BURUN ESTETİĞİ

Yüzün tam merkezinde olan burun, yüz hoşluğunu en çok etkileyen yapıların başında gelir.

Yüzyüze yapılan görüşmelerede bakışların odaklandığı noktada yer alır. Burun hoşluğu yüz hoşluğuna fazladan bir bedel katarken, burundaki hal bozuklukları da bir o kadar rahatsızlık verir. Bu nedenle günümüzde burun estetiği ameliyatlarının da kıymeti her geçen gün artıyor.

Burun estetiği nedir?

Burnu şekillendirmeye yönelik yapılan estetik burun ameliyatına rinoplasti denir. Estetik burun operasyonu ile burun ucu yine şekillendirilebilir, burun büyüklüğü arttırılıp, azaltılabilir, burun delikleri küçültülebilir, burnun dudakla ve alınla oluşturduğu açılar üzerinde oynama yapılabilir. Burun estetiği, burundan nefes alma sorunları olduğu durumlarda, kesinlikle septoplasti, konka rezeksiyonu üzere nefes alma sorunlarını çözmeye yönelik teşebbüsler ile birlikte yapılmalıdır. Estetik burun ameliyatlarında burun estetiği kadar, işlevsel ehemmiyeti de göz gerisi edilmemesi gereken bir mevzudur. Bu yüzden başarılı bir burun estetiği ameliyatı sonucu, burun yüz ile uyumlu olmalı, burun yapısındaki değişiklikler çoka kaçmamalı, doğal bir burun imajı sağlamalı ve tıpkı vakitte nefes almayı da rahatlatmalıdır.

Burun estetiği operasyonlarının başarısı, kişinin burnu ile ilgili şikayetlerini ve beklentilerini hekimine hakikat bir biçimde söz etmesine bağlıdır. Bu yüzden burun estetiği operasyonu ile ilgili beklentilerinizi ve burnunuza ilişkin problemleri karşılıklı konuşun, sizin tanımınız ve beklentiniz, yapılacak burun ameliyatının planlanması konusunda yolu çizecektir. Gerçek ötesi ya da mükemmeliyeti maksat alan beklentilerin, bireyde hayal kırıklığı oluşturması olasıdır. Bu nedenle burun estetiği ameliyatından sonra kusursuz bir görünüm değil de, daha yeterli ve uyumlu bir görünüm beklentisi içinde olan şahıslar yapılan ameliyattan mutlu kalırlar.

Burun Estetiği İçin Âlâ Bir Adaymıyım

Ben, harikası yakalama beklentisi içinde olup, mevcut durumlarından daha iyiyi, daha hoşu kabullenecek bilince sahip olmayan bireyleri burun estetiği için uygun aday olarak görmüyorum. Güzel bir burun estetiği adayı, harika arayışında olmayıp, mevcut burnundan daha yeterli olanını kabullenebilmelidir. Biz estetik cerrahların belirlemiş olduğu SIMON tipi hasta kümesi yani, S=Single (Bekar),I=Immature (Olgunluğunu kazanmamış), M=Male (Erkek), O=Overexpectant (Gerçek ötesi beklentileri olan), N=Narcissistic (Narsistik kişilik yapısı) rinoplasti için uygun sayılmazlar. Bedensel sıhhati yerinde, kişilik gelişimini tamamlamış, uygun yaşa gelmiş, ruhsal durumu olağan olup gerçek ötesi beklentileri olmayan bireylerde, burun, yüz ile uyumlu durmuyorsa ve birinci bakışta dikkati çekecek şekilsel bozukluğu ya da işlevleriyle ilgili meseleler varsa rinoplasti için uygun olduğunu söyleyebilirim.

Genellikle estetik cerrahlar ergenlik çağındaki gençlerin gelişmeleri sürecinde burun estetiği ameliyatlarını erteleme taraftarıdır. Hem kemik gelişimi, hem kişilik gelişimi dikkate alındığında gençlerde rinoplasti yaşının alt sonu 17-18 olarak kabul edilir. Burun estetiği yaşının ise üst hududu yoktur.

Hangi Hallerde Burun Estetiği Olabilirim

* Burnunuz yüzünüze nazaran olağandan daha büyük görünüyorsa, * Yandan bakıldığında burun kemiğiniz kambur görünümlü ve dışa yanlışsız çıkıntılıysa, * Önden bakıldığında burnunuz olağandan daha genişse, * Burun sağa ya da sola yanlışsız eğri ve çarpık duruyorsa * Burun delikleri genişse ya da asimetrikse, * Burun ucu aşağıya sarkıyorsa, çok kalın ya da genişse, * Burnunuzda biçim bozukluğuyla birlikte nefes almakta zorlanıyorsanız ameliyat için uygun sayılırsınız.

Estetik Burun Operasyonu (Rhinoplasti)

Rhinoplasti nedir,

Rhinoplasti,estetik maksatlı olarak burun biçiminin düzeltilmesi için yapılan operasyondur.

Ameliyat yaşı,

Estetik burun operasyonu yaptırmak için hem anatominin hem de ruhsal yapının olgunlaştığı ortalama 18 yaş alt sınırdır.

Ameliyat öncesi görüşme,

Ameliyat öncesi görüşmede;nefes alma durumunu ve burun iç yapılarını pahalandırmak için endoskopik muayene yapılır.Hastanın burun fotografları çekilip bilgisayar üzerinde ameliyat sonrası oluşacak mümkün hal görülür.

Ameliyat tekniği,

Ameliyatta burun kemikleri şık kesiciler ve mikromotor ile kesilip-törpülenerek şekillendirilecek,kapalı tenik özelliği olarakta burun dışınızda iz kalmayacaktır.

Burundan nefes alma zorluğu, septum deviasyonu denen burun orta duvar eğriliği ile yaşanmaktadır. Bu durumlar tespit edilirse ameliyat sırasında düzeltilecektir.(Septorhinoplasti operasyonu olarak adlandırılır)

Ameliyatta muhtaçlığa nazaran,hump dediğimiz burun üstündeki çıkıntı çıkarılır,burundaki eğrikik düzeltilir,burun sırtı, burun ucu, burun delikleri şekillendirilir, burun içindeki kesiler zaten eriyen iplerle kapatılıp burun dışına özel bantlar yapıştırılır ve bir hafta kalacak plastik atel yerleştirilir.

Ameliyat sonrası verdiği rahatsızlıklar nedeniyle tampon kullanılmaz.

Anestezi tipi ve ameliyat mühleti,

Ameliyat genel anestezi altında yapılır,ortalama 2-2,5 saat sürer.

İyileşme süreci, Ameliyat sonrası birinci gün yüze soğuk uygulama ve kolay ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatır.Hasta 1 gece hastanede kalıp sonraki gün konuta döner. Ameliyattan 2-3 gün sonra en fazla olmak üzere hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir ki,bu da sonraki günlerde süratle geriler. Ameliyattan ortalama 5.-7. gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır. Ameliyattan yaklaşık 5-7 gün sonra olağan hayata geri döner,yolculuk yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz. 10-15.günlerde yürüyüş biçiminde sizi fazla yormayacak aktiviteler yapmanızda yarar vardır.Ancak,tempolu antrenman ve yüzmeye başlama vakti ameliyat sonrası 3.ya da 4.hafta olmalıdır. Gözlük kullanımı ortalama 1.ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir.(Lens kullanan hastalar,ameliyat sonrası 2-3.gün lenslerini kullanmaya başlayabiliyorlar.) Burnunuza travma alabileceğiniz sporlara ve dalmaya 2.aydan evvel başlamamalısınız. Burun biçiminin tam olarak oturması ortalama 3-6 ay olacaktır.

Ameliyatın komplikasyonları,

Ameliyat sırasında; septum delinmesi olabilir ki,bunun o anda tamir edilmesi yararlıdır.İleride burundan nefes almada ses gelmesine sebeb olabilmektedir.

Burun kemik ya da kıkırdaklarından fazla çıkarılması ya da burunun fazla küçültülmesi yahut büyütülmesi olabilir.

Ameliyattan çabucak sonra kanama olabilir ki,kanamanın çeşidine nazaran doktorunuz süreç yapar.

İyileşme devrinizde,yüzünüzde bilhassa üst dudakta,burun ucunda şişlikler ve uyuşukluklar olabilir ki, bunlar vakit içinde gerileyecektir.

İlerleyen devirlerde burun içinde mukoza yapılarında yapışıklık meydana gelebilir ki, nefes almada yarattığı sorun nedeniyle bir cerrahi süreçle düzeltilmesi gerekebilir.

Tıbbi kaynaklar %10 oranında ameliyat sonrası revizyon dediğimiz cerrahi süreçler gerekebileceğini, revizyon cerrahisi için ülkü müddetin ameliyattan 1 yıl sonra olması gerektiğini bildirir.

Burun ameliyatlarında muvaffakiyet,

Kişiye bağlı değiştirilemez etkenler olarak; kişinin yaşı,anatomik yapısı ve yara güzelleşmesine bedenin verdiği tepki başarıyı olumlu ya da olumsuz istikamette tesirler.Burun cildinin ince olması,burun kıkırdak yapısının kalın olması,burun büyüklüğü yüzüyle fazla orantısız olmaması ve tüm yüz çizgileri orantılı olan şahıslarda muvaffakiyet oranı artarken,burun cildinin yağlı ve kalın olduğu,burun kıkırdaklarının ince olduğu,yüze nazaran çok büyük ya da çok küçük bir burun ve yüzün totalindeki orantısızlık ya da asimetri muvaffakiyet talihini azaltabir. Şahsa bağlı olarak;daha evvel operasyon ya da travma geçirmiş olmak,iyileşme periyodunda gerekli itinası göstermemiş olmakta muvaffakiyet talihini etkileyebilir.

Kişinin yüzü ile orantılı büyüklükte,simetrisi tam,bakıldığı vakit hoş gözüken lakin ameliyat yapılmış olduğu fark edilmeyecek kadar doğal duran ve nefes alma sorunu olmayan burun ülkü burun olarak tanımlanabilir

Başa dön tuşu