Revizyon Burun Estetiği

Bir yahut fazla burun ameliyatı olmuş hastaların, operasyon sonrası istedikleri burun biçimine sahip olamamaları yahut travma sonucu burun formlarının bozulması nedeniyle yapılan cerrahi sürece “Revizyon Burun Estetiği” denir. Revizyon burun estetiği ameliyatı ile hastanın nefes alma zahmeti ve burun form bozukluğu düzeltilmektedir.

Cerrahi Süreç Öncesi Görüşme

Operasyon öncesi hastanın cerrahı ile yapacağı görüşmede burnuna dair şikayetleri ve operasyon sonrası beklentileri kıymetlendirilmektedir.

Hastanın burnunda oluşmuş olan hal bozukluğu tam olarak tespit edilmektedir. (Eğrilik, şişlik, kırık, burun ucu düşmesi, asimetri sorunları vb.)

Tespit edilen problem/problemlerin sebepleri hakkında bilgi verilerek, tahlil konuları ve operasyona ait kullanılacak metotlar anlatılmaktadır.

Operasyon öncesi hastanın nefes almasına ait durum burun endoskopisi ile ayrıntılı bir formda değerlendirilmekte ve gereğinde burun-sinüs sineması çekilmektedir. Bu süreçlerle öbür sorunlarda ayrıntılı bir biçimde tespit edilmektedir. Operasyon esnasında tespit edilen bu üzere (sinüzit, geniz yahut burun eti, yapışıklık vb.) sorunlar varsa düzeltilmekte ve hastanın beklentileri doğrultusunda süreç sonlandırılmaktadır. Bu süreçler hastaya bildirildikten sonra hasta uygun gördüğü takdirde operasyon için gün verilmekte ve ameliyat gününü beklediği mühlet zarfında nasıl hareket edeceği belirtilmektedir.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı Zamanı

Revizyon Burun Estetiği ameliyatlarında şayet hastaya ufak müdahalelerde bulunulacak ise evvelki ameliyatından 6 ay sonra, büyük müdahalelerde bulunulması halinde ise bir evvelki ameliyatından yaklaşık 1 yıl sonra müdahale edilmektedir.

Ameliyat Vaktine Hazırlık

Ameliyattan 5-7 gün evvel aspirin vb. ilaçların kullanımı kesilmelidir. (Hastanın daima kullandığı ilaç olması halinde bu ilacın alınıp alınmayacağı konusunda tabibine başvurmalıdır.)

Ameliyat öncesi;

  • Sigara kullanımına bir müddet orta verilmelidir.

  • Makyaj vb. yapılmaması ve rahat kıyafet giyilmesi gerekmektedir.

  • Operasyondan 6-8 saat öncesine kadar hiçbir şey içilmemeli ve yenilmemelidir.

  • Ameliyattan evvel belirtilen saatte operasyonun yapılacağı hastanede olunmalıdır.

 

Operasyon Yöntemi

Hastanın evvelki burun estetiği ameliyatı/ameliyatlarının ve burun yapısının haline bağlı olarak açık teknik yahut kapalı teknik (burunda ameliyat izi olmaz) uygulanmaktadır.

Revizyon Burun Estetiğinin hedefi, hastanın burnunu hastanın yüzü ile orantılı ve rahat nefes alabilecek hale getirmektir. Bu operasyonla hastanın burnunun kemik, kıkırdak ve yumuşak dokusuna yine hal verilmektedir. Ayrıyeten operasyonla burun ucunda ki düşme, yükseklik kaybı, burun kemerinin dışa hakikat çıkıntılı olması yahut çukurluğu ile burundaki yamukluk düzeltilerek burnun ülkü görünüm kazanması sağlanmaktadır. 

Eğer hastanın burnunda nefes almasını etkileyen geniz eti, burun eti, yapışıklık vb. sorunlar varsa operasyon esnasında bunlara da müdahale edilmekte ve sorun giderilmektedir. Operasyondan sonra hastanın burnuna özel bant yapıştırılarak 6-7 gün kalacak formda plastik atel yahut alçı yerleştirilmekte ve gereğinde burun içinde 2-3 gün kalacak halde tampon konulmaktadır. Operasyon genel anestezi altında uygulanmakta ve  3-4 saat sürmektedir.

İyileşme Süreci

Hasta yapılan operasyona bağlı olarak tıpkı gün yahut bir gün sonra taburcu edilmektedir. Ameliyat sonrasında yüzde şişlik, morluk ve ağrı, evvelki ameliyatlara nazaran çok daha az olmaktadır. 

Operasyon sonrası birinci gün hastanın ağrı kesici ve yüze soğuk uygulama yapılarak rahatlaması sağlanmaktadır. Hasta operasyon sonrası bir hafta dinlenmeli ve başının yüksekte olmasına dikkat etmelidir. Başın yüksekte olması şişliklerin süratli bir formda inmesi için kıymetlidir.

Ameliyattan 2-3 gün sonra delikli silikon splint kullanılmışsa alınmakta ve burun üzerinde plastik atel varsa ıslatmadan ılık duş alınabilmektedir. Ameliyattan 2-3 gün sonraki periyot şişlik ve morluğun en fazla olduğu periyottur. Şişlikler ve morluklar kişinin cilt yapısına ve uygulanan tekniğe bağlı olarak değişiklik göstermekte ve 7-10 gün içinde süratle geçmektedir.

Ameliyattan bir hafta sonra burun üzerindeki plastik atel ve yapıştırılmış olan bantlar alınmakta ve yapıştırılan cilt rengi yeni bantla burnun bir hafta daha bantlanarak ödemin tamamına yakınının giderilmesi sağlanmaktadır.

Hasta ameliyattan yaklaşık 7-8 gün sonra işinin başına dönebilmektedir. Burun son formunu ameliyattan sonra en erken 6 ay en geç 1 yıl üzere bir mühlet zarfında almaktadır.

Başa dön tuşu