Burun Ameliyatı Sonrası Kanama

Burun ameliyatı, hastaların daha estetik bir yüz ve burun görünümüne ulaşılmasını sağlayan estetik operasyonlardan biridir. Günümüzde başarılı bir biçimde uygulanan burun ameliyatı sonrasında kimi komplikasyonlar meydana gelebilir. Sürece başvurmak isteyen bireyler genelde burun ameliyatı sonrası kanama durumunu merak eder. Elbette hasta üzerinde pek çok fizikî değişikliğe neden olan burun ameliyatı aslında uyulması gereken kurallarla birlikte meselesiz olarak tamamlanır. Asıl değerli olan durum, ameliyatın akabinde kanama olmaması ismine alınacak önlemlerin bilinmesi gerektiğidir.

Burun Ameliyatlarında Kanama Yaşanır mı?

Burun ameliyatlarından evvel hastalara birtakım hatırlatmalarda bulunulur. Birinci olarak süreç sırasında kanamanın yaşanmaması için 10-15 gün evvelce kan sulandırıcı ilaçların ve besin desteklerinin tüketilmemesi gerekiyor. Ayrıyeten hastaların tekrar ameliyattan evvel sigara ve alkol tüketimini bırakması koşuldur. Bu durumların tamamı süreç sırasında kanamayı artıran faktörlerdendir.

Hastaların burun yapısı da kanama durumunu tetikleyebilir. Burun içindeki yapılanmalar, kemikler ve dokularda ameliyatın çabucak akabinde küçük çaplı kanamalar olması olağandır. Tekrar de hastalar burun ameliyatı sonrası kanama sürecini dikkatli bir biçimde yönetmek için tabibin tavsiyelerine uymalıdır.

Burun Ameliyatından Sonra Kanama Olur mu?

Burun ameliyatından sonra kanama her hastada görülebilecek komplikasyonlardan biridir. Kanamanın artmasına neden olabilecek darbelerden burun korunmalı ve ilaç tüketimine dikkat edilmelidir. Bu noktada hem süreçten evvel hem de sonra bitkisel destekler alınmamalıdır. Kan sulandıran ilaçların, burun ameliyatı sonrası kanamaya neden olduğu bir gerçektir. Bu durumlar erken düzgünleşme sürecini de olumsuz tarafta tesirler.

Hastaların yatarken yanlış konumu seçmesi de burun kanamasına neden olacaktır. Ameliyatın akabinde birinci 1 ay, burun bölgesinin sabit kalması gerekir. Ayrıyeten burnun daima baş aşağı durması, süratli bir kanamayı beraberinde getirebilir.

Ameliyat Sonrası Kanamayı Durdurmak için Ne Yapılmalı?

Ameliyatın akabinde ağır bir biçimde devam eden ya da kesilmeyen kanamalar için hastaların yapması gereken birinci şey, doktora başvurmaktır. Ayrıyeten burun bölgesine alınacak darbelerin de kanamayı artırdığı unutulmamalıdır. Burun ameliyatı sonrası kanama genelde hastaların burun bölgesini yeteri kadar koruyamaması ve bitkisel destekler alması durumunda gerçekleşir.

Günümüz kaidelerinde burun ameliyatından sonra kanama oluşma riski epeyce düşüktür. Hastalar yalnızca hekimin tavsiyelerine nazaran hareket etmeli ve kanama halinde sakin davranarak doktora başvurmalıdır. Her estetik operasyon sonrasında birtakım komplikasyonlar yaşanabilir. Değerli olan durum burun bölgesine yeteri kadar dikkat edilmesi ve rastgele bir yan tesir yaşanması durumunda tabibin bilgilendirilmesidir. Bunun dışında burun estetiği öncesi ve sonrasında da ferdi olarak şuurlu davranılması kıymetlidir.

Başa dön tuşu