Spinal Dar Kanal

Spinal dar kanal omuriliğin içinden geçtiği kanalın daralmasıdır. Böylelikle omurilik ve hudutlarda sıkışma olur ve buna bağlı olarak belirtiler ortaya çıkar. Spinal dar kanal daha çok ileri yaş kümesinde görülen bir hastalıktır. Omurganın yaşlanması ile ilgili olarak ligamenlerde ve faset eklemlerde kalınlaşma, kireçlenme, diskte bombeleşme sonucunda omurilik kanalı daralır. Nadiren doğuştan spinal kanalı dar olan beşerler vardır. Bu insanlarda dar kanal belirtileri geç yaşlarda görülebilir. En sık belde ve daha sonra uzunluğunda, nadiren de sırt bölgesinde görülen bir hastalıktır. Hem bel hem de uzunluğunda tıpkı vakitte görülme mümkünlüğü ise % 30’dur.

Lomber dar kanalda (bel) hasta bir mühlet yürüyüp dinlenmek zorunda kalır. Bu yürüme müddetleri giderek kısalır. Öne eğik yürür. Bel ve bacak ağrıları olur. Daha sonra bacaklarında uyuşma, karıncalanma ve kuvvet kaybı gelişebilir. İdrar ve büyük abdestini denetim etmekte zorlanabilir.

Servikal dar kanalda (boyun) her iki kol ve bacağında uyuşma, karıncalanma, kuvvet kaybı ve dengeziz yürüme olur.

Spinal dar kanal hastalığında asıl tedavi cerrahidir. Yani omurilik kanalını genişletecek öbür bir tedavi hali yoktur. Hastanın ne vakit ameliyat olacağına hastanın şikayetleri, muayene bulguları ve radyolojik tetkiklere nazaran karar verilir; nasıl bir ameliyat yapılacağı planlanır. Hastanın ameliyattan sonra takibi, altıncı haftadan sonra karın ve sırt kaslarını güçlendirici idmanlara başlaması ve fizik tedavi önerilir.

Başa dön tuşu