Ameliyat

Burnun alt kısmında her iki burun deliği ortasındaki deride milimetrik bir kesi yapılmaktadır yahut kesiler büsbütün burun içinde kalmaktadır. Kıkırdak ve kemiklere uygun bir hal verilir. Burun cildi yine şekillendirilen burun iskeletini sarar ve buruna yeni bir görünüm sağlanır. Kimi hastalarda ameliyatla ilgili süreçlerde burnun kendisinden aldığımız kıkırdaktan kullanmaktayız. Bilhassa daha evvel burun ameliyatı olmuş hastalarda kâfi kıkırdak sağlanamadığı durumlarda kulak gerisinden kıkırdak alınabilmektedir.

Ameliyat Öncesi

Kullanmakta olduğunuz ilaçlar, allerji ve diğer bir hastalığınız varsa kesinlikle doktorunuza bildiriniz. Hekiminiz sizin ameliyat öncesi fotoğraflarınızı çekecektir. Muayeneniz ve fotoğraflarınızdan elde edilen bilgiler ışığında sizin burnunuza has olan sorunlara yönelik olarak ameliyatınız planlanacaktır. Bu fotoğraflama süreci ameliyat sonrası 3.ayda ve 1.yılda tekrarlanacaktır. Anestezi almanızda bir mani olup olmadığı ameliyat öncesinde Anestezi Tabipleri tarafından incelenecektir.

Ameliyattan evvelki 15 gün içinde doktorunuzdan habersiz hiçbir ilaç kullanmayınız(özellikle aspirin ve ağrı kesiciler), sigara içmeyiniz ve alkol almayınız. Ameliyat gününden bir evvelki akşam burun içindeki kılları kesmenizde büyük fayda vardır. Ameliyat sonrası birkaç gün banyo yapamayacağınız için ameliyattan evvelki akşam duş almalısınız. Ameliyat öncesi akşam saat 12 kadar yemek ve içmek hürdür.

Ameliyat Sonrası

Burun etrafında şişme ve morarmayı en aza indirmek için ameliyat sonrası birinci 24 saat içinde bu bölgeye buz uygulaması yapılacaktır. Ameliyattan sonra hastanede 1 gün yatacaksınız.Burun yanlarında ve göz etrafında hastadan hastaya değişen derecelerde ameliyata bağlı morluklar meydana gelebilir. Bu morluklar 3 hafta içinde düzelirler. Ameliyattan sonraki 2 hafta müddetince uyku esnasında yatakta 45 derecelik yarı oturur durumda uyumalısınız. Burnunuzun alt-orta kısımda dikişler varsa, onların üzerine antibiyotikli pomad sürünüz. Sık sık burnunuza su çekerek burun içinin tıkanmasına pürüz olunuz. Burnunuza çektiğiniz suyu zorla sümkürmeyin, lavaboya eğilerek resen akmasını sağlayınız. Burnunuzun üzerindeki bandajlar alınana kadar çiğneme gerektiren besinlerden, gerekmedikçe konuşmaktan ve çiklet çiğnemekten kaçınmalısınız. Burnunuz üzerindeki dış kalıp 8- gün sonra alınacaktır.

Ameliyattan sonraki birkaç hafta müddetince burun içinde kabuklanma ve burun tıkanıklığı doğaldır, kaygı etmeyiniz. Birinci 3 hafta aksırık ve şiddetli öksürükten ve sümkürmekten kaçınmalısınız. Meskeninize gittiğinizde ılık suyla banyo yapabilirsiniz, bunun için banyoya girerek vücudunuzu kendiniz yıkayabilir, daha sonra bir diğerinin yardımıyla burun üzerindeki bandajı ıslatmadan saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Bandaj alındığında burnunuzun görünümü bandajın baskısı nedeniyle güzel olmayabilir. Bu görünüm bozukluğu 3 gün içinde düzelir. Zati burnunuzun ameliyat öncesi planlanan haline kavuşması için en az 3 aylık bir müddet geçmelidir. Ameliyatı takiben 10 gün sonra hasta, okuluna yahut işine geri dönebilecek hale gelir.
Büsbütün olağan hayata dönebilmeniz birkaç hafta alabilir. Çok zorlama gerektiren aktivitelerden (koşu, yüzme, eğilme, cinsel bağlar ve kan basıncınızı arttıran her aktivite) 2-3 hafta kaçınılmalıdır. Bandaj kaldırıldığında ve birinci 3 hafta boyunca burnunuzun görünümü şişlikler nedeniyle beğenilen olmayabilir. Bu şişlikler ameliyattan sonraki üçüncü haftadan itibaren üç aya kadar kıymetli ölçüde azalır. Özellikle sabahları burun ucunda giderek azalan şişlik bu ameliyatın doğal sonucudur. İki ay gözlük takmaktan ve burnunuza birşeyin çarpmasından kaçınmalısınız. İki ay boyunca size tanım edilen burun masajını uygulayınız.

Bu yazı sizi korkutmak maksadıyla değil, mevzu hakkında bilgilendirerek ameliyat olma kararınızı sağlıklı bir halde vermeniz için hazırlanmıştır. Burnunuzun ameliyat sonraki görünümünü bir diğerinin burunu ile değil, kendi burnunuzun ameliyat öncesi fotoğraflarıyla mukayese ediniz. Amacımız size ameliyat geçirmiş üzere değil, doğal görünümlü bir burun kazandırmaktır. Bir şikayetiniz olmasa bile burnun görünüm ve işlevinin takibi için ameliyat sonrası birinci ay haftada bir, sonraki 2 ay ayda bir ve sonraki 9 ay ise 3 ayda bir Hekiminize denetim muayeneniz için kesinlikle görünmelisiniz.

Her ameliyatta olabilen kanama, enfeksiyon ve anestezi komplikasyonları üzere riskler estetik burun ameliyatlarında da kelam bahsidir. Lakin bu komplikasyonlara nadiren rastlanmaktadır. Hastanın kendi bünyesinden kaynaklanan sistemsiz yara güzelleşmesi, kalın ve yağlı burun cildi ve sigara kullanımı ameliyat sonucunu makus tarafta etkileyen faktörlerdir.Ayrıca eğri burunlar en sıkıntı burunlardır.Ameliyattan sonraki aylar içinde burnunuzun formunda ve burun ucunun kalkıklığında azalma üzere birtakım değişiklikler olabilir. Bunu dikkate alarak ameliyatta burnunuz biraz fazla kalkık hale getirilmeye çalışılır. Dünya literatüründe %5 hastada gelişebilen bu istenmeyen durumlar, ameliyattan 9 ay kadar sonra küçük müdaheleler ile düzeltilebilmektedir.

Estetik burun ameliyatının hedefi harika yahut idealinizdeki bir burun değil sahip olduğunuzdan daha hoş görünümlü bir burun sağlamaktır. Bu ameliyatı kendiniz için olmalısınız, oburlarının ilgisi ve övgüsü için olmayınız. Ameliyatınızı yapacak olan tabibe tam olarak güvenene kadar ameliyata karar vermeyiniz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu