Burun estetiği ameliyatına nasıl hazırlanılır ?

Burun halinin tasarlanması

Doktorunuzla görüşmenide burnunuzun haline karar verilir. Sizin istekleriniz ve beklentileriniz sonrasında kararı hekiminiz vermelidir. Hayal ettiğiniz özellikler sizin burnunuza ve yüzünüze uymayabilir. Sizin tercihiniz doğrultusunda hekiminiz planlamayı yapar. Örneğin burun sırtınızın kavisli ya da düz olmasını tercih edebilirsiniz. Fakat burnu yüzünüze uygun olarak şekillendirecek kişi hekiminiz olmalıdır. Bir doktoru rahatsız eden durumlardan biri, beğenilen bir ünlünün fotoğrafıyla doktora gidip ‘Bu burnun birebirini istiyorum’ biçimindeki yaklaşımdır. Herkesin yüzünün, burnunun hali, özellikleri ve ahengi farklıdır. Kıymetli olan sizin yüzünüze uygun burnu oluşturmaktır.

Ameliyata hazırlık süreci

Planlamanın akabinde gelen basamak ameliyatın âlâ geçmesi için yapılması gereken hazırlık kademesidir. Rinoplasti ameliyatları 1-1.5 saatten başlayıp 4.5-5 saate kadar uzayabilen müddeti değişken ameliyatlardır. Hazırlık süreci kıymetlidir. Anestezi alınmasında sakınca yaratabilecek sistemik bir sıhhat meselelerinizi ve tedavisi devam eden kronik hastalıklarınızı hekiminize bildirmelisiniz. Ameliyat günü grip ya da nezle üzere üst teneffüs yolu enfeksiyonları ameliyatı engelleyebilir. Adet periyodu ameliyata mahzur değildir lakin ameliyat sonrasında ödemi arttırabilir.
Aspirin, E vitamini, ginkgo biloba üzere kan sulandırıcı ilaçlar ameliyattan 10 gün evvel kesilmelidir. Kimi sivilce ilaçlarının kullanımı da olumsuz sonuçlar doğurabileceğinden cildiye uzmanlarına danışılmalıdır. Şayet daima kullandığınız ilaçlar varsa anestezi hekimine bunların bilgisini vermeniz gerekir.

Sigara sıhhat ve ameliyat sonuçları açısından zararlıdır

Başka bir olumsuz faktör sigara kullanımıdır. Sigara ameliyat öncesinde kesilmeli ve sonrasında da içilmemelidir. Sigara kullanımı kılcal damarları tıkadığı için ameliyat sonrasında şişliğin artmasına ve geçmemesine yol açar. Burun cildinin ve altındaki iskelet çatısının tam oturmasını engelleyerek düzgünleşme sürecini bozar. Ayrıyeten sigara kullanımı durumunda ameliyat sonrasında burun tıkanıklığı ile daha sık karşılaşılır. Ameliyattan evvelki bir kaç gün alkol tüketimi de kesilmelidir.

Sağlıklı Beslenme

Bir öbür kıymetli hazırlık evresi beslenmedir. Ameliyata bir kaç gün kala ödem yapabileceği için çok tuzlu, kafeinli ve yağlı besinlerden uzak durmak gerekir. Ananas meyvesinin ödem çözücü tesiri vardır. Ananasın ameliyat öncesinde ve sonrasında tüketilmesi ödemi azaltır. Eczanelerde ödemi azaltma maksatlı çeşitli haplar da besin desteği olarak satılmaktadır. Hekiminizin önereceği bir preparatı kullanabilirsiniz. Öbür bir ödem çözücü ise maydanoz suyu ya da salatasıdır. Doğal ki bol bol su içmek de faydalı olacaktır.

Ameliyattan bir evvelki gün

Ameliyattan evvelki gün çok yorulmamanız ve çok fizikî aktivitede bulunmamanız yararlı olacaktır. Ameliyata 6 saat kala yiyecek ve içecek alımının kesilmesi gerekir, anestezi alınacağı için mide boş olmalıdır. Ameliyat günü makyaj yapılmamalı, oje sürülmemelidir. Erkek hastalarda hekiminiz traş olmanızı isteyebilir. Ameliyat öncesinde anestezi için gerekli bir ekip tetkikler yapılacağı ve hazırlık evresi olacağı için ameliyat saatinden bir kaç saat evvel hastanede olunması gerekir. Yanınıza alacağınız pijamanın önden düğmeli olması ya da başınızdan kolay geçebilecek biçimde geniş yakalı olması yararlıdır. Ameliyata girerken üzerinizde hiç bir metal ziynet eşyası olmamalıdır.

Son olarak söylememiz gereken bu yazı bir tavsiye niteliğindedir ve her hekimin yaklaşımı kendine nazaran değişiklikler göstereceğinden, ameliyatınızdan evvel bilmek istediklerinizi kesinlikle hekiminize danışmalısınız. 

Başa dön tuşu