Rinoplasti (Estetik Burun Ameliyatı)

Rinoplasti, burun ameliyatı demektir. Burun görünümünü en uygun formda düzeltip hem estetik imgeyi sağlamak hem de burnun oluşturduğu sıhhat sorunlarını giderme ameliyatıdır.

Rinoplasti Neden Yapılır?

Söz konusu operasyon, Burun formundan şikayeti olan, daha küçük ve estetik bir buruna sahip olmak isteyen, burun formu sebebi ile sıhhat sorunları yaşayan, rastgele, bir kaza ya da darebe sonucu burun yapısı bozulan hastalarda ilgili şikayetlerin çözümlenmesi için yapılır.

Ameliyata uygun hastalarda yapılan rinoplasti operasyonları , güzelleşme periyodundaki dikkat edilmesi gereken konular yerine getirildiği vakit epeyce başarılı sonuçlar vermektedir.

Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Söz konusu süreç cerrahi bir operasyondur. Genel anestezi altında, cerrah tarafından ameliyat halinde yapılan süreçlerdir.

Burun Estetiği Ameliyatı Adımları

İlk adım muayenedir. Bir hastanın başvurmasından sonra öncelikle muayene yapılır. Yapılan muayenede ,

 • Hastanın şikayetleri ve istekleri dinlenir. Daha sonra, nasıl bir burun görünümü yapılması gerektiği,hangi görünüm ile hastanın daha estetik görüneceği ve şikayetlerinin çözümleneceği belirlenir. Ameliyat seyri de planlandıktan sonra ameliyat adımları şu biçimdedir.
 • Hasta ruhsal ve fizikî olarak operasyona hazırlanır.
 • Genel anestezi ile hasta uyutularak operasyon esnasında hiç birşey hissetmemesi sağlanır.
 • Ameliyat başlar ve cerrah tarafından ön görülen düzeltme süreçleri bir bir yapılır.
 • İnce ve düzgün dikişler ile kesiler kesiler dikilir ve operasyon sonlandırılır.

Ameliyat Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Söz konusu süreçten evvel, birinci etap burunda nitekim kalıcı bir görünüm değişikliği istenip istenmediğidir. Şayet ameliyat isteniyorsa, operasyondan bir kaç hafta evvel tütün eserleri kullanımı kesilmelidir. Zira bu üzere unsurlar ameliyat muvaffakiyetini ve güzelleşme sürecini tesirler. Varsa ahafif ilaçların kullanımı kesilmeli ve hekimin ameliyat öncesi tekliflerine uyulmalı.

Operasyon Sonrası Neler Yaşanır?

Burun estetiği yapılır ve en kıymetli basamak aslında operasyon sonrası devirdir.

 • Ameliyattan sonra ki birinci güzelleşme devri hem hasta için hem de burun yapısının oturması korunması için kritiktir.
 • Operasyondan sonra, hekimin tavsiyelereine uyulmalı ve anestezinin tesiri geçtikten sonra başlayan ağrılar için hekiminizin önerdiği ağrı kesiciler ihmal edilmemeli.
 • Olası enfeksiyonlar kelam konusu ise yeniden hekiminizin önerdiği, antibiyotikler yahut öteki ilaçlar kullanılmalı.
 • Ameliyat sonrası bandaj, pansuman ve hijyenik kurallar da kıymetlidir. Bu konularda da hekimin tavsiyeleri dinlenmeli ve beriltilen aralıkalrda bandajlar yenilenerek tabip denetimlerine ve gereksinim olursa düzeltmelere gidilmeli.
 • Ameliyat sonrası burnun darbe almaması, yüz üstü biçimde uyunmaması, çok sıcak su ile duş alınmaması operasyonun sağlıklı halde uygunlaşması ve burun biçiminin yeni halinin güzel halde oturması için değerlidir.

Kimler Rinoplasti Ameliyatı Olabilir?

Söz konusu operasyon cinsiyet ayrımı olan bir süreç değildir. Bayan ve erkek tüm hastalar bu ameliyatı yaptırıp burnu ile ilgili şikayetlerinden kurtulabilir.

Rinoplasti Ameliyatının Sakıncalı Olduğu Kişiler

 • Hamile kadınlar
 • Emzirme periyodundaki anneler
 • Vücut yapısını ve hormonal gelişimini tamamlamamış olan gençler
 • Kanser üzere ağır hastalıklar için nizamlı ilaç tedavisi gören hastalar
 • Şeker hastalığı üzere hastalıkları olan ve kan pıhtılaşması sıkıntıları yaşayan hastalar ve bunun üzere sorunları olan kimseler için rinoplasti sakıncalı bir operasyondur.

Etkisi Ne Vakit Gözlenir?

Söz konusu ameliyatlar, yapıldığı günden itibaren tesirli olur. Burun görünümü operasyondan sonra değişir ve yeni görünümüne kavuşur. Birinci düzgünleşme ve ikinci güzelleşme periyotlarından sonra ise burnun estetik ve sağlıklı görünümü büsbütün oturmuş olur.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu