Burun Estetik Ameliyatı: Rinoplasti

Burun estetiği ameliyetına talep her bölümden ve her yaşta insanlardan gelmektedir. Bu talebin nedenleri hem estetik tasalar hem de nefes alma sorunlarıdır. Daha evvelce insanlarda ünlülere benzeme isteği fazlaca olsada, günümüzde estetik burun ameliyatı olacaklar, doğal burun görünümü oluşumundan yanalar. Yani yüzle uyumlu burun isteği gözlenmektedir.
Sonuç olarak diğerine yakışan bir burun başkasına yakışmayabiliyor.
Estetik olarak burun formunun kişinin yüz özelliklerine nazaran planlanması kuraldır.
Natürel olmalı, yüzünüzün öteki yapıları ile uyumlu olmalıdır. Nefes alamama şikayetleri varsa o da tıpkı anda çözülmüş olmalıdır. Uzun periyotta burunda çökmeler, eğrilikler olmamalıdır. Başarılı bir ameliyat sonrası şişlikler dağıldıktan sonra burun yüze yeterlice oturur. Sonuç olarak kişi yeni burun yapısı doğal olduğu için asla yeni halini yadırgamaz çarçabuk adapte olur.
Estetik burun ameliyatı sırasındaki riskler ameliyat esnasında burnu şekillendirmek hedefiyle burna takviye veren bağlar ve kıkırdakların üzerinde çalışma yapılması gereklidir. Gereğinden fazla bağ ve kıkırdak kesilirse yahut bu bağlar daha sonra tamir edilmezse burun düşer, çöker yahut sıkılmış üzere durur. Bunları önlemek hedefiyle kıkırdak çok az ölçüde çıkarılmalı yahut çıkarılan kıkırdak düzeltilip yerine konmalıdır. Ayrıyeten dayanak bağlara ziyan verilse bile bunlar tekrar tamir edilmelidir.
Burun estetik ameliyatı açık ve kapalı teknik olarak iki biçimde yapılabilir. Kapalı teknikte bütün kesiler burun içerisinde yapılır. Cerrah görmeden, içeriden çalışarak ameliyatı tamamlar. Açık teknikte ise burun ucunda 3-4 mm’lik bir kesi yapılarak burun ucu açılır. Bu biçimde bütün burun yapılarına ulaşmak mümkün olur. Teknik seçimi operasyonu yapacak cerrahın tercihidir.

Burun estetiği ameliyatı için üst yaş hududu yok. Alt yaş hududu ise erkek ve kızlarda farklılık gösteriyor. Kızlarda 14-15 ,erkeklerde 17-18 yaştan sonra estetik burun ameliyatı yapılabilir.
Ameliyat müddeti hastadaki sorunların büyüklüğüne nazaran değişiyor. Lakin ortalama 3 ila 4 saati bulmaktadır.
Bu estetik ameliyatın en can alıcı noktalarından birisi biçim bozukluğu yanı sıra eşlik eden burun tıkanıklığı şikayetinin giderilmesidir. Estetik burun ameliyatı için başvuran hastaların kıymetli bir kısmında yalnızca form bozukluğu değil burun içerisinde de çeşitli sorunlar görülüyor. Bunların başlıcası burnun orta sınırını oluşturan kıkırdak ve kemik yapılardaki “deviasyon” denilen eğriliklerdir. Bu yüzden estetik burun ameliyatı ile birlikte burunda tıkanıklığa sebep olan deviasyon ve burun içi etleri üzere problemlerin birlikte ele alınması çok kıymetlidir. Şayet burnunuzda bir eğrilik varsa ve bu estetik ameliyatınız sırasında giderilmez ise ameliyat sonrası hem eğrilik hem de nefes alamama meseleniz devam edecektir. Bu nedenle hedef estetik ve işlevsel problemlerin birlikte çözülmesidir.

Başa dön tuşu