Burun Kanaması

Burun kanamaları çoğunlukla kısa periyodiktir, kolay durur ve sıhhat kuruluşuna müracaat yapılmaz. Bir kişinin hayat uzunluğu burun kanaması ile müsabaka oranı% 60 ’dır ve sadece %10’ luk kısmı tıbbi yardım gerektirir. Kış aylarında daha sık görülür. Burun karıştırma ve burun içini örten mukozanın neminin azalması kış aylarında çocuklarda burun kanamasının en sık sebeplerindendir. Burun orta bölmesindeki eğrilikler ; bilhassa ön taraftaki eğrilikler ve çıkıntılar burun içerisinde türbülansın artmasına, kurumaya ve burun kanamasına neden olabilir. Burun kemiklerinde kırığa neden olan travmalar tıpkı vakitte burun içerisini örten örtüde (mukozada) hasara ve kanamaya neden olabilir. Yüz kemiklerinin kırığına neden olan travmalar sonrası gecikmiş ( 6 hafta sonrası) kanamalar posttravmatik anevrizma(damarların balonlaşması) kaynaklı olabilir. Burun ile ilgili ameliyatlar sonrası ( septoplasti, rinoplasti,endoskopik sinus cerrahisi vb…) burun kanamaları seyrek değildir. Bilhassa tekrarlayan , inatçı burun kanamalarında burun boşluğu, sinüsler ve nazofarenks (geniz) bölgesinin yeterli ve makûs huylu tümörleri araştırılmalıdır.

Yayınlar 50 yaş üzeri bireylerin önemli burun kanamalarına daha yatkın olduğunu bildirmektedir. Doğuştan yada sonradan kazanılmış kanama-pıhtılaşma bozuklukları da (kolay morarma , küçük yaralanmalarda uzamış kanamalar, ailede kanama hastalığı hikayesi) burun kanaması olan hastalarda dikkatle değerlendirilmelidir. İlaç yada hastalık kaynaklı kazanılmış kanama bozukluklarında hasta kıssası kıymetli ipuçları verir. Trombosit (kanın pıhtılaşmasını sağlayan kan elemanı) sayının 20 000 /mm3 altında olması bizatihi kanamaya sebep olur. Kimi ilaçlar trombosit işlevlerini bozarak kanamaya neden olabilir. Kronik alkol tüketimi, aspirin ve birtakım ilaçlar burun kanamasına sebep olabilirler. Vitamin K eksikliği; ve buna neden olan karaciğer hastalıkları, diyet ve birtakım ilaçlar pıhtılaşma faktörlerinin azalmasına bağlı burun kanamalarına neden olabilirler.

Aktif kanaması olmayan orta ve hafif kanamalarda genel tedbirler ve teklifler şunlardır:

Burun kanamasını başlatacak arttıracak faktörleri azaltmak. Birinci olarak burun karıştırmama ve sık burun temizleme alışkanlığının azaltılması , tuzlu su solüsyonları , nazal jeller ile burun nemliliğinin arttırılması sıralanabilir. Bulunduğumuz ortamın çeşitli aletlerle nemlendirmek önerilir. Akut kanamalarda birinci ve erken müdahale burnun soğuk su ile yıkanarak içerisindeki pıhtıları temizlemek , kafayı 45 derece öne eğerek burnun ön yumuşak kanatlarına işaret ve baş parmakla sıkıp 10 dakika beklemek formunda özetlenebilir. Bu müdahalenin sonunda durmayan kanamalar için acil servise başvurmak uygun olacaktır.
Etkin ve üstte tedbirle durdurulamayan kanamalarda anterior tampon uygulaması , anterior nazal koterizasyon, posterior tampon uygulaması , cerrahi prosedürlerle kanamaya sebep olan atardamarın bağlandığı çeşitli ameliyatlar ve septoplasti ameliyathane koşullarında bir KBB uzmanı tarafından yapılabilecek uygulamalar olarak sıralanabilir.

Başa dön tuşu