Vertigo (Baş Dönmesi)

Uğrunda filimler yapılan ve kitaplar yazılan değerli bir mevzu. Türkçe karşılığı baş dönmesi demektir. Aslında bir hastalık. Bir kulak burun boğaz ve nöroloji hastalığı.

Ancak bazen çok berbat bir haber alınca, bazen memnunluktan uçunca bazen de fellik fellik dolaşınca başımız döner. Ben bir kulak burun boğaz tabibi olarak vertigonun hastalık istikametini konuşacağım sizlerle.

Vertigo Latince bir sözdür. Verter kökünden gelir, bir şeyin kendi ekseni etrafında dönmesi demektir. Yani vertigoya yakalanan bir insan, etrafın döndüğü hissine kapılır. Aslında bu türlü bir durum gerçekte yoktur.

Ancak hasta o kadar çok etkilenir ki bu dönme hissinden ayakta duramaz düşer. Bir yere tutunarak kesinlikle oturmaya, sabit durmaya çalışır. Bazen de yattığı yerde, sağa yahut sola dönerken olur, o durumda da yatağından çıkamaz hatta birtakım durumlarda göz kapaklarını dahi açamaz, etrafa bakamaz.

Vertigo hastalarımızın kıymetli bir bulgusu da istikrar kaybıdır. Yürürken sağa yahut sola düşme atakları geçirir. İstikrarını sağlamakta zorluk çeker, yalpalayarak yürür.

Baş dönmesinin yanında bulantı kusma hisleri de tabloya eşlik edebilir. Bu şikayetlerin uzun sürmesi sebebiyle acile dahi gitmek zorunda kalabilir hastalarımız. Lakin çoklukla kısa vadeli olduğundan KBB polikliniklerine başvururlar.

Genellikle sebebi istikrar taşlarının yerlerinden çıkarak yarım daire kanalları içindeki istikrar sıvısında dolaşmasıdır. Halk ortasında istikrar kristallerinin yerinden oynaması olarak isimlendirilir, bu durum. Biz tıpta buna OTOKONİA hastalığı diyoruz.

Vertigonun çok sebebi var elbette, bunlardan birkaçını sayıp bilhassa kristal kayması olarak tabir edilen hastalığın teşhis ve tedavisini anlatacağım bu yazımda.

Vertigonun başka sık sebepleri ortasında, tansiyonun ani yükselip düşmeleri, beyne giden kanın azalması, kimi beyin hastalıkları, migren, ruhsal durumlar, iç kulak ve orta kulağın iltihapları ve hastalıkları, sayılabilir.

Tüm bu nedenleri dikkatle inceler, gerekli tetkikleri yaparak hastalığın sebebini teşhis ettikten sonra tedaviye geçeriz. Hangi hastalıktan kaynaklanmışsa, o hastalığa nazaran bir tedavi planlarız.

Denge kristallerinin kayması olarak tabir edilen otokonia hastalığında, baş dönmesi, dakikalar bazen saniyeler içinde biter. Lakin çok sarsıcı bir baş dönmesi yaşanır. Adeta dünyanın altının üstüne geldiği hissine kapılır hastalarımız. İstikrar kristallerinin yerinden çıkması ekseriyetle, başın bir yere çarpması, trafik kazası, yüksek basınç, başa alınan darbeler ve ani sert baş hareketleri sebebi ile oluşur. Bu hastaları incelediğimizde analizleri ve KBB muayene bulguları çoklukla olağandır. Hastalarımıza bir test yaparak fakat teşhisi koyaraz.

Bu özel testin ismi VNG TESTİDİR. Yaklaşık yarım saat süren bu testte istikrar taşlarının yerinden çıkıp çıkmadığını kesin olarak ortaya koyulabiliyor.

Denge taşları yerinden çıkınca yarım daire kanallarının içine girmektedir. VNG testi ile istikrar taşlarının hangi kanalın içine girdiğini bulabiliyoruz. İşte tam da tedavi buna nazaran yapılıyor. Yani hangi yarım daire kanalına girmişse o kanala nazaran tedavi yapıyoruz. İç kulakta 3 tane yarım daire kanalı vardır. Ön, art ve orta kanallar.

Denge taşları çoğunlukla art yarım daire kanalı içine girer. Tedavide de bu kanala uygun hareket yapılır. Tüm bu tedaviler de VNG aygıtında yapılmaktadır.

Bugün bir hekim olarak sıhhatiniz ile ilgili yazmak istedim.

İlginize teşekkür ederim.

Başa dön tuşu