Soğuk Algınlığı Burun Ameliyatını Etkiler mi?

Burun estetiği ameliyatlarından evvel hastaların dikkat etmesi gereken birtakım durumlar vardır. Bunlardan birincisi estetikten evvelki 15 gün boyunca kan sulandırıcı besin ya da ilaçların alınmaması ve sigara tüketiminin sonlandırılmasıdır. Ayrıyeten hastalar soğuk algınlığı burun ameliyatını tesirler mi sorusuna da karşılıklar aramaktadır. Cerrahın denetimlerinin akabinde burun ameliyatının yapılıp yapılmayacağına karar verilirken, soğuk algınlığının bu ameliyat için önemli bir tesirinin olduğu unutulmamalıdır.

Soğuk Algınlığı Burun Ameliyatına Mani mi?

İşlemden evvel anestezi hekimi gerekli tetkikleri yapmaktadır. Ayrıyeten sıhhat taramalarından da geçecek olan hastalar, ameliyat öncesinde yaşayabileceği nezle, soğuk algınlığı ve grip üzere durumlardan ötürü operasyona dahil edilemez. Ayrıyeten anestezi denetiminde her detayın değerli olduğu bilinmektedir. Hastalar ameliyat öncesindeki analizlerde olumlu sonuçlarla karşılaşsalar da üst teneffüs yolu enfeksiyonlarına karşı tabipleri kesinlikle bilgilendirmelidir. O halde soğuk algınlığı burun ameliyatını tesirler mi sorusunun karşılığı, ‘evet’ olacaktır.

Operasyondan evvel var ise tertipli kullanılan ilaçlar da hekimle paylaşılmalıdır. Bayanlarda adet periyodu burun ameliyatına mani değildir lakin tetkik sonuçlarına nazaran son kararı tekrar tabip verecektir.

Burun Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı öncesi analizleri olumlu çıkan hastaların ameliyat gününe kadar dikkat etmesi gereken birtakım kurallar bulunmaktadır. Öncelikle aspirin üzere kan sulandırıcı ilaçların en az 10 – 15 gün öncesinden bırakılması gerekir. Birebir durum alkol ve sigara tüketimi için de geçerlidir. Sigara ve alkol, yaraların düzgünleşme sürecini geciktirmektedir.

İşlemden evvelki akşam ılık bir su ile duş alınabilir. Ayrıyeten operasyona girerken oje ya da makyaj materyalleri kullanılmamalıdır. Jöle ve saç spreyi de burun ameliyatından evvel tercih edilmemelidir.

Burun Ameliyatından Evvel Soğuk Algınlığı Yaşanırsa Ne Yapılmalı?

Ameliyat öncesinde üst teneffüs yollarında ortaya çıkabilecek grip, nezle ve soğuk algınlığı üzere durumlarda kesinlikle doktora bilgi verilmelidir. Hafif seyreden bir soğuk algınlığında hekimin operasyonu ilerleyen tarihlere alacağı bilinmelidir. Tekrar bu süreçte çokça C vitamini kullanılmalıdır.

Soğuk algınlığı için E vitamini içeren desteklerin bedene alınmaması kaidedir. Bu cins durumlarda muayene olunacak doktora burun ameliyatı olunacağı paylaşılmalıdır. Öte yandan ağrı kesici için de yeniden tabibin önereceği ilaçlar kullanılabilir.

Soğuk algınlığı burun ameliyatını tesirler mi konusunda o halde hastaların dikkatli olması gerekir. Üst teneffüs yolu enfeksiyonu yaşayan bir hastanın ayrıyeten ameliyat gününe kadar maskeyle dolaşması değerlidir. Zira soğuk algınlığı, süreç sırasında hastaya verilecek anesteziyle bir arada kan sirkülasyonunu olumsuz tarafta etkileyeceği için sıhhat açısından da büyük bir risk taşımaktadır.

Başa dön tuşu