Rinoplasti

Rinoplasti Nedir?
Rinoplasti, burnun yüz oranına nazaran tekrar şekillendirildiği ve yüz profilini olumlu etkileyen kıymetli cerrahi süreçlerden biridir. Burun yüzümüzün tam ortasında yer almaktadır ve yüzümüzün en değerli belirleyicilerinden biridir. Hasebiyle operasyon öncesi yüz tahlili yapılarak burun sınırlarının yüze oranı hesaplanarak yüz ahengi göz önüne alınır. Yüzün yuvarlak ve kare olması, göz açısı ve dudak açısı bu operasyonda yanlışsız bir operasyon yapabilmek ismine kıymetlidir.
Rinoplasti Hangi Yaş Kümeleri İçin Uygundur?
Rinoplastide rastgele bir yaş kısıtlaması yoktur. 18 yaşına gelmiş herkes kendi isteğiyle bu ameliyatı olabilir. 18 yaşından küçük ise kesinlikle aile onayı alınması gerekir. Daha evvel zarurî olmadıkça yapılması önerilmez. Şayet rinoplasti yalnızca estetik maksatlı yapılıyor ise kemik gelişimini tamamladığı, ergenlik devri sonundaki bireylerde ameliyat gerçekleştirilebilir.
Rinoplasti Hangi Durumlarda Yapılır?
-Burun form bozukluğu (Burun açısını ayarlama, eğrilikleri giderme, burun ucunu yine şekillendirme, darbeleri çökmeleri ve yapısal kusurları düzeltme, burun uzunluğunu küçültme ya da büyültme)
-Burun nefes almada zahmet, burun eğriliğinin burun sırtına yakın bir bölgeden kaynaklanması
-Daha evvel burun ameliyatı geçirmiş olma (Revizyon)
Hem burun form bozukluğuna sahip hem de burun nefes almada zahmet çeken bireylerde gerçekleştirilen bu operasyonla iki sorun da hastanın yaşantısına rastgele bir olumsuzluk katmayacak biçimde çözülmüş olur.
Ameliyat öncesinde hekiminiz tarafından kulak burun boğaz muayenesi yapılır. Bu muayeneyle birlikte burun var olan gözle görülebilen eğrilikler, burnun uç kısmının direnci, yan kanatların yapısı, derin nefes alınca çöküp çökmemesi hekiminiz tarafından kıymetlendirilir. Muayene doğrultusunda tabibin ve hastanın ortak kararıyla birlikte ameliyat sonrası burnun ne kadar kaldırılacağı planlanır. Aspirin vb ilaçların yanı sıra birtakım bitkisel ve alternatif tıp ilaçlarının da ameliyattan 1 hafta evvel kesilmesi önerilir. Ameliyat sırasında bayanlarda oje ve makyaj erkeklerde ise sakal ve bıyık olmaması gerekmektedir.

Rinoplasti Nasıl Bir Operasyondur?
Bu operasyon günübirlik bir süreçte gerçekleşmektedir. Burun estetiği ameliyatı kapalı ve açık olmak üzere iki teknikle yapılır. Açık teknikte burun orta bölmesine bir kesi yapılarak cerrahi süreç uygulanırken, kapalı teknikte bu kesiler burun içerisinden yapılır. Açık teknik daha çok burun eğriliklerinin ileri derecede olduğu hastalarda, ikinci sefer burun ameliyatı geçiren hastalarda, burun ucunun çok düşük ya da yüksek olan hastalarda uygulanır. Fakat bu ameliyatlardaki kesiler burun üzerinde önemli bir iz bırakmaz. Kapalı teknikte ise önemli burun eğriliği olmayan ve burun ucunda çok fazla değişikliğe gereksinim duyulmayan hastalarda uygulanır. Ameliyat yaklaşık 1,5 saat sürmekte ve çabucak sonrasında hastalar günlük hayatlarına çarçabuk devam edebilmektedir. Ameliyat sonrası kanama, şişlik,morluk üzere birtakım aksiliklerle karşılaşmamaları için hastalarımıza birinci 48 saat aralıklarla buz tatbiki önermekteyiz. Baş üstte olacak biçimde yatmak ödemi azaltır, burundan hafif kanlı akıntı olağandır. Bilhassa hapşırma,ıkınma sonrası bunlar da artış görülebilir lakin bunlar süreksiz durumlardır. Burunda sonradan gelişen ısı artışı, burun ucunda mordan siyaha dönen renk değişikliği, kızarıklık, makûs kokulu akıntı olması halinde çabucak hekiminize durumu bildirmeniz gerekmektedir. Sonraki süreç büsbütün ağrısız geçmektedir. Hastalar birinci 3 gün nefes almakta bir ölçü zorluk çekseler de ameliyat sonrası 3. ve 7. gün yapılacak denetimler sonrasında olağan hayatlarına rahatlıkla dönebilirler. Süreç sırasında splint denilen silikon kanüller uygulanmakta ve bu kanüller birinci 2 gün hastanın nefes almasını etkilese de 2 gün sonunda kanüllerin çıkmasıyla hasta rahat nefes alabilmektedir. 7. gün sonunda ise burun dışına konan atel ismi verilen alüminyum splint çıkarılır. Bu denetimler sonrasında hastalarımız kendilerini daha rahat hissederler.20 gün sonrasında burun formu yavaş yavaş oturmaktadır. Kemik güzelleşmesinin tamamlanması ise 4-6 ayı bulmaktadır. 6 ayın sonuna kadar hafif ödem olabilir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu