Ses Estetiği

Güzel ses, kişinin bağlantı sırasında kullandığında karşı tarafı etkileyebildiği, kendi fizikî görünümüne, statüsüne uygun olandır. Bilhassa telefon görüşmeleri sırasında cinsiyet karışıklığına yol açmayan sese sahip olmak bir gereksinimdir.

Ses estetiği, kişinin istediği ve gereksinim duyduğu sese ulaşması için yapılan ameliyatları içerir. Bu ameliyatlarla kişinin ses telinin yapısı değiştirilir.

Bu ameliyatlar, cinsiyete uygun olmayan sese sahip şahıslarda en sık uygulansa da, mesleğinde daha güzel bir performansa ulaşmak isteyen profesyonellerde ya da sesindeki çocuksuluğu gidermek isteyenler bireylerde de yapılabilir.

SES İNCELTME

Boyundan yahut ağız içinden yapılan ameliyat teknikleri uygulanabilir.

Boyundan yapılan ameliyatlarda 3-4 cm’lik küçük bir kesi oluşturulup gırtlağa ulaşılır.Aynı vakitte bu bölge açılmışken, erkekten-kadına cinsiyet değiştiren bireylerde âdem elması denilen gırtlağın ön kısmındaki çıkıntı da düzeltilerek kişinin bayan boynu görünümüne kavuşması sağlanır.

Ses inceliği ve kalınlığı ses frekansını ölçülerek belirlenir. 

Ses frekansı 180 Hz. üzerinde olduğunda ses kadınsıdır. 

Ses telini uzunluğu, kalınlığı ve gerginliği değiştirilerek istenen frekansa ulaşılır. Ses telinin kitlesi azaltılarak yahut gerginliği arttırılarak kadınsı bir ses ulaşılabilir. Cerrahi seçimi kişinin muhtaçlığına ve anatomisine bağlı olarak değişiklik gösterir Kimi hastalarda birden fazla teşebbüs uygulanması gerekebilir. 

 

SES KALINLAŞTIRMA

Erkeklerde ergenlik sonrasında sesin kalınlaşmayıp tiz ve ince kalmasına neden olan mutasyonel falsetto hastalığında ses terapisi yapılarak, hastanın ameliyat olmadan da kalın sese ulaşması sağlanabilir. Lakin terapiyle düzeltilemeyecek kadar inatçı olanlarda ameliyata başvurulur. 

Ayrıca dış görünümü ve cinsiyeti ile uyumlu olmayacak kadar ince sese sahip bireylerde ise ses kalınlaştırma ameliyatı yapılır.

Ameliyat sırasında hastanın sesi dinlenip uygun kalınlığa ulaşıldığında operasyon sonlandırılır. Sesinin ne kadar kalınlaştığını ameliyat sırasında hasta duyabilir. Operasyon sırasında cerrahı ile konuşabilir. 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu