Sinüzit

Hastalarımın en büyük korkusu sinüzit olmaktır. Bir defa sinüzit olduğunda bunu müzmin hale geleceğini ve uzun mühlet iyileşmeyeceğini sanırlar. Aslında durum tam da bu türlü değildir. Hakikaten müzmin hale gelen hatta ameliyat etmek zorunda kaldığımız sinüzit olayları vardır. Lakin bunların temelinde genelde burun içindeki anatomik bir sebep veya allerji üzere bir hastalık vardır. Pekala sinüzit yakınması ile gelen hastalarımız kuak burun boğaz doktorundan beklentileri ne olmalıdır?

Öncelikle detaylı mümkünse endoskop kullanarak bütün burun içini sinüsleri gören bir muayene olmalıdırlar. İkincisi mevcut başlayan akut sinüzitin ileride müzmin hale gelmesine sebeb olacak anatomik ya da allerjik nezle üzere bir durum olup olmadığını öğrenmelidirler. Zira tedaviyi bütün bu durumlara nazaran düzenlemek gerekir. Her şeyden değerlisi birinci muayenede çabucak paranazal sinus bilgisayarlı tomografisi üzere tetkikleri yaptırmaktan kaçınmalıdırlar. Şayet ek bir sebep yok ise sinüzit sinemasını kesinlikle en az bir hafta tedaviden sonra yaptırmaları daha sağlıklı bir sonuç alınmasını sağlar. Zira akut dönmede sinüslerin içi iltahapla dolu olup ameliyat kararı 
verilmesini gerektiren yalancı müspet bir sonuç verebilir. Birinci tedavi olarak düzgün bir antibiotik ve sebebe yönelik tedavi ile en az bir hafta beklenmesi gerekir. Sonra sinüs tomografisi üzere tetkikleri isteyip burun içi anatomik olarak hastalığı kolaylaştıran sebebleri yeterlice tespit edip idane tedaviyi düzenlemek sinüziti müzmin hale gelmekten kurtarır. Hastalarımın sinüzit oldukarı vakit tedavilerini bu biçimde düzenlenmesine dikkat etmelerini tavsiye ederim.

Başa dön tuşu