 oluşturmasına karşın kan sirkülasyonun %15 beyinden geçer. Bu kadar yüksek akım beyefendisinin olağan çalışmasını sağlar. Ancak tıpkı vakitte beyefendisini besleyen damarlar bedenin öbür damarlarına nazaran daha fazla gerilim altında kalır. Öte yandan beyin baş içince kapalı bir ortamda yer almaktadır. Kanamaya bağlı hacim arıtışı baş içindeki basıncın artmasına neden olup beyefendisini negatif tarafta tesirler. Münasebetiyle beyin kanamaya en çok meyilli olup kanamaya en az dayanabilen organdır.

Beyin kanamalarının bir çok sebebi mevcuttur: travma, kan sulandırıcı kullanımı, hipertansiyon, beyin damarlarının hastalıkları ve s. Günümüzde bu kanamalarının en sık görülen sebebi hipertansiyondur. Uzun periyodik, uygun denetim edilmediğinde bu hastalık beyin damarlarında kalıcı hasar bırakır ve damarların sertleşip, elastik özelliklerin kaybolmasına neden olur. Böylelikle bu damarlar kırılgan olup zaten ve/veya tansiyon yükselmesinden yırtılıp kanamaya neden olur. Bu çeşit kanamaların genelde beyin dokusunun içinde olur. Küçük kanamalar yalnızca takip edilip ameliyata gerek kalmaksızın ilaçlara tedavi edilebilir. Ancak büyük kanamalarda bazen ameliyat yapıp beyin dokusu rahatlatmak ve baş içi basıncı düşürmek için kanama boşaltılabilir. Maalesef ameliyat olsa bile bu hastaların genelde kalıcı sekelleri olur ve uzun mühlet rehabilitasyon gerekebilir.

Subaraknoid kanama denilen beyin kanama tipi beyin dokusunun içine değil beyefendisinin dışında olan, beyin – omurilik sıvısı ile dolu olan boşluğun içine olan bir kanama cinsidir. Genelde sebebi beyin damarlarının üzerinde olan anevrizma hastalığıdır. Bu hastalıkta damarda balon formunda genişleme olup damar duvarı incelmektedir. Aşikâr bir mühlet sonra duvar basınca dayanamayıp yırtılıyor ve kanama gerçekleşiyor. Bu hastalığa neden olan birkaç risk faktörleri aşikâr olmasına karşın tam olarak çözülmüş değil. Hastalığın tedavisi epey komplekstir. Birinci başta kanama beyin dokusunun içinde olmadığı için hastalar nispeten güzel durumda olabilir. Lakin 3-5 günden sonra kanamaya bağlı beyin damarlarında yığılma başlar ve bundan ötürü kimi bölgeler kâfi kanlanmaz. Ayrıyeten anevrizma kapatılmadığı sürece tekrardan kanama mümkünlüğü çok yüksek. Kapatılması için anevrizmanın tipine nazaran cerrahi ve endovasküler prosedürler vardır. Cerrahi sistemde anevrizma, boynuna klip denilen bir alet konularak kapatılır. Endovasküler yolda damar içinden dolgu yapılır. Her iki süreç epey güç olup bu alanda uzmanlaşmış bireyler tarafından yapılması gerekir.

Kan sulandırıcısı kullanımına bağlı kanama. Günümüzde çeşitli sebeplerden ötürü kan sulandırıcı kullanan hastaların sayısı hayli fazla. Bu durumlarda en ufak bir kılcal damardan olan kanama, pıhtılaşma bozuk olduğu için sorun yapabilir. Tedavisinde kan sulandırıcısın tesiri kaldırıp bazen kanamayı boşaltmak gerekebiliyor. Ancak öbür durumlarda olduğu üzere multidisipliner (yani bir kaç branşı içeren hekim takımı) yaklaşım gerekmektedir.

Subdural kanama. Bu durumlarda beyin dokusu dışında, beyin zarları ortasında kanama oluşur. Nedenleri travma, kan sulandırıcı kullanımı, ileri yaş olarak bilinmektedir. Bedenin öbür bölgelerinde rastgele bir kanama muhakkak bir müddet sonra emilir. Ama subdural kanama kronik (yani uzun süreli) olabilir ve vakit geçtikçe büyüyebilir.

Beyin dokusun içinde damar hastalığına bağlı olan kanama. Bu durumlarda doğumsal yahut sonradan gelişen damar yumakları bağlı beyin dokusun içine kanama gerçekleşir. Bazen bu kanamalar çok küçük olduğu için hasta fark etmez, lakin üst üste gelen kanamalar ve damar yumakları beyinde nöbet odağı oluştur ve hastalar nöbet geçirir. Bu çeşit nöbetler birtakım durumlarda ilaçlara denetim edilemez hale gelip hastanın ömrünü tesirler.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu