Çocuklarda Migren

Çocuklarda migren olur mu?

Evet

Çocuklarda Migren Tipi Baş Ağrısı

5-15 yaş ortası çocukların %5-10 ‘unda migren tipi baş ağrısı görülür (7 yaş altında %2,5, 7 yaş ile buluğ çağı ortasında %5, buluğ çağından sonra erkeklerde %5, kızlarda ise %10).

İleride anne-baba olduklarında da migreni olan en az bir çocuğu olma mümkünlüğü %50 dir. Migrenli çocukların %25’i 25 yaşında,  %50’si 50 yaşında migrenden kurtulur.

Migren genetik bir hastalıktır. Migrenli çocukların yaklaşık %90’ında ya anne ya da babada migren tanısı, yarısında da otomobil tutma hikayesi vardır.

Ruhsal tansiyon, antrenman, baş travması, menstrüasyon öncesindeki hormonal değişiklikler migreni tetikler.

Tanı koymak için özel bir tetkik yoktur.  Teşhis hikaye ile konur. Ağrının üslubu zonklama yahut çatlama halindedir. Okula devamını engelleyecek derecede şiddetlidir ve çocuk hasta görünür. Migren atağı geçince büsbütün olağandır. Migrenli çocukların okul devamsızlığı başkalarından 2 kat fazladır.

Uyku atağı sonlandırır. O nedenle çocuğa uyku verecek rastgele bir ilaçtan fayda görecektir. Hekiminizin önerdiği ilaçlar dışında sistemli beslenme, nizamlı ahenge, tansiyondan uzak durmak velhasıl kaliteli bir hayat çok kıymetlidir. 

Baş Ağrısı ve Beyin MR:

Hangi baş ağrısında Beyin MR Gerekir?

3 kriter kıymetli:

1- Baş ağrısı 6 aydan yeni mi?

2- Baş ağrısı migrene benziyor mu?

3- Nörolojik muayene olağan mi?

Migrene benzemeyen ve 6 aydan yeni olan baş ağrılarında baş ağrısının başka nedenlerini ayıklamak için  beyin MR istenmesi hakikat bir yaklaşımdır.

Nörolojik muayene olağan değilse öteki hiçbir kritere bakmaksızın acil beyin MR istenmelidir.

Migren tanısı koymak için beyin MR çekmek öykü

Başa dön tuşu