Omurga Enfeksiyonları

Enfeksiyon omurgada farklı yerlerde oluşabilir. En sık kemik ve disk arasında görmekteyiz. Enfeksiyon omuriliğe yayılırsa menenjit yapabilir, omuriliği sıkıştırırsa felçlik yapabilir. Enfeksiyonun en sık karşılaştığımız nedenleri:

Pyojenik enfeksiyonlar: Çoklukla bedenin rastgele bir yerinde enfeksiyon olup omurgaya atlamıştır. En sık idrar yolları enfeksiyonundan sonra görmekteyiz. Bir oburu “burusella” dediğimiz halk ortasında mal hastalığı olarak bilinen hayvanların sütünden yahut süt eserlerinden geçen enfeksiyondur. Disk uzaklığına yerleşmeyi sever, omurgaya hakikat yayılır. Tüberküloz (verem) enfeksiyonu (Mal de Pott): Hala ülkemiz için önemli bir sorun. Tüberküloz diske ve omurgaya yerleşir. Kamburluk yapma özelliği yüksektir.

Tüberküloz (verem) enfeksiyonu (Mal de Pott): Hala ülkemiz için önemli bir sorun. Tüberküloz diske ve omurgaya yerleşir. Kamburluk yapma özelliği yüksektir.

Iatrojenik enfeksiyon: Omurga ameliyatlarından sonra görülen enfeksiyondur. Bunlar iki formda olabilir. Bir erken periyotta yani ameliyatı takip eden birkaç gün içerisinde ortaya çıkabilir, bir oburu ise geç enfeksiyon dediğimiz ameliyattan birkaç ay sonra ortaya çıkan enfeksiyonlardır.

Açık omurga kırıkları da bir diğer enfeksiyon nedenidir.

Enfeksiyon tedavisinde temel prensip evvel enfeksiyonun nedenini ve kaynağını anlamak sonra tedavi etmektedir. Bunun için tetkikler yapılır, gerekirse biyopsi alınır ya da direkt cerrahi ile hem örnek alınmış olur hem de tedavi edilmiş olur. Alınan örneğine uygun antibiyotik tedavisi başlanır. Bu tedavi sekiz hafta üzere uzun bir müddet olabilir. Ameliyatta enfekte kemik ve disk temizlenir, gerekirse omurgayı desteklemek için estruman (platin) kullanılır.

Başa dön tuşu