Burun Estetiğinde Doğru Bilinen Yanlışlar Neler?

1- Burun estetiği ameliyatında takılan tamponlar çok rahatsız eder ve çıkarılırken çok ağrı yapar mı?

Atel ve silikonların çıkarılması mutlaka ağrılı yahut acılı bir süreç değildir. Ameliyat esnasında burun üzerine yerleştirilen atel, güçlü yapıştırıcılar sayesinde burun üzerinde durur ve özel ayırıcı yardımıyla ağrısız çıkarılır. . Atel çıkarılırken hasta ağrı hissetmez. Burun tıkanıklığı nedeniyle burun içinde hava yoluna müdahale edilen her hastaya silikon kullanılmaktadır. Bunlar burun iç yüzeyine uyumlu olması ve silikon olması sebebi ile çıkarılırken ağrı hissetmenizi mahzurlar. Ameliyat olduktan sonra 1 hafta içerisinde hem silikonlar, alçı alınır ve hastalar günlük aktivitelerine başlayabilirler.

2- Burun estetiği ameliyatı sonrası ağrılı bir süreç midir?

Bilinenin bilakis burun estetik ameliyatı sonrası süreç ağrılı bir süreç değildir. Ameliyat sonrasında verilen ağrı kesici ilaçlar, muhtemel ağrı hissinizi dindirebilecek ilaçlardır. Ameliyat sonrası ağrı kesici ilaç recete etsek de birtakım hastalar hiç ağrıları olmadığından ötürü bu ilaçları kullanmadığını tabir etmektedir. Şahısların ağrı hissi, kişinin ağrı eşiğine nazaran değişkenlik gösterir.

3- Burun estetiği ameliyatı sonrası yüzümde uzun süren bir şişlik ve morarma oluşur mu?

Bilinenin tersine burun estetiği sonrası ekseriyetle bir haftalık müddette çoğunluğu azalan şişlik ve morarma olur. Hastanın cilt yapısı bu hususta en değerli faktördür. İnce ciltli, açık derili hastalarda şişlik ve morluk daha çok beklenir. Operasyon sonrası iki-üç gün buz uygulaması yaparak şişme ve morarmaları minimuma indirebiliriz. İkinci faktör ise cilt altı dokuda uygun cerrahi teknik kullanılmasıdır. Günümüzde burun cerrahisi çok gelişmiş durumda olup, değişik aygıtlar ile milimetrik kesi ve aletlerle istenilen değişiklikler yapılabilir. Ameliyat sonrası morluk ve şişlikler çoklukla 10 gün içerisinde geçer.

4- Burun estetiği ameliyatı için hasta tanınmış bireylerin burun haline nazaran istediği burnu seçebilir mi?

Bazı hastalar; sevdiği model, müzikçi, sinema sanatkarının burnunun aynısına sahip olmak isteyebilir. Lakin her insan yüzü kendi açısından eşsizdir. Yüzümüzün ortasında olan burun, yüzün öbür oranları ile uyumlu olmalıdır. Bir şahısta çok hoş görünen bir burun, bir diğer bireyde yeterli durmayabilir. Bunun nedeni herkesin yüz özelliklerinin ve oranlarının birbirinden farklı olmasıdır. Bu nedenle her hasta için farklı bir ameliyat planı tasarlanmalı ve uygulanmalıdır. Bu noktada hastaların beklentilerinin ne kadar gerçekçi olup olmadığı hasta ile yapılacak burun formu görüşmesinde birlikte degerlendirilmeli , hasta bu hususta mutabık olmalı ve ameliyat öncesi başı rahat değil ise de ameliyatı ertelemelidir.

5- Burun Estetiği Her Yaş Kümesine Yapılır

Burun Estetiği ameliyatı yapılma yaşı, kişinin kemik gelişimine ve cinsiyet farkına nazaran değişkenlik gösterir. Kızlarda alt yaş hududu 16 iken; erkeklerde 17 yaştır. Üst yaş hududu bulunmamakla birlikte; çeşitli sıhhat sorunlarının görüldüğü yaşlardaki hastalarda burun estetiği önerilmemektedir.

Başa dön tuşu