Burun Estetiği – Rinoplasti

Burun yüzümüzün ortasında bulunan ve bize bakıldığında dikkati en çok çeken yapıdır. Bu yüzden hoş ve doğal bir burun yüz hoşluğu için vazgeçilmezdir.Aynı vakitte nefes alma , koku alma,havanın nemlendirilmesi ,ısıtılması ve sesimizin bize özel olmasını sağlar. Yani estetik açıdan yüzümüze çok şey katar birebir vakitte insan sıhhati açısından çok kıymetli misyonları vardır.

Burundaki biçim bozuklukları yüzünüzün kendi içindeki ahengini bozarak dış görünümünüzü tesirler, burun tıkanıklığına neden olarak sıhhatinizi tesirler ve tüm bunların sonucu olarak psikolojinizi, insan bağlantılarındaki özgüveninizi etkileyebilir.İşte estetik burun ameliyatları tüm bu sorunları çözmek gayesiyle yapılır.

Estetik burun ameliyatı ile neler yapabiliyoruz ?

Estetik burun ameliyatı ile burun kemerli ise bu kemeri alabiliyor, burun ucu düşüklüğü varsa burun ucunu kaldırabiliyor, burun ucu çok kalkıksa olağan pozisyona getirebiliyor, burun kökü gerideyse burun kökü ile alın ortasındaki bölge doldurularak olağandan kısa görünen burunu uzatabiliyor ve gözlerin birbirinden ayrık görümünü düzeltebiliyoruz .Burun ile üst dudak ortası ara uzunsa kısaltabiliyor, kısaysa uzatabiliyoruz.

Eğri burunları orta hatta alabiliyoruz.Burun delikleri ve kanatlarını küçültebilyoruz. Burun ucu top üzere ve kalın görünümlüyse inceltebiliyor yada sıkılmış üzereyse genişletebilyoruz.Ameliyat öncesinde hastanın bu değişikliklerden hangisine ne kadar muhtaçlık duyduğu planlanarak ameliyata ne yapılması gerektiğini bilerek giriyoruz.
Planlama her hastaya özeldir. Her hasta için başka farklı ve üzerinde bazen saatlerce çalışmayı gerektirecek kadar değerlidir.

Burun halini düzeltmenin işleve olumlu tesiri olur mu ?

Yapı olarak makûs olan burunun işlevleri da berbattır.Yani burnu eğik yahut çarpık olan , yahut yan duvarları içe çökük sıkılmış üzere olan, iç kemiğinde eğrilik olan bir hasta nefes alamaz ve burun tıkanıklığı gelişir.Bu hastalarda burnun hem içi hem dışı birarada düzeltilmediği taktirde ne işlevde düzgünleşme olur ne de estetik görünümde.
Günümüzde burnun içi ve dışını bir bütün olarak ele almaktayız. Bunun sonucu olarak nefes almayı engelleyen burun kemiği eğriliği estetik burun ameliyatından evvel değerlendirilmeli ve eğrilik varlığında kesinlikle birebir ameliyatta düzeltilmelidir. Bu bozukluğun giderilmesi yalnızca işlev açısından değil estetik açıdan da çok değerlidir.
Estetik burun ameliyatlarındaki bilimsel gelişmeler sonucunda ameliyat ideolojisindeki değişiklikler nelerdir ?
Burun ameliyat teknikleri de bilimin ve tıbbın ilerlemesi ve kazanılan deneyim sonucunda 2000 li yıllardan sonra konsept değiştirmiştir. Burun anatomisinin daha yeterli anlaşılması , estetik görüşün gelişmesi ve bu iki faktörün kombine edilmesi sonucunda, cerrahi bakış açısı ve niyet yapısı değişmiştir.Bunun sonucunda doğal ve armonik estetik sonuçlar amaçlanırken , burun fonksyonlarını muhafazanın kıymeti anlaşılmıştır.

1960 lı yıllarda estetik görüş ve burun anatomik bilgi ve ameliyat tekniklerinin yetersiz olduğu zamanlardaki moda burunlar, sırtı çok oyulmuş (kayık burun) ve domuz burnu olarak tanımlanan çok kalkık burunlar idi.

Bu burunlar doğal olmayan ve ameliyatlı görünüme sahip burunlardı.Bu burunlar ekseriyetle çok kıkırdak ve kemik çıkarılmasının estetik burun ameliyatlarının normu olduğu zamanlardaki teknikle yapılmış burunlardır.Günümüzde bu stil burunlar istenmeyen ve “aşırı ameliyat kokan” burunlar olarak nitelenmektedir.

Bu usul ameliyatlar sonucunda ortaya çıkan çok küçültülmüş , kaldırılmış ,gözlerin birbirinden farklı ve tabiri caizse “ablak” durmasına sebep olan burunlar günümüz estetik anlayışı ile uyuşmamaktadır.

Günümüzde başarılı bir estetik burun ameliyatı dikkati buruna değil kişinin gözlerine yönelten, ameliyat olduğu aşikâr olmayan( doğal) ve fonksyonlarını tam olarak yapabilen, uzun yıllar boyunca yaşlanma tesirlerine karşı güçlü (çökme , eğrilme olmayan) burun yapmayı amaçlamaktadır. Benim de dikkatimi çeken artık estetik burun ameliyatı için başvuran hastaların çabucak hepsinin doğal , göze çarpmayan, dikkat çekmeyen burun istedikleridir.

Estetik burun ameliyatlarında gaye yüzün öteki kısımları ile uyumlu ve nefes alma sorunu olmayan bir burun yapmaktır. Burun kendi içinde de istikrar içinde olmalıdır.

Yani burunun sırtı, ucu, yüzle birleştiği kısımları birbiri ile uyumlu olmalıdır.
Doğallık bozulduğunda sanat devreye girer.
Marc Chagall

Peki hoş burundan ne anlamalıyız ?

Bize nazaran hoş burun eşitir doğal burundur. Burun sırtının çok oyulduğu ve burun ucunun çok kaldırıldığı burunlar doğal olmakan çok uzaktır.Çevrenizde bu şekide buruna sahip “ameliyatlı” olduğu aşikâr olan birçok hasta

Estetik ameliyat olmuş bir burun yalnızca tek bir taraftan bakıldığında değil her istikametten hoş ve istikrarlı olmalıdır.

En çok değer verdiğimiz ise burnun önden hoş olmasıdır.Çünkü tüm hayatımız boyunca beşerlerle olan bağlarımızda yüz yüze irtibat kurarız ve beşerler yüzümüzü her vakit ön cepheden hatırlarlar.
Her hastaya standart burun ameliyatı yapılmamalı, şahsa özel planlama ve şahsa özel ,tabiri caizse “terzi işi” burun ameliyatı yapılmalıdır.

İyi yapılmış bir burun :

– Doğal görünmeli kendi içinde ve yüzün öbür yapıları ile uyumlu olmalı.
– Ameliyatlı bir burun görünümü olmamalı.
– İnsanların dikkati burnunuzdan çok gözlerinize yöneltmeli.
– Burun tıkanıklıkları tıpkı ameliyatta düzeltilmeli ve ameliyat sonrası nefes alıp verme daha düzgün olmalı

Başa dön tuşu