SEPTUM CERRAHİSİ (SEPTOPLASTİ)

Septum Deviasyonu (Burun Eğriliği) Nedir?

Burun boşluklarını eşit olarak ayıran ve burnumuzun tam ortasında bulunan septum ismi verilen bir duvar mevcuttur. Bu duvarın ön kısımları kıkırdak ve art kısımları kemik yapıda olup, halk ortasında burun kıkırdağı ya da kemiği olarak isimlendirilir. Septumun burun boşluklarından birisine gerçek eğilmiş – eğrilmiş olmasına septum deviasyonu adı verilir. Bu durum halk ortasında ekseriyetle “burunda kemik” ya da “burunda et” biçiminde tabir edilir. Septum deviasyonunda bilhassa daralan tarafta burun tıkanıklığı hissedilir. Tek taraflı deviasyonlarda, hastalar yalnızca bir burun boşluğunu sağlıklı olarak kullanabilir. Açık olan boşluk vazifedeyken burun teneffüsü yapabilir, bu boşluk dinlenme devrine geçtiğinde öteki burun boşluğu septum deviasyonu nedeniyle tıkalı olduğu için her iki burun boşluğu tıkalı olarak hissedilir. Septum deviasyonu bazen her iki burun pasajını da tıkayacak formda olabilir.

Septum Deviasyonu Hangi Yakınmalara Yol Açar?

Septum deviasyonu bulunan hastalar birtakım dönemlerde ağız solunumu yapmak zorundadırlar. Geceleri uyurken çoklukla ağızları açık kalır, bazen horlama olabilir. Sabah uyandıklarında ağızlarının kurumuş olduğunu hissederler. Bazen sabah uyandıklarında yorgunluk hissederler. Gün içinde uykuları gelebilir, çalışma performansları düşebilir. Zihinsel işlevlerde fonksiyon azalması, odaklanma zorlukları, dikkat dağınıklıkları hissedebilirler. Yol yürümekle, merdiven çıkmakla çabuk yorulurlarhava açlığı ve çarpıntı hissederler. Bu tip şikayetler genç hastalarda nispeten daha hafif hissedilirken, yaşın ilerlemesiyle besbelli hale gelir. Uzun vadeli burun tıkanıklıkları sonucunda sık boğaz hastalıklarıbaş ağrısı, sinüslerin havalanma sorunları ve sinüzit gelişimi kaçınılmazdır.

Septum Deviasyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Septum deviasyonu tedavisi için yapılan ameliyata septoplasti adı verilir. Ameliyat lokal yada genel anestezi altında yapılabilir. Bir saat kadar süren bir cerrahi teşebbüstür. Ameliyat sonrasındaki 7-14 gün içinde operasyon alanı büsbütün güzelleşerek burun teneffüsü olması gereken fizyolojik kurallara ulaşır.

Dışarıdan bakıldığında ameliyata ilişkin bir iz olmaz. Hastaların ameliyat sonrası birkaç gün dinlenmesi ve çalışmaması uygun olur. Ameliyatın yapıldığı devrin mevsimlerle bir alakası yoktur, yalnızca hastanın işlerinin en az ağır olduğu, kendine vakit ayırabileceği bir haftalık bir müddete muhtaçlığı vardır.

Kısa Notlar:

  • Fizyolojik teneffüs yolu burun ile başlar.
  • Burun kemiğinin eğriliği (septum deviasyonu) en sık görülen burun tıkanıklığı nedenidir.
  • Deviasyon sorunu ameliyatla büsbütün düzeltilebilir.
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu