Rinoplasti / Septorinoplasti (Burun Estetiği)

Burnumuz, yüzün tam ortasında bulunan, herkesin rahatlıkla görebileceği bir organdır. Tıpkı vakitte yüzümüzün simetrik ve estetik görünümünü sağlayan en kıymetli organdır. Burnu yalnızca estetik bir organ olarak görmek de yanlışsız bir yaklaşım değildir, nefes almamızı ve koku almamızı sağlayan kıymetli bir işlevsel organdır birebir vakitte.

Rinoplasti / septorinoplasti, burnu yine şekillendirmeyi hedefleyen bir cerrahidir, tıpkı vakitte burun işlevlerinin da artmasını daha uygun çalışmasını gayeler.

Neden rinoplasti (burun estetiği) ameliyatı yapıyoruz?

Sağlık tarifi, ”sadece bedenen değil, ruhen ve toplumsal taraftan de tam bir düzgünlük durumudur. Kişi toplum içinde burnunu hoş hissetmiyorsa, herkesin burnuna herkesin burnuna baktığını düşünüyorsa, bu bireyde toplumsal ve ruhsal istikametten sıhhat tarifinin eksik kalması kelam bahsidir. Hasılı, hastanın yakınması estetik istikametten de olsa, işlevsel taraftan de olsa , burun estetiği ameliyatı sıhhat için yapılan bir ameliyattır.

Rinoplasti ameliyatına hazırlanma süreci

Bu ameliyatta hazırlığın birinci evresi, hastanın ameliyat için kesin karar vermesidir. Kesin kararlı olan hasta, ikinci basamakta, burun estetiği yapan deneyimli ve anlaşabileceği bir cerrah bulmalıdır.

Cerrah ve hasta buluşmasından çabucak sonra, cerrah hastanın tıbbi geçmişini sorgular; geçirdiği hastalıklar, ameliyatlar, hala kullandığı ilaçlar tek tek incelenir, risk faktörleri belirlenir.

Sonrasında cerrahınız, detaylı bir fizik muayene yapar, hem burnun dış yapısını inceler hem de iç yapısını endoskopik olarak kıymetlendirir. Burun- yüz ahengini inceler. 

Sonrasında, cerrahın kendisi yahut asistanı, hastayı fotoğraf çalışmasına alır. En az 9 farklı açıdan hastanın burun ve yüz fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflar üzerinde photoshop programları ile değişiklikler yaparak, hastanın tam olarak ne istediği belirlenir ve bu isteklerin gerçekçi olup olmadığı tartışılır. Birebir vakitte hastanın ek bir cerrahi süreç isteyip istemeği (çene implantları, dudak kaldırma ameliyatı gibi) konuşulur.

 

Rinoplasti süreci:

Burun estetiği, genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Ameliyat mühleti, ameliyat tekniğine ve hastanın şahsî özelliklerine nazaran değişir. Burun estetiği ameliyatında temel olarak açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki çeşit yaklaşım kelam hususudur. 

Ayrıca, burunda mevcut olan küçük form bozuklukları da ameliyata gerek olmadan, burun dolguları yardımıyla düzeltilebilmektedir. Burun dolgusu süreci de yaklaşık 10 dakika sürer.

Ameliyat sonrası düzgünleşme süreci

Ameliyattan sonra burnunuzun üzerinde “termal splint” denilen sert alçı gibisi esirgeyici olur. Termal splint, burnunuzu diş travmalardan korur, ameliyat sırasında burnunuza verdiğimiz formun sabit kalmasını sağlar ve ödemin artmasını mahzurlar. Termal splint 7 gün uzunluğunda burnunuzun üzerinde olur.  Burun içerisinde ise silikon, “nazal splint” denilen tamponlar olur. Bu tamponlarda nefes alıp vermenizi sağlayan hava delikleri vardır. Tamponlar, ameliyat sonrası burunda olan sızıntıları azaltır, burun içerisinde ödemin fazla olmasını mahzurlar. Tamponlar 2 ila 7 gün ortasında burun içerisinde kalır. 

Burun estetiği ameliyatından 48 saat sonra, morluklar ve şişlikler azamî düzeye ulaşır. Tamponun alınmasıyla birlikte, morluklarda ve şişliklerde yavaş yavaş azalma olur. Ameliyattan bir hafta sonra, kabul edilebilir bir hale gelir. 

Daha evvel burun ameliyatı oldum lakin burnumun halinden ve işlevinden şad değilim. Tekrar ameliyat olabilir miyim?

Evet, birinci ameliyatınızdan en az bir yıl sonra tekrar ameliyat olabilirsiniz.

 

Başa dön tuşu