Burun Estetiği

Rinoplasti burunun hal bozukluğunu düzeltmek hedefiyle yapılan cerrahi süreçtir.Estetik cerrahide en çok yapılan operasyondur. Rinoplasti ismi altında yapılan bu süreçte ayrıyeten hastanın nefes almasını engelleyen kemik ve kıkırdak eğrilikleri( Deviasyon ameliyatı) düzeltilmektedir. Estetik burun ameliyatındaki emel yüzün profiline uygun doğal ve ameliyat olduğu belirli olmayan bir burun yapmaktır.

Ameliyatın muvaffakiyet oranı hastanın cilt özelliği( Kalın,İnce) ,kıkırdakların inceliği ve hali, kıkırdak ve kemikte gelişen eski travma ve deformiteler ve dokuların güzelleşme potansiyeli belirler.Estetik Burun Ameliyatı kemik ve kıkırdak dokularını deri ve mukozadan ayırarak, kemik ve kıkırdak yapılarını yine şekillendirme sürecidir. Hastanın burun deliklerinden içeriye yapılan kesiklerle gerçekleştirilir.

Estetik burun ameliyatı lokal yahut genel anestezi altında yapılır. Ortalama 2 saat süren bir operasyondur. Ameliyat sonrası burun deliklerine tampon yerleştirilir ve burun üzerine atel konur. Az ölçüde göz etrafında şişlik ve morluk olur. Tamponlar 1-2 gün sonra alınarak hastanın nefes alması sağlanır ,atel ise bir hafta sonra alınarak hasta olağan hayata dönmesi sağlanır.

Estetik burun ameliyatından sonra gözle görülür şişlikler 1-2 ay içinde gerilemektedir. Burun son halini alması için 6 ay-1 yıl müddet geçmelidir. Hasta makul aralıklarla denetime çağrılır ve değişiklikler hasta ile izlenir.

Başa dön tuşu