Ani İşitme Kaybı

Ani işitme kaybı daha evvel rastgele bir işitme sorunu olmayan bir bireyde, 3 gün içerisinde ansızın ya da ilerleyici olarak gelişebilen bir durumdur. Tıbbi olarak 3 günden az bir müddette ortaya çıkan, birbirini takip eden en az 3 frekansta en az 30 dB’lik (ses şiddeti birimi) ve daha üzeri seviyelerde seyreden sensorinöral işitme kayıplarıyla (iç kulak yahut sinirsel) ortaya çıkar. Her yaş kümesinde ortaya çıkabilen bir durumdur. Ortalama 50-60 yaş ortasında daha çok görülür. İşitme kaybının kalıcı olmaması için tedaviye hemen başlanmalıdır.

Ani işitme kaybı yaşayan şahıslar işitme kaybının yanı sıra uğultu, tıkanıklık, çınlama hissedebilirler, kimi durumlar da baş dönmesi de karşılaşılan sorunlar ortasında yer alır. Sabah uyandıklarında kulaklarda meydana gelen ağır çınlama ve tıkanıklık hastalarda karşılaşılan birinci sorundur. Bilhassa çınlama ani işitme kaybının en kıymetli belirtisidir. Çınlama işitme kaybından evvel ya da işitme kaybıyla ortaya çıkabilen bir durumdur. Çoğunlukla bir belirti vermezken kimi vakit da kademeli olarak işitme kaybı yaşanabilir. Karşınızdaki insanın dediklerini tekrarlamasını istiyorsanız, televizyon izlerken yahut müzik dinlerken yüksek ses kullanıyorsanız, kalabalık bir ortamda sesleri ayırt edemiyor ve sohbetleri takip etmekte zorluk çekiyorsanız kesinlikle bir KBB uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Tedavi edilmeyen ani işitme kayıplarında duyma yetisi kaybına neden olabilir.

Ani İşitme Kaybının Nedenleri

Doğuştan olabileceği üzere birtakım durumlara bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bunlar şu biçimdedir;

– Viral yahut bakteriyel enfeksiyonlar

– Travma, baş yaralanmaları

– Basınç değişiklikleri; baş içindeki basınca yol açan hastalıklar

– Yüksek sese maruz kalma; 95 desibel ve üstü ani işitme kayıplarına neden olabileceği için bilhassa çok yüksek sesli yerlerde çalışan bireylerde bu durum daha çok ortaya çıkmaktadır.

– Meniere hastalığı

– Orta kulakta kronikleşen sıvı birikmesi

– Bâtın seyreden beyin sapı tümörleri

– Kanser tedavisinde kullanılan birtakım ilaçlar

– Yaş

– Enfeksiyonlar yahut metabolik hastalıklar

Ani İşitme Kaybının Tedavisi

Ani işitme kaybıyla ilgili öncelikle uzman bir KBB hekimine başvurmanız gerekmektedir. Hekiminiz sizin hastalıkla ilgili hikayenizi dinleyip yapılacak olan kulak ve işitme muayenesinden sonra size işitme testi yaptırır. Odyolojik testlere (işitme) ek olarak, biyokimyasal testler, radyolojik incelemeler ve vestibüler sistem testleri hekiminizin uygun gördüğü diğer testler de yapılabilir. İşitme testi ile iç kulaktaki sinirsel hasar, işitme kaybının derecesi, işitme kaybının hangi kulakta olduğu ve hangi frekansları etkilediğine bakılır. Test sonuçlarına nazaran cerrahi tedavi ya da işitme aygıtı kullanılması önerilebilir.

Ani işitme kaybı tedavileri; sistemik ya da bölgesel kortikosteroid ilaçlar, damar açıcılar, anti-oksidan ilaçlar, vitaminlerdir. En çok uygulanan tedaviler ise kortizon tedavisi ve hiperbarik oksijen tedavisidir.

Ani işitme kaybı acil bir durumdur ve ihmal edilen hastalarda bazen kalıcı işitme kayıpları gelişebilir. Bu durumda ise, gerekli görüldüğü takdirde sözel ve işitsel bağlantısı yine kurup geliştirmeye yardımcı işitme aygıtları kullanılmaktadır. Tek taraflı işitme kaybı olan hastalara işitme kaybı olan taraftaki kemiğe implante işitme aygıtı uygulanarak, gelen seslerin karşı iç kulağa iletilmesi sağlanabilir.

Ani işitme kaybı yaşayan bireylere; gerilimden uzak durmaları, sigara alkol ve kafein kullanımından kaçınmaları, tuz tüketimini istikrarlı yapmaları, başlarını üstte tutacak halde yatmaları, ani basınç oluşturacak hareketlere karşı dikkatli olmaları önerilir.

Ani işitme kaybı yaşayan bireyler düzgünleştirme sürecini hızlandırarak tedavide olumlu sonuç almak için kesinlikle uzman bir KBB tabibine vakit kaybetmeden başvurmalıdır.

Başa dön tuşu