Bel Fıtığı

Bel Fıtığı Belirtileri: Tekrarlayan bel ağrısının ve beldeki tutulmanın sıklığının, şiddetinin ve mühletinin artması yanı sıra, şikayetlere bacağa inen ağrıların da eşlik etmesi kelam mevzusudur. Bacaktaki bu ağrı tek taraflı olabileceği üzere iki taraflı da olabilir. Ağrı yanıcı yahut batıcı bir ağrı olabileceği üzere kasılma yahut gerilme biçiminde de olabilir. Ağrı öksürme, hapşırma yahut tuvalette ıkınma durumunda şiddetlenir. Bacaklarda uyuşma, hissizlik, karıncalanma, keçeleşme üzere his bozuklukları da şikayetlere eşlik edebilir.

Bazı hastalarda kısa bir uzaklık yürüyünce bacaklarda çok şiddetli kasılma çeşidi ağrılar olması nedeniyle yürümek neredeyse imkansız hale gelebilir. Gece bacaklara kramplar girebilir. Kelam konusu bu rahatsızlıklara durup dururken, yani bir zorlanma olmadan idrar kaçırma yahut ayaklarda güç kaybı üzere şikayetler de eklenirse; olay acil demektir ve şayet 48 saat içinde ameliyat olmazsanız, kelam konusu durumun düzelmesi bir yılı bulabilir ve hatta düzelmeyebilir de.

Tedavi bir ömür sürer, teşhis bir dakika…

Bel Fıtığına Nasıl Teşhis Konur: Hangi hastalık olursa olsun şikayetlerinizin dikkatle dinlenmesi gerçek bir teşhis için birinci kaidedir. Natürel bunun akabinde yapılacak ayrıntılı bir muayene de işin aslını oluşturur. Daha sonra istenecek olan tetkikler ise bu süreci tamamlayacaktır. Olağan ki bu türlü bir değerlendirmenin mühletinin 30, bilemediniz 20 dakika altında yapılması mümkün değildir. Şayet hekiminiz size üç-beş dakika ayırıyor ve hatta size elini bile sürmeden direkt tetkiklerinizi istiyorsa, şikayetlerinize sağlıklı bir teşhis koyma talihi yoktur. Daha da berbatı, size yanlış bir teşhis koyarsa, uygulayacağı tedavi de yanlış olacaktır. İşte tüm felaketler bu halde başlar.

Aslında mesleğiniz, uğraştığınız sporlar, evvelce geçirmiş olabileceğiniz kazalar, teşhis konmuş hastalıklarınız, içtiğiniz ilaçlar, sigara alışkanlığınız olup olmadığı, geçirdiğiniz ameliyatlar; bunların tümü güzel bir teşhis için bilinmesi çok değerli mevzular. Muayeneye gelince, kilonuzun ve uzunluğunuzun ölçülmesiyle başlayıp; soyunmanız akabinde tüm boyun-sırt-ve belinizin geriden incelenmesi ve eğilip doğrulurken ve yürürken bu durumda izlenmenizle biten temelli bir muayeneyi kastediyorum.

Tanıya yardımcı olacak tetkikler derken de MR birinci sırada gelebilir, lakin alışılmış ki açık MR değil ve uygun bir makinede çekilmesi en az 15 dakika süren bir MR incelemesi. MR ile birlikte çabucak sürekli kan tetkikleriniz istenir ki değerli bir ekip hastalıklar gözden kaçmasın. Bu görüldükten sonra yeniden çabucak sürekli röntgen filmleriniz, bilhassa de ayakta eğilip doğrulurken çekilen filmleriniz gerekir. Kimi vakit bilgisayarlı tomografi ile EMG,MEP,SEP üzere hudut ölçümleri de sıklıkla istenir.

Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir: Bel fıtığının tedavisi birçok basamaktan oluşur ve acil durumlar dışında-ki bu çok az olur- bu basamakların takip edilmesi en gerçek, bilimsel ve ahlaki formüldür. Birinci basamakta istirahat tedavisi, yani hastanın gerçek bir yatakta ağrıları geçene kadar; yalnızca tuvalet ve yemek için kalkmak dışında yatarak dinlenmesi gerekir. Hakikat yatak derken, hastanın yerde yahut tahta üzerinde yatmasını yahut çok değerli tam ortopedik yataklar almasını kastetmiyorum. Yalnızca rastgele marka bir hazır yatak işinizi görür, kâfi ki 8 sene sonra bunu atıp yenisini alın. Sakın ha kanepede filan yatmayın. Tuvalet demişken, asla alaturka tuvalet değil, klozet kullanmalısınız. Alaturka tuvalet asla vazgeçemeyeceğiniz bir alışkanlıksa, o vakit yeni geliştirilmiş alçak oturmalı klozetlerden alabilirsiniz.

Doktorunuz bu mühlet içinde kullanmanız için size bir ekip ilaçlar da verecektir olağan ki. İlaçları değil lakin yatak ve tuvalet konusunda söylediklerimi ömür uzunluğu dikkate alın lütfen. Korse kullanmanızı da önerebilir hekiminiz. Lakin korse kullanım müddetinin 3 ayı asla geçmemesi gerektiğini asla unutmayın, yoksa geri döndürülmesi çok güç ağır ziyan görürsünüz. Doğal ki kilonuzun çok olduğun kelam konusu edilirse, kesinlikle bir Diyet uzmanına başvurun ve onun dediklerini motamot uygulayın.

İkinci basamakta ise Fizik Tedavi, ancak mümkünse 20 seans yani 1 ay boyunca. Soğuk havalarda Fizik Tedavi öncesinde ve sonrasında soğuktan uygun korunmak çok değerli bir mecburilik. Bu tedavi en az bir yıl rahat etmenizi sağlayabilir. Fizik Tedavi’ yi meskeninize yahut işyerinize en yakın yerde yaptırmanız uygun olabilir. Fizik Tedavi sırasında oradaki uzmanların size tanım edecekleri antrenmanları de sistemli halde yapar, hatta hayatınızın bir kesimi haline getirirseniz bir daha birebir sorunu yaşamak zorunda kalmazsınız.

Üçüncü basamakta ise öncelikle hekimlerin “Minimal Girişimsel, Endoskopik” dedikleri, halk ortasında da “Kansız ameliyat, Kapalı ameliyat” denen ve narkoz verilmeden düşük riskle yapılan cerrahi süreçler; şayet bunlar kâfi olmazsa da “Mikrocerrahi” denen küçük açıklıklardan yapılan yahut halk ortasında “Platin ameliyatı” ve tabipler ortasında “Enstrümentasyon” denen daha önemli cerrahi süreçler gelmektedir. Yani her vakit son deva ameliyat olmalıdır

Başa dön tuşu