Ses İnceltme Nedir?

Ses İnceltme Nedir?

Sesimizin incelik ve kalınlık algısını oluşturan temel öğe ses tellerimizin ses üretimi esnasında oluşturduğu titreşim sayısı yani sesimizin temel frekansıdır. Sağlıklı bir erkekte sesin temel frekansının 120 Hz’in altında, sağlıklı bir bayanda ise 150 Hz’in üstünde olması beklenir. Kısaca, sesin temel frekansı yükseldikçe ses incelir, frekans düştükçe ses kalınlaşır.

Sesimizin temel frekansını belirleyen faktörler ise ses tellerimizin uzunluğu, kalınlığı ve gerginliğidir. Sesi inceltmek için ses tellerini uzatmak, inceltmek ve gerginliğini arttırmak gerekirken, sesi kalınlaştırmak için ses tellerini kısaltmak, kalınlaştırmak ve gerginliğini azaltmak gerekir. Hasebiyle bu 3 parametre üzerinde yapılacak değişiklikler seste incelik ve kalınlık manasında değişimlere yol açar.

Sesin inceltilmesi muhtaçlığı farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Cinsiyet değişimi isteği bu sebeplerin başta gelenlerinden biridir. Değişen fizikî görünüm ile uyumlu olacak halde yeni bir ses hiç elbet ki elde edilmek istenen yeni cinsel kimliğin en vazgeçilmez öğesidir. Çocukluk devrinde hormon tedavisi almak zorunda kalan yada birtakım hormonal sorunları olan bayanlar için de kalın sesli olmak elbet toplumsal manada zahmet verici bir durumdur. Ağır sigara kullanımı kıssası olan orta yaşlı bayanlarda da ses kalınlaşması sık karşılaşılan bir sorundur. Ya da basitçe ortada hiçbir patolojik durum yokken yaradılışsal olarak birtakım bayanların sesi daha kalın olabilmektedir.

Tüm bu kümeler için ortak hedef sesin inceltilmesi olmaktadır. Günümüzde uygulanan birtakım cerrahi teşebbüslerle sesin inceltilmesi mümkündür. Gerek ağız içerisinden ve gerekse uzunluğundan yapılan küçük bir kesi yoluyla uygulanan bu cerrahi teşebbüslerle seste tesirli ve beklentileri karşılayabilecek seviyede bir incelme elde edilmektedir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu