Burun Sırtı Koruyucu Cerrahi ve Ödemle İlişkisi

Estetik operasyonları günümüzde başarılı bir halde uygulanmaya devam edilmektedir. Bilhassa de burun estetiği operasyonlarındaki asıl hedef, anatomik durumlara ziyan vermeden burun yapısını düzeltmektir. Bu durumda burun sırtı hami cerrahi ve ödemle alakası de merak edilmektedir.

Burun Estetiği Kimlere Yapılır?

Burun sırtı gözetici cerrahi kapsamında genelde burun formunu beğenmeyen hastalar dayanak almak ister. Genetik durumlar, travma, tümör ya da kazalar nedeniyle de burun estetiği yaptırılabilir. Hoşluk kavramının nispi olmasına karşın burun sırtında yaşanan bu üzere meseleler için hastalar taleplerini cerrahlara iletir ve gerekli süreçler yapılmaya başlanır.

Burun halinin sonradan bozulmasına neden olan travma ve kazalardan sonra çarpma ya da düşme üzere durumlarda da burun sırtında deformasyonlar meydana gelebilir. Lakin burun sırtı kollayıcı cerrahi süreçler yapılmadan evvel ödemle olan bağının bilinmesi gerekir.

Burun Tipleri ve Ödem İlişkisi

Alt, üst ve orta kısımlardan oluşan yüz bölgesi, doğumdan itibaren eşit olarak gelişmez. Ayrıyeten deri kalınlığı da her beşerde farklıdır. Kalınlığın artması, burun sırtı gözetici cerrahi süreçlerinin yapılmasını zorlaştırır. Kalın derili burunlarda ödem tutma talihi çok daha fazladır. Zira bu tip burunlarda deri ziyadesiyle yağlıdır. İç dokular iyileşse de şişlik ve morluklar geç ineceği için ödem oluşma riski her vakit fazla olacaktır.

Kısa Burun: Kısa burunlarda ödem oluşma riski düşüktür. Zira bu tip burunlarda derideki yağ oranı yüksek değildir. Cerrahi süreçlerden sonra kısa müddette güzelleşme süreci de başlar.

Eğri Burun: Günümüzde burun estetiğine başvuran hastaların yarısından fazlası burun içi eğriliğinden yakınmaktadır. Kısa müddette tamamlanabilen estetik cerrahi ile bir arada nefes alma sorunları de giderilebilir. Haliyle burun sırtı gözetici cerrahi ve ödemle ilişkisi eğri burunlarda birbirinden uzaktır. Lakin tüm estetik operasyonlarında ödem oluşma riskinin her vakit var olduğu unutulmamalıdır.

Kemerli Burun: Burun sırtı olağan koşullarda düz bir çizgi halinde aşağıya yanlışsız eğimlidir. Kemiklerin üste gerçek bombe yapması nedeniyle burun sırtında çıkıntı oluşur. Bu durum karakteristik özelliklere sahip olabilirken daha çok genetik faktörlerden ötürü oluşmaktadır. Burun sırtında uygulanacak cerrahi uygulamalardan sonra da ödem gözlemlenebilir.

Burun Estetiğinden Sonra Ödem Oluşumu

Burun ameliyatlarından sonra birinci 1-2 hafta içerisinde kabuk ve ödem oluşumu fazladır. Cerrahlar reçete edeceği krem ya da sprey ile bu durumu denetim altına alabilir. Ayrıyeten şişliklerin oluşum nedeni de ödemlerdir. Yaklaşık 1 ay sonra şişliklerin büyük çoğunluğu ineceği için burun sırtı hami cerrahi ve ödemle ilişkisi de varlığını yitirmiş olacaktır.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu