Septum Deviasyon (Burun Tıkanıklığı)

Akciğerlere giden hava olağanda burundan geçmelidir. Burunda burun etleri sayesinde hava türbülans yaparak ilerler ve burun içindeki sümüksü salgı ile birlikte bu hava nemlenir, ısıtılır ve partiküllerden temizlenerek akciğerlere gelir. Burun tıkandığında hava ağızdan alınır, kuru ve soğuk bir formda akciğerlere ulaşır.Sık farenjit , öksürük üzere şikayetler yapabilir. Asıl kıymetlisi horlama nedenidir ve rahat nefes almamak konsantrasyon bozukluğu, performans azalması , fizikî yetersizlik nedeni olabilir.
NEDENLER:
Septum deviasyonu= Burunun iki deliğini birbirinden ayıran önü kıkırdak ardı kemik olan oluşumun eğriliğidir.Burun tıkanıklığının, horlama ve apnenin en kıymetli nedenidir. 18 yaşından sonra ameliyat edilir. Daha evvel burunun büyüme noktalarına hasar vereceğinden ameliyat yapılmaz. Kısa süren ve birebir gün hastanın taburcu edilebildiği bir ameliyatdır. Yüzde şişme ve morarma görülmez. Burun içine tampon uygulanır. Burundan nefes almak lüks değildir, kuraldır. Ve bu ameliyat burundan nefes almamızı sağlar.
Konka hipertrofisi= Burun içerisinde her iki yanlarda bulunan etlerdir. Reaksiyonel olarak, yer çekimine bağlı, ilaçlar ile , soğuk hava , sıcak havada büyüyüp küçülebilirler. Solunan hava bu etlere çarparak ilerler, dolayısı ile ASLA BÜSBÜTÜN ÇIKARTILMAZLAR. Yalnızca içindeki kemiği aldığımız yahut et kısmını kısmen ufalttığımız teknikler kullanılır. Ayrıyeten RADYOFREKANS dediğimiz radyo dalgaları vererek dokuyu bozmadan küçültme süreci de sık uyguladığımız bir tekniktir.

Başa dön tuşu