Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı ne vakit gerekir?

Estetikte cerrahi dışı süreçler epey yaygınlaştı. Botulinum toksin, dolgu, radiofrekans ve lazer gücü ile çalışan aygıtlar bir çok merkezde insanların hizmetinde. Bu prosedürlerin başarısıyla 40lı yaşlara dek yönetim etmek mümkün. Hatta birtakım yüz tiplerinde tahminen daha da uzun mühlet bu süreçleri aralıklı devirlerde yaparak daha genç görünebiliriz. Ama 45 yaş sonrası birçok kişinin yüzünde besbelli başka süreçler ile çözülemeyecek sarkmalar oluşmaya başlar. Bu etapta yüz germe yapılması elzem hale gelir. Bilhassa çene çizgisinin ve boyun bölgesindeki derideki düzensizlikler, kulak önündeki deri kıvrımları hayli rahatsız edicidir.

Yüz germe ameliyatında ne yapılır?
Yüz bir bütündür. Tüm yüz bir ortada uyumlu olduğunda göze beğenilen görünür. Yüz germe ameliyatı sırasında yaptığımız süreci basitçe tanım edersek; yüzümüzün kas, yağ ve zar dokusunu oluşturan Smass denilen yapı asılarak yüzdeki sarkma düzeltilir ve bolluk oluşturan deri de uygun ölçüde alınır. Birebir anda alt ve üst göz kapağında oluşan yaşlılık belirtileri de düzeltilebilir. Bu bölgeden deri alımı ve yer değiştirmiş yağların uygun yere taşınması ve fazla olanların alınması yapılır. Ayrıyeten 60’lı yaşlardan sonra boyun bölgesinde sarkma oluşur. Tekrar yüz germe ameliyatı sırasında boyun kası da bir iç korse giymişçesine toplanabilir. Sarkan deri uygun ölçüde uzaklaştırılabilir. Kilosu fazla olan hastalarda uzunluğundan yağ alınması da gerekebilir.

Yüz germe ameliyatı öncesi nelere dikkat edilmelidir?
Yüz germe ameliyatı öncesi kanamayı arttırma ihtimali olan ilaçlar, bitki çayı kesilmelidir. Sigara bilhassa yüz germede yara uygunlaşmasını hayli geciktirir. Sigara kullanımı ameliyattan 3 hafta evvel kesilmelidir.  Saçlar ameliyat sonrası 1 ay boyanamayacağı için 1 hafta evvelden boyatılabilir.

Yüz germe ameliyatının ayrıntıları

Kulak üzeri saçlı deriden başlayıp kulak önünden aşağı uzayarak kulak gerisinden kulak gerisi saçlı deriye dek devam cerrahi kesi ile yüz derisi kaldırılır. Yüzde sarkma oluşturan yüz kaslarını içeren yumuşak doku özel dikişler ile asılır. Derinin fazlalık yapan kısmı uzaklaştırılır.  Böylece şakak, yanak ve çene bölgesindeki deri bollukları ortadan kalkar. Ağız kenarındaki gülme çizgilerin derinliği azalır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Yüz germe esnasında göz kapağı estetiği ve boyun germe de yapılabilir. 

Yüz germe ameliyatı sonrası bariz iz kalır mı?
Ekseriyetle kullanılan özel dikiş ve pansuman materyalleri ile oluşacak izler en aza indirilir. İz en üst ve en alt kısmı saçlı deri ortasında olduğundan görünmez. Kulak etrafındaki iz de kulak yüz birleşme sınırında olduğunda pek belirli olmaz. Şayet aşağıda anlatılan komplikasyonlar (Kanama, enfeksiyon, sıklıkla sigara kullananlarda görülen deri kayıpları) gelişirse yara uygunlaşması gecikeceğinden tedavi gerektiren izler kalabilir.

Yüz germe ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?
Ameliyattan 1 gün sonra kulak gerisinden alandaki sıvıların toplanmasını önlemek üzere konulan dren alınır. Ameliyat sonrası buz uygulaması düzgünleşme sürecini hızlandırır. Ameliyatı 2. günü taburcu olunur. Taburcu olurken giymek üzere bir güneş gözlüğü getirilebilir. 1 haftada yüz ve göz kapaklarındaki dikişler alınır. Ameliyattan 2 gün sonra banyo yapılabilir. Yüzde yaklaşık birkaç hafta içinde düzelen bir hissizlik olması olağandır. Makyaj yaparken, saçlarınızı tararken kibar hareketler kullanın. En azından iki hafta seks ve ağır mesken işleri üzere ağır antrenmanlardan kaçınmalı, buhar banyosu ve sauna üzere aktivitelerden uzak durulmalıdır. Güneş gözetici kremlerin 6 aya dek sistemli olarak kullanılması gerekir. Şişlik ve morluklar 3 haftada ortadan kalkar. Ekseriyetle 2. haftada işe dönüş yapılabilir.

Mini yüz germe nedir?
Yapılan cerrahi kesi şayet yalnızca kulak önünde yapılırsa buna küçük yüz germe ameliyatı diyoruz. Bu ameliyatın avantajı yapılan izi azaltmak ve daha küçük bir ameliyat yaparak güzelleşmeyi hızlandırmaktır. Bu teşebbüs 40 ile 50 yaş ortası çene bölgesinde deri bolluğu fazla olmayan hastalarda tercih edilir.

Yüz germe ameliyatının riskleri nelerdir?
Kanama: Ameliyatı bölgeye enekte ettiğimiz özel ilaçlar ile kanamasız ortamda yaptığımızdan ekseriyetle ameliyat sonrası kanama riskimiz de az oluyor. Ayrıyeten bu bölgeye yerleştirdiğimiz ince dren de bu riski azaltıyor. Fakat hipertensiyonu olan hastalarda az da olsa bu risk kelam mevzusudur. Deri altı biriken kan çarçabuk uzaklaştırılabilir.  Deri altına kanama, güzelleşmeyi geciktirebilir ve berbat iz kalmasına neden olabilir.
Enfeksiyon: Yüz çok güzel kanlanan bir bölgedir. Bu nedenle enfeksiyon riski çok azdır. Ameliyat evvel ve sonrasında uyguladığımız esirgeyici antibiyoterapi ile bu risk daha da aza indirilmiş olur. Nadiren de olsa, enfeksiyon gelişecek olursa, ek antibiyotik tedavisi ve pansuman gerekebilir.

Kötü iz kalması: Genetik özellikler, enfeksiyon ya da sigara kullananlarda rastladığımız deri kayıpları nedeniyle izler oluşabilir. Bu izler için ek tedaviler gerekebilir.

Sinir hasarı: Yüz germe operasyonu sırasında motor ve duyu hudutları hasar görebilir. Yüz germe operasyonu sonrasında yüz hareketlerinde zayıflık yahut kayıp olabilir. Hudut hasarı, yüzdeki hareketlerde ve duyuda, süreksiz yahut kalıcı kayba neden olabilir. Bu tip hasarlar vakitle güzelleşebilir. Yüzün, boynun ve kulak bölgesinin duyu sonlarının hasarı süreksiz yahut kalıcı uyuşukluğa neden olabilir. Ağrılı hudut hasarı çok azdır.
 

Saç kaybı: Yüz germe estetiği sırasında derinin üst çekildiği bölgelerde saç kaybı olabilir. Bunun olup olmayacağı evvelden doktorunuzla detaylı görüşmelisiniz.

Tekrar yüz germe ameliyatı olmam gerekir mi?
Yüz germe ameliyatı olmak yaşlanmayı durdurmaz. Ameliyatla oluşan gerginlik daima kalıcı değildir. Yüz deriniz yaşlanmaya devam edecektir. 10-15 yıl sonra tahminen bir daha yüz germe ameliyatı olmak isteyebilirsiniz. Fakat öbür taraftan, yüz germe ameliyatının tesirleri devam eder; yıllar sonra, yüz germe ameliyatı olmamış halinizden daha uygun görünmeye devam edersiniz.

Başa dön tuşu