Spastisite Tedavisinde İlaç Pompası

  • Spastisite Tedavisinde İlaç Pompası

Spastisite tıbbi bir terim olup, kol ve bacaklarda ağrılı ve harekete müsaade vermeyen kasılma, sertleşme durumu olması demektir.

Bu durum bazen baş travması yahut omurilik travması sonrasında, bazen de doğumsal anomali, konjenital bozukluk sonucu gelişebilir. İşte bu hastaları rahatlatabilmek için günde bir kaç defa ve yüksek dozda verilmesi gereken kas gevşetici ilaçlar, vakitle; hastalarda sersemlik, uyku artması, güçsüzlük üzere yan tesirlere yol açabiliyor. Bu durumda hastaya ilaç pompası takılıyor.

Söz konusu ilaçlardan fayda gördüğü bilinen fakat verilmesi gereken yüksek doz nedeniyle ilacı kullanamayan ve doğal ki zeka seviyesi de rehabilitasyona kâfi olan hastalarda, evvel kelam konusu ilacı direkt hastalığın kaynağı olan omurilik bölgesine vererek bir test yapıyoruz.

Eğer hasta bariz bir fayda görürse, daha sonra hastanın cildinin altına; programlanıp dışarıdan denetim edilebilen, ilacın birkaç ayda bir iğne ile içine doldurulduğu, üstelik tekrar dışarıdan şarj edilebilen bir ilaç pompası takıyoruz. Bu ilaç pompaları yüksek teknoloji eseri aygıtlardır.

Sonuçta hastaların en az üçte ikisinde, bilhassa bacaklardaki sertlik azaldığı için; hayat kalitesinde besbelli düzelme elde edilebilmektedir

Başa dön tuşu