Bel Fıtığı

Bel fıtığı her iki omurga ortasındaki kıkırdak dokunun omurilik kanalına hakikat yer değiştirmesi(kayması) halidir. Böylelikle omurilik ve sonlarda sıkışma olur ve buna bağlı olarak bel fıtığı hastalığı ortaya çıkar. Bel fıtığı daha çok orta yaş kümesinde görülen bir hastalıktır.

Bel fıtığı neden olur?
Çoklukla omurganın berbat kullanılmasına bağlıdır. Bu ne demek? Şayet karın ve sırt kasları güçlü olursa bu omurgaya güzel bir takviye olur. Bu nedenle spor hayatımızda olmalı. Çok kilo omurganın yükünü arttırır, buda dejenerasyona ve bel fıtığına yol açar. Ayrıyeten denetimsiz öne eğilerek ağır yük kaldırma, oblik bel hareketleri yeniden diskleri bozan davranışlardır. Zayıf da olsa ailesel yatkınlık da bir neden olabilir.

Tedavi nasıl olmalı?
Bel fıtığı çok farklı formlarda olabilir. Fıtığın durumuna, hastanın muayene bulgularına nazaran tedaviye karar verilir. Hangi hastalarda cerrahi gerekir? Ayak yahut bacağında kuvvet kaybı başlamış ve ilerliyorsa, idrarını ve büyük abdestini tutamıyorsa bunlar cerrahidir. Ağrı bir cerrahi nedendir. Lakin tabip ve hastanın buna birlikte karar vermesi gerekir. Şayet ağrı uzun müddettir varsa (3 ay ve üzeri) o vakit ağrı nöropatik karakter kazanabilir. Bu durumda yapılan ameliyat çok yüz güldürücü olmayabilir. Hastanın ameliyattan sonra takibi ve altıncı haftadan sonra karın ve sırt kaslarını güçlendirici idmanlara başlaması, fizik tedavi önerilir.

Başa dön tuşu