Rinoplasti

Burun hem bedende epey kıymetli işlevlere sahip bir yapı hem de insanın dış dünyayla kurduğu yüz yüze münasebetlerde bir oran noktasıdır. Yüzümüzün ortasında yer alan ve yüz ahengimizi sağlayan burun bölgesinde, estetik olmayan bir imaj kelam konusu olduğu vakit fizikî problemler da ortaya çıkabilmektedir.

Burunda ülkü ölçüler, aslında tabiattaki bütün canlılarda mevcut olan altın orana işaret etmektedir. Burunda altın oran, aslında sağlıklı nitelikte işlevlerini gerçekleştirebilen bir burun ve hasebiyle estetik bir görünüm manasına gelmektedir. Burun bölgesinde, rinoplasti ismi verilen burun ameliyatları yoluyla, oran ve simetri temeline dayalı nitelikte hem fizikî olarak sağlıklı hem de estetik olarak ülkü bir burun oluşturulabilmektedir.

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti, oran ve simetri temel şartı üzerinden gerçekleştirilen, yüzün bütünsel olarak ahengini ve burun bölgesinin oranlarını arttıran burun estetiği uygulamalarıdır. Rinoplasti ameliyatlarıyla, burun cerrahi olarak gerçekleştirilen bir teşebbüsle yine yapılandırılmaktadır.

Rinoplasti ameliyatlarıyla, burun bölgesinde yapılabilecek değişikleri şu formda sıralayabiliriz;

-Burun boyutlarında değişiklikler yapılabilmekte, azaltılabilmekte ya da arttırılabilmektedir.

-Burun ucunun hali değiştirilebilmektedir.

-Burun köprüsünün biçimi değiştirilebilmektedir.

-Burun delikleri büyük olan şahıslarda, burun deliklerinde daraltma uygulaması gerçekleştirilebilmektedir.

-İdeal ve fonksiyonel bir burun yapısında epeyce kıymetli olan, burun ve üst dudak açısı ile ilgili süreçler yapılabilmektedir. Rinoplasti ameliyatıyla, burun ve üst dudak ortasındaki açıda değişiklik yapılabilmektedir.

-Burunda çeşitli tıkanıklıklar kelam konusu ise, rinoplasti ameliyatı sırasında, tıkanıklığa yol açan gelişimsel ya da genetik olarak ortaya çıkan deviasyonlar ortadan kaldırılabilmektedir.

-Rinoplasti ameliyatı yoluyla, çeşitli sıhhat sıkıntılarına sebep olan burun etleri küçültülebilmektedir.

Rinoplasti ile Yanlışsız Oran Nasıl Sağlanmaktadır?

Rinoplasti ameliyatı, 16 yaşını doldurmuş kızlar ve 17 yaşını doldurmuş erkeklerde ; hasebiyle burun kıkırdak ve kemik yapısı gelişimini tamamlamış olan bireylere gerçekleştirilen, ortalama 1-3 saat süren bir uygulamadır.

Rinoplasti ameliyatlarında, büsbütün simetrik bir sonuç elde edilmesi değil, yüz istikrarı ve burundaki gerçek oranın sağlanması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda rinoplasti ameliyatında, oranın ve yüz istikrarının sağlanması için gerçekleştirilen süreçleri şu biçimde sıralayabilmekteyiz;

-Yüzün bütünsel olarak sahip olduğu istikrara uygun olarak burun boyutunda değişiklikler yapılmaktadır. Burun çok büyük ya da çok küçük nitelikte olduğunda, rinoplasti uygulamasıyla daha orantılı bir burun yapısı meydana getirilmektedir.

-Burun köprüsünün yahut burun deliklerinin boyutunda değişiklikler gerçekleştirilmektedir. Burun deliklerinin pozisyonuyla ilgili olarak da değişiklikler gerçekleştirilebilmektedir.

-Çöküntüye ya da besbelli nitelikte bir çıkıntıya sahip olan burun profillerinde değişiklik yapılmaktadır.

-Büyük, geniş ya da kalkık nitelikteki burun deliklerinde değişiklikler yapılmaktadır.

-Burunda, bütün bir yüz görünümüne nazaran mevcut olan asimetriler, rinoplasti yoluyla ortadan kaldırılabilmektedir.

-Burun ucunda meydana gelen genişlemelere müdahale edilebilmekte, soğanlı, kalkık ya da sarkık nitelikteki burun uçlarında bu durumlar ortadan kaldırılabilmektedir.

Rinoplasti ameliyatının hedefi hem işlevsel olarak daha sağlıklı hem de estetik olarak yüz ile daha uyumlu nitelikte hoş görünen bir burun elde edilmesidir.

Rinoplasti Teknikleri Nelerdir?

Rinoplasti uygulamasında, burnu kapatan burun derisi, burun alt yapısını oluşturan kemik ve kıkırdaktan ayrılmaktadır. Rinoplasti uygulaması, ameliyat öncesi yapılan değerlendirmeler doğrultusunda, kıkırdak ve kemikler üzerinde gerçekleştirilen süreçlerdir.

Rinoplasti uygulamasında temel olarak iki tip prosedür uygulanmaktadır.

Kapalı Teknik Rinoplasti Ameliyatı

Burun bölgesinde yapılacak olan müdahaleler için, burun içinden kesi yapılan burun ameliyatları kapalı rinoplasti ismini almaktadır.

Burun bölgesinde, hal bozukluklarının ve bu form bozuklukları doğrultusunda ortaya çıkan problemlerin daha az nitelikte olduğu bireylerde, bütün kesilerin burun içerisinden gerçekleştirildiği kapalı rinoplasti ameliyatı tercih edilmektedir.

Açık Teknik Rinoplasti Ameliyatı

Açık teknik rinoplasti ameliyatlarında, burun ucu ile dudak bölgesi ortasına, burun alt kısmından 0,5 cm’lik bir kesi gerçekleştirilmektedir.

Açık rinoplasti ameliyatları daha çok, burun bölgesinde önemli hal bozuklukları bulunan ve bu form bozuklukları sebebiyle çeşitli sorunlar yaşayan şahıslarda uygulanan bir teknik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Başa dön tuşu