Burun Estetiği

Burun ameliyatlarında tampon korkusu

Burun estetiğinde “tampon korkusu”, hastaların yaşadığı en büyük tasalardan biridir.
.
Burun ameliyatlarında tamponun vazifesi; ameliyat sonrasında oluşabilecek hal bozukluklarını önlemek, burun içinde baskı uygulayarak kanamayı en aza indirmek ve şişlikleri gidermektir.
.
Tampon evvelce burun ameliyatı olanların kabusu olsa da, günümüzde durum çok farklı. Neden mi?
.
Zira evvelden burun estetiği ameliyatlarında kullanılan, tampon çıkarma sürecinde hastalara acı veren, hastaların kaygıyla baktığı klasik bez tamponlar çok eskide kaldı.
.

Erkeklerde burun estetiği

Eski devirlerde burun estetiği ameliyatı olan bayan hasta sayısının, erkek hasta sayısından çok daha fazla olduğu biliniyordu. Hatta önemli bir sıhhat sorunu yoksa, erkekler burun ameliyatına çok ender başvuruyordu. Lakin son yıllarda bu durum değişti ve erkekler de en az bayanlar kadar burun estetiği ameliyatını tercih ediyor. 
.
Natürel ki fizyolojik açıdan erkeklere yapılan burun estetiği operasyonlarında kritik noktalar kelam konusu. Erkeklerde doğal görünümlü sonuçlar, bayanlara nazaran daha fazla isteniyor. 
.
Burun sırtının çok indirilmesi ve burun ucunun çok kaldırılması ‘feminizasyon (kadınsılaştırma)’ tesiri olarak isimlendirilen bir duruma yol açabilir. Bu da operasyonu olan kişinin vücut algısında kıymetli sıkıntılara sebep olabilir. 
.
Burun estetiğinde deneyimin kıymetine birden fazla sefer değiniyoruz. İşte erkeklerde burun estetiği konusunda da cerrahın deneyimi başarılı sonuçlar için olmazsa olmazdır. 

Septum deviasyonu nedir?

Burun boşluğunu ikiye ayıran ve kemik ile kıkırdaktan oluşan yapıya “Septum” denir. 
.
Olağanda ince ve düz olması gereken septumun eğri olmasına “Septum Deviasyonu” ismi verilir. En bilinen ismi ise direkt “Deviasyon”dur. 
.
Bu deviasyona neden olan durum ise 18 yaşına kadar gelişen burun orta duvarının bu gelişme esnasında aldığı darbeler ya da genlerden gelen koddur. 
.
Yapılan araştırmalarda toplumumuzda deviasyon oranının fazla olduğu sonucuna varılsa da bunlar hafiftir. Bu durum burundan solumayı zorlaştırdığında klinik bir sorun halini alır. Bu düzeye gelindiğinde Septoplasti’ye başvurulur. 
.
Septoplasti’de iki usul vardır: Tıkanıklık yapan septum kısmı çıkartılabilir ya da tıkanıklığa neden olan septum kısmı düzeltilerek yine yerine yerleştirilebilir.
Septoplasti’de burnun dış görünüşü değişmez. 

Mükemmel burun altın oranda gizli

Güzelliğin göreli olduğuna dair bir klişe vardır. Fakat bu türlü bir durum kelam konusu değildir.
.
Neden mi?
.
Zira tabiatta sayısız olan canlı ve cansız varlıkların yapısında ve halinde bulunan özel bir oran yani “Altın Oran” vardır.
.
Birinci olarak Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından mimaride kullanılmış olan bu oran, tabiatta bulunan bir bütünün kesimleri ortasındaki ahenktir.
.
Bu durum burun estetiğinde de değerli bir yol gösterici olmuştur ve hoşluğun formülü olarak tanımlanmıştır. Burun uzunluğu, yüz yüksekliğinin 1/3’ü olmalıdır ve burun yüzün tam ortasında konumlanmalıdır.

Burun uzunluğuyla projeksiyonu ortasındaki oran, burun genişliğiyle ağız genişliği ortasındaki oran, yüzün dikdörtgen kenarlarının birbirine oranı estetik görünüm açısından çok mühimdir.

Burun estetiği sonrası, burun ucu düşer mi?

“Burun estetiği sonrası, burun ucu düşer mi?” Burun ameliyatına dair telaşların başında gelir.
.

Birçok kişinin başını karıştıran nokta genelde şu oluyor; Rinoplasti sonrası erken periyotta ödemler nedeniyle oluşan burun ucundaki kalkıklık, bir mühlet sonra ödemlerin azalmasıyla birlikte planlanan yerine iner. Münasebetiyle burun ucu düşmesi olarak algılanan şey aslında ameliyat sonrasının doğal gidişatıdır.
.
 

Yüzde kolumella görünümünün önemi

Burun kanatlarının altında görünen, yani burnun iki deliği ortasındaki kısma “Kolumella” ismi verilir. Bu bölge, yüzün görünümü açısından değerli bir noktadır ve aşikâr oranlara sahip olması gerekir.
.
Kolumella’nın olağan bir burunda ortalama pozisyonda olması gerekir. Olağandan geride olursa deliklerin içi görünür. Fazla önde ve bariz olursa da burun sarkık görünmesine sebep olur.
.
Yüzün önden görünümünde Kolumella ile burun kanatlarının ortasındaki bağ martı kanadını andırır. Burun kanatlarının yapısı ve Kolumella, yüzün görünümü külliyen değiştirmektedir.

Burun estetiğinden sonra burna darbe gelirse ne yapmalı?

Burun Estetiği ameliyatından sonra en dikkat edilmesi gereken mevzu, gerek burada gerekse hastalarımıza vurguladığımız üzere burnun darbeye karşı korunmasıdır. 
.
Fakat varsayalım; ameliyattan muhakkak bir müddet geçti ve doğal ki sizin de denetiminiz dışında burnunuza bir darbe aldınız.
.
Ne yapacaksınız?
.
Öncelikle panik yapmadan; başınız bir ölçü üstte olacak halde uzanın ve soğuk suyla bölgeye müdahale edin. 
.
Yapılması gerekeni anlatmaya çalışsak da umarız bu türlü bir duruma gerek kalmaz.
.
Burun estetiği ameliyatı olmuş şahısların itinayla dikkat etmesi gereken şey burnu darbelere karşı korumak olmalı. Denetim gayeli doktorunuza görünmenizi de öneririz.

Burun ve çene estetiği ameliyatı birlikte yapılabilir mi?

Yanıt veriyorum: Evet yapılabilir! 
.
Her vakit yüzün bir bütün olduğundan bahsediyoruz. Bilhassa çene ile burun birbirini direkt etkileyen iki uzvumuzdur. Profilden bakınca görünümde göze çarpan birinci iki nokta, burun ve çene olmaktadır.
.
Bu yüzden birtakım hastalarımız iki uzvun görünümünden de mutlu olmuyor ve hem burun hem de çene operasyonu isteyebiliyor.
.
Çene yüze nazaran önde yahut geride; büyük ya da küçük olabiliyor. Bu biçim durumların tahlili için burun ameliyatı ile birlikte çene estetiği ameliyatı da gerekebiliyor.

Ultrasonik rinoplasti ve mikrotestereler

“Primum non nocere.” Manası “önce ziyan verme”. Rinoplasti ameliyatında başarılı bir cerrahi dokulara saygılı, titiz ve planlı çalışma ile mümkündür. Öbür taraftan benzeri formüller kullanılmasına karşın kişinin cilt ve doku yapısına bağlı olarak ameliyat sonrasında değişen derecelerde şişlik ve morluk olabilmekte olup çoklukla kısa bir müddette bu değişiklikler gerilemektedir. Şimdiki prosedürlerden olan Ultrasonik Rinoplasti ve Mikrotestereler kemik ve yumuşak doku travmasını azaltmada yardımcı olabilmektedir. Lakin travmayı azaltmak için dokulara saygılı çalışmanın ehemmiyeti günümüzde hala devam etmektedir.

Rinoplasti (Açık mı, kapalı mı?) 

Rinoplasti açık ve kapalı olmak üzere esas iki teknikle yapılmaktadır. Açık ameliyatta ek olarak burun kanatları ortasındaki kolumella denilen kısma dışardan kesi uygulanmaktadır. Bu kesinin dikişleri ekseriyetle ameliyattan 7 gün sonra alınmaktadır ve düzgünleşme süreci sonrasında çok besbelli bir iz bırakmadan iyileşebilmektedir. Burun kanatları, burun kemik-kıkırdağı (septum) ve burun sırtında ağır sorunu olan hastalara yönelik açık tekniği seçmek daha gerçek olabilmektedir. Kapalı teknikte burun ucuna dışardan kesi yapılmadığı için kolumellada yara izi sorunları daha az görülmektedir. Açık tekniğe nazaran daha hafif derecede deformiteli hastalar için kapalı tekniğin seçimi daha uygun olabilmektedir. Lakin bu olayların açık teknik ile düzeltilmesi de mümkündür. Ameliyat tekniği seçiminde hasta beklentileri ve hastanın burnundaki deformitenin şiddeti birlikte değerlendirilmelidir.

Burun estetiği ameliyatı 

Ameliyat öncesi değerlendirme 
     Hasta beklentileri, burundaki mevcut biçim bozukluğu (ve varsa işlev bozukluğu), fizik muayene bulguları ve gereğinde çekilen görüntüleme sistemleri ışığında bir tasarım oluşturulur.
     Hastanın burun estetiği ile birlikte nazal septum eğriliği de düzeltilecekse septorinoplasti; yalnızca burun estetiği planlanıyorsa rinoplasti ameliyatı yapılacaktır.
 

Burun Dizaynı
Burun estetik ameliyatlarında yüze uygun burun tasarımı kıymetlidir. Örneğin yuvarlak yüz sınırlarına sahip bir şahsa keskin çizgili bir burun tasarımı uygun gelmeyebilir. Hasebiyle tek bir ülkü burun modelinden fazla kişinin yüzüne uygun olan burun modelinin hedeflenmesi uygundur.

Yüze nazaran burun

Ameliyat Açık mı yoksa Kapalı mı olmalı?
Rinoplasti açık ve kapalı olmak üzere en önemli iki teknikle yapılmaktadır. Açık ameliyatta ek olarak burun kanatları ortasındaki kolumella denilen kısma dışardan kesi uygulanmaktadır. Bu kesinin dikişleri çoklukla ameliyattan 7 gün sonra alınmaktadır ve düzgünleşme süreci sonrasında çok bariz bir iz bırakmadan iyileşebilmektedir. Burun kanatları, burun kemik-kıkırdağı (septum) ve burun sırtında ağır sorunu olan hastalara yönelik açık tekniği seçmek daha hakikat olabilmektedir. Kapalı teknikte burun ucuna dışardan kesi yapılmadığı için kolumellada yara izi sorunları daha az görülmektedir. Açık tekniğe nazaran daha hafif derecede deformiteli hastalar için kapalı tekniğin seçimi daha uygun olabilmektedir. Lakin bu hadiselerin açık teknik ile düzeltilmesi de mümkündür. Ameliyat tekniği seçiminde hasta beklentileri ve hastanın burnundaki deformitenin şiddeti bir arada değerlendirilmelidir.

Endoskopik sinüs cerrahisi

Burun boşlukları burun bölmesinin (nazal septum) sağında ve solunda olmak üzere iki adettir. Burun boşluklarına komşu olarak yerleşimli dört çeşit havalı boşluk da mevcuttur ve bunlara paranazal sinüsler denir. Sesin rezonansına, beyni travmadan muhafazada, havanın nemlendirilmesinde ve kafatasının hafifletilmesinde vazife alır. Paranazal sinüsler özel kanallar aracılığıyla burun boşluğuna bağlanır. Bu temas yolunu tıkayıcı rastgele bir durum paranazal sinüs havalanmasını bozarak enfeksiyona yatkınlığı artıracaktır.

    Paranasal sinüslerin iltihabına sinüzit denilir. Sinüzit kendini yüzde ağrı, burun tıkanıklığı, burun yahut geniz akıntısı, ateş  üzere semptomlar ile aşikâr edebilir. İltihabın mühletine nazaran 4 haftadan kısa müddetli olanlar akut, 4 – 12 hafta ortasında olanlar subakut ve 12 haftadan uzun sürenler kronik olarak kıymetlendirilir. Kronik sinüzitler ise kendi ortasında polipli ve polipsiz olmak üzere ikiye ayrılır.

    Teşhiste endoskopik burun muayenesi ile burun boşluğunu kıymetlendirmek anterior rinoskopiye nazaran daha geniş bir alanı daha net görmemize katkı sağlar. Doktorun gerekli gördüğü durumlarda bilgisayarlı tomografi ve bazen de magnetik rezonans üzere görüntüleme formülleri ile sinüzite yönelik ileri değerlendirilmelerin yapılması mümkündür.

Endoskopik sinüs cerrahisi öncesinde dikkat edilecek hususlar
    Kanama bozukluğu olan bireylerde endoskopik sinüs cerrahisi önerilmez.  Hipertansiyonlu hastalarda ameliyat öncesinde tansiyon bedellerinin düzgün bir düzeye ayarlanması operasyon esnasında kanamanın daha da az olmasına yardımcı olur. Akut sinüzit geçiren hastanın enfeksiyon geçtikten sonra ameliyat olması gerekir zira kanama riski daha az olacaktır. Kronik sinüzitle bir arada olan çoklu nazal polip durumunda ameliyattan evvel medikal tedavi verilmesi poliplerin küçülmesine katkıda bulunup ameliyatın daha kansız geçmesine imkan tanıyabilecektir.

Endoskopik sinüs cerrahisinde ne yapılır?
      Endoskopik sinüs cerrahisi dışarıdan rastgele bir kesi olmadan burun deliklerinden endoskop ile girilerek yüksek görsel besbellilik eşliğinde klasik sinüs cerrahisi tekniklerine nazaran daha denetimli müdahale imkanı tanımaktadır. 

 Ameliyat esnasında ne üzere muhtemel riskler mevcuttur?
    Burun boşluğu ve paranazal sinüsler birçok bölgeden kanlanma özelliğine sahiptirler. Münasebetiyle etkin kanama ameliyat esnasında gelişebilecek bir komplikasyondur. Burun boşluğunun yan tarafında göz ve göz etrafındaki bağ dokular mevcuttur. Ameliyata bağlı bu bölgede hasarlanma görülebilir. Göz yaşı kanalında hasar görülebilir. Baş içinde enfeksiyon yahut hasar ender görülen komplikasyonlardandır. 

Not: Bilgilendirme maksatlıdır. Yanlışsız teşhis ve tedavi için tabip denetimi gerekmektedir.

Başa dön tuşu