Bel Fıtığı Ameliyatları & Ameliyat Korkusu & Tekrar Ameliyat Olmam Gerekebilir mi?

Bel Fıtığı Ameliyatları: Bel fıtığında hangi ameliyatın gerekeceğine sizi tedavi edecek olan cerrah karar verecektir. Fakat çabucak ebediyen birinci basamakta halk ortasında “İğne Tedavisi” denen ve tabipler ortasında da “Ağrı Tedavisi, Algoloji Tedavileri” denen; kimi vakit kısacık ve çok ince iğnelerle cildinize verilen, kimi vakit da daha uzun iğnelerle kaslarınıza ve eklemlerinize verilen ilaçlarla yapılan tedaviler yer alır. Bunların kâfi olmadığı durumlarda halk ortasında “Kansız Ameliyat, Kapalı Ameliyat” denen ve tabipler ortasında da “Minimal Girişimsel Ameliyat” denen, ciltte göze görünmeyecek kadar küçük deliklerden girilerek; narkoz uygulamadan ve düşük riskle yapılabilen ameliyatlara sıra gelir.

Söz konusu tekniklerle şikayetleri tedavi edilemeyen hastalarda ise, açık cerrahiler yani narkoz altında ve hastanın derisi kesilerek yapılan önemli ameliyatlara gerek duyulabilir. Bunlar çok düşük denebilecek risklerle yapılan “Mikrocerrahi”, yani hastanın cildindeki çok küçük kesilerden girilerek yapılan ameliyatlardan; halk ortasında “Platin Ameliyatı”, tabipler ortasında ise “Enstrümentasyon” denen ve ağrılı omurga kemiklerinin birbirine kaynatılarak ağrının durdurulması temeline dayanan çok daha önemli ameliyatlara kadar değişebilir. Son yıllarda, ülkemizde de halk ortasında “Protez Ameliyatı”, hekimler ortasında da “Hareket Kollayıcı Cerrahi” ismi verilen ve omurgalara konan aygıtların bir ölçü harekete müsaade vererek; genç yaştaki insanların etkin hayatına mahzur olmayan ve daha ileriki yaşlarda ekstra problemler çıkmasını önleyen bir ameliyat çeşidi de yapılabilmektedir.

Ameliyat Korkusu: Ameliyat olmaktan mu korkuyorsunuz? Çok olağan. Natürel ki korkacaksınız. Eminim annenizden babanızdan, hatta dedenizden ne öyküler dinlemişsinizdir. O bölümlerde nitekim de ameliyat korkusu hala insanların hayatta kalmasını sağlayan bir dehşetti, tıpkı birinci çağlardaki üzere. Çağdaş hastanelerin ve ameliyathanelerin olmadığı devirlerde, gerçek dürüst narkoz tekniklerinin şimdi geliştirilmemiş olduğu devirlerde, antibiyotikler daha keşfedilmemişken, hatta daha elektrik ışığı bile yokken ameliyatlar yapılıyordu. Beşerler ameliyata girerken vasiyetlerini yazıp, herkesle helalleşip giriyorlardı.

Ama artık 21. yüzyılda yaşıyoruz. Etrafınıza bir bakın, göreceksiniz. Artık bu türlü tarihi kıymeti olan bir kaygıyı kenara bırakmak gerek. Artık ameliyat korkusu, karanlık korkusu kadar eski ve anlamsız bir dehşet. Pek çok ameliyat neredeyse sıfıra yakın bir riskle yapılabiliyor. Üstelik tahminen öbür pek çok alanlardakinin bilakis, tıpta; özelikle de beyin cerrahisinde Türkiye bilimsel alanda beşinci, altıncı sıralarda yer alıyor. Beşerler Avrupa ülkelerinden gelip bize ameliyat oluyorlar.

Bu yüzden, çok doğal bir his olan ameliyat kaygınız üzerine oynayan berbat niyetli bireylerin tuzağına düşmeyin. Size “Aman sakın ha ameliyat olmayın!” diyen şahıslara, bilhassa de bu şahıslar şayet hekimse; kelam konusu ameliyatı yapıp yapamadıklarını sorun. Sanki “Ameliyat olmayın” derken, aslında “Ben bu ameliyatı yapamam” mı diyorlar? Sanki bir yetersizliklerini açığı vurmakta zorlanıyor olabilirler mi? Bu türlü bir sakıncadan bahseden, hakikaten deneyimli bir cerrah, bilhassa de yaptığı ameliyatlarla tanınan bir akademisyen ise lakin o vakit söylediğini ciddiye alın…

Tekrar Ameliyat Olmam Gerekebilir mi: Evet, bu türlü bir ihtimal hakikaten de var. Birincisi, şayet cerrahınızın ameliyattan sonra sizden kesinlikle uymanızı istediği kuralları hiçe sayarsanız, ameliyatınızın başarılı olma talihini sıfırlayabilirsiniz ve tekrar ameliyat olmanız gerekir. Buna hekimler “Rekürrens” derler. İkincisi, ameliyat sonrası gerekli tedbirleri alıp ömür stilinizi gerçek yola çevirmezseniz, ameliyat olduğunuz bölgeye komşu olan organlarda benzeri bir sorun ortaya çıkabilir; yani mesela ameliyat edilen diskinize koşu olan disk te fıtıklaşabilir. Değil mi ki sırada bekleyen boynunuzda 7, sırtınızda 12 ve belinizde 5 diskiniz var. Buna tabipler “Komşu Segment Hastalığı” derler.

Üçüncüsü, birtakım hastalıklar tabiatları gereği tekrarlama eğilimindedirler, yani alınan tüm tedbirlere rağmen yeniden ameliyat olmanız gerekebilir, örneğin birtakım beyin tümörlerinde üst üste 3-4 sefer ameliyat olmak durumunda kalabilirsiniz. Buna da tabipler “Rekürrens” derler. Dördüncü ihtimal de, cerrahınız kimi vakit ameliyat sırasında karşılaştığı bir aksiliğe bağlı olarak; kimi vakit da evvelden planlanmış olarak ameliyatı bir noktaya kadar yapıp, kalan kısmını daha sonra ve daha uygun bir vakitte yapmaya karar verebilir. Buna tabipler kendi ortalarında “Rezidü” derler. Bu karar olağan ki keyfi değil, hastanın sıhhatini korumak hedefiyle alınan bir karardır.

Başa dön tuşu